Uit thuis Amerikaanse burgeroorlog: vier houten muren met een paar gaten in de grond die dienstdeden als toilet. De gecompliceerde geschiedenis krimpt er tot menselijke proporties. Ik probeer me voor te stellen wat de gevangenen op een paar vierkante meter hebben doorgemaakt. Angst, honger, pijn, wanhoop. Burgerrechten Aan de horizon verschijnt de skyline van Birmingham, met ongeveer 230.000 inwo ners de grootste stad van Alabama. Ik zoek mijn motel op en zwerf daarna door het compacte centrum met zijn rechte straten. Er staan monumentale oude panden uit de vorige eeuw zoals het Alabama Theatre, de City Federal en het Tutwiler Hotel. Het Birmingham Civil Rights Institute herin nert aan de strijd die de Afro-Amerikaanse gemeenschap leverde voor gelijke rechten in het blanke Alabama. De moderne tijd is niet aan de stad voor bijgegaan, maar gelukkig wordt het cen trum nog niet overheerst door ketens en andere eenheidsworst. Ik zie volop kleine, onafhankelijke winkels zoals de nieuwe Revelator-koffiebar en Don's Hair Care Center uit de jaren 80. Kapper Terry knipt er een vaste klant: ,,Ik kom hier al sinds mijn kinderjaren, ben begonnen in die kleine stoel daar.'' Na hamburgers van Sanders, een goede nachtrust en een bezoek aan het Barber Vintage Motorsports Museum, verlaat ik Birmingham. Het is gaan regenen. De weg ligt als een glimmende spiegel voor me uitgerold door velden, kleine dorpen en het Cheaha State Park met onaangetaste natuur, wild stromend water en prachtige vergezichten. Hoewel ik vanwege de gladheid geen enkele bocht scherp kan aansnijden en mijn vizier voortdurend schoongemaakt moet worden, geniet ik van de rit. Vechten met de elementen. Alleen. Anderen rijden graag samen, want gedeelde smart is halve smart en gedeelde pret is dubbele pret. Maar ik wil me compromisloos onderdom pelen in de reis, de motor en de ontmoetin gen. Intens genieten van een mooie route, intens afzien als het tegenzit. Zwervend beland ik op mijn laatste avond in de Peerless Saloon in het stadje Anniston. Een klassieke Amerikaanse kroeg uit 1899 met lange bar, houten lambrisering, pool biljart en rockmuziek. Straks raak ik onge twijfeld weer in gesprek met iemand die ook motorrijdt. Het zal niet gaan over werk of familie, maar over een parallel univer sum: motoren. Geen 'wat doe je in het dage lijks leven?' maar 'wat rijd je?'. Ik bestel een glas bier. Een stelletje speelt poolbiljart, vier vrienden zitten te eten bij het raam en aan de bar kijkt een ouder echt paar op televisie naar smackdown wrestling. Morgen gooi ik in alle vroegte de bagage op mijn motor en druk ik de startknop weer in. Als de cilinders beginnen te stampen, rijd ik de parkeerplaats van het motel af. Op weg naar nergens in het bijzonder. f wvw 41 paver. rioveft 41 paver. op zo'n 900 euro voor een week. Verblijf Net als in de rest van Ame rika zijn er in Alabama motels in over vloed. Van eenvoudig tot luxueus. Vaak staan ze aan de rand van de wat grotere plaatsen. Net wat sfeervoller: Hotel Finial in een oude villa in Anniston en Pursell Farms op een oud landgoed ten zuiden van Birmingham. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. Motor huren Een goed adres is Wow Motorcycles in Marietta (Georgia), een halfuur van Atlanta. Ze hebben een groot assortiment en goede verbindingen met Alabama. Prijzen varië ren. Een BMW F 800 GS komt De reis Vliegen kan nu niet, maar als het straks wel weer kan, vlieg je op Birmingham (Alabama) of Atlanta (Georgia), van waar je snel op de gereden route bent. Een retour ticket in juni is er vanaf zo'n 500 euro. ZATERDAG 25 APRIL 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121