Vervallen eettenten vertellen over betere tijden werkloze havenarbeiders, maar ging ik als beste vriend de deur uit. Mijn lunch mocht ik ab-so-luut niet afrekenen. Een koffiestop in Nieuw-Zeeland leidde naar een schuur tje met daarin de benzinetank van Bob Dylans Harley-Davidson (aldus de eige naar). En in een Fries gehucht parkeerde ik mijn motor op verzoek van de cafébaas pal naast de toog. Bij een motorreis gaat het zelden om de bezienswaardigheden. En zelfs niet altijd om de bochtige wegen. Het is het avontuur, het verlangen naar ruimte en vrijheid. Alabama bedient me op mijn wenken. Vol gens de routebeschrijving zijn Little River Canyon, het U.S. Space Rocket Center en Barber Vintage Motorsports Museum de hoogtepunten, maar ik geniet nog meer van de backroads, de kleine weggetjes er tussenin. Iets boven Scottsboro stuur ik langs katoenvelden, weilanden en moerasland waar de bomen met hun wortels in het water staan. De voormalige Highway 65 was vroeger een belangrijke verbindings weg, nu is het een slingerend asfaltlint door het platteland van Alabama. Verval len benzinestations en eettenten vertellen het verhaal van betere tijden. Ik volg de vallei van de Paint Rock River. Bij houten huizen met afgebladderde gevels wapperen vlaggen van de zuidelijke Ameri kaanse staten - de rebel flag - en vlaggen met het opschrift I support Trump. Rijdend op mijn motor voel ik me zelden een pottenkijker. Mensen steken hun hand op als ik passeer, vragen me naar de Beemer - de bijnaam die een BMW in Amerika heeft - en vertellen me net als Frank bij Fincher's ongevraagd hun levensverhaal. De motor zorgt voor een gelijk speelveld. Ik ben geen welvarende toerist, maar een motorrijder op doorreis. Maanreizen Daar is Huntsville met het U.S. Space Rocket Center. Hier werden de Apollo- raketten voor de eerste maanreizen gebouwd. In het museum vertellen oud medewerkers graag over de pionierstijd. Dan steek ik de Tennessee-rivier over en brengt leeg land me naar Muscle Shoals, bekend dankzij twee muziekstudio's die in de jaren 60 en 70 furore maakten. The Rolling Stones, Cher en Bob Dylan namen er platen op vanwege het speciale geluid dat als funky R&B werd omschreven. Met de klanken van Brown Sugar in het hoofd rijd ik in de schemering naar het stadje Florence. De hemel boven de Ten- nessee-rivier kleurt tussen knaloranje en pimpelpaars. Ik parkeer voor het motel, gooi mijn spullen op de kamer en ga de stad in voor een glas bier, een hamburger en een homegrown sweet potato. Bitterkoud Er staat ijs op het zadel van mijn motor. De nacht is bitterkoud geweest. Dik ingepakt rijd ik door bossen en over velden. Ik houd van de vroege ochtend en een reisplan zon der strak schema. Het laat alle ruimte voor wat de dag brengt. Zoals een stop in de Warrior Mountain Trading Post, een win kel, restaurant en benzinestation uit ver vlogen tijden. De hoek met jachtartikelen is gedecoreerd met opgezette dieren, waar onder twee wolven, een lynx en een bizon- kop. Terug op de motor zak ik verder af naar het zuiden. Het zacht glooiende landschap vol akkers en weilanden heeft niet de over donderende schoonheid van Amerikaanse toppers als de Grand Canyon, Yellowstone of Monument Valley. Maar ik voel me vrij en gelukkig op de backroads van Alabama, het Amerika van de gewone mensen. Stampen Vrijheid. De motorrijder neemt het woord graag in de mond. De wind op je lijf, boch ten rijden, het stampen van de cilinders, het geluid, de verbroedering met andere motorrijders. Als je alleen met je motor onderweg bent, kom je los van de dagelijkse verantwoordelijkheden. Je zorgen zijn primair: een bed, iets te eten en genoeg benzine in de tank. Stop. Remmen. Aan de kant van de weg staat een blokhut met een historic marker, een bord dat historische plekken aangeeft. Het gebouwtje is een gevangenis uit de 40 Reizen Slingerend door het landschap Alabama overdondert niet, maar is het Amerika van de gewone man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120