'Ik wilde niet dat mensen zouden denken dat ik een flauwe grap over het virus maak' wacnt RECENSIE Een moeder als takelwagen 1 we nu juist vastzitten in zwart-witpolarisa- tie.'' ,,Ik ben niet voor niets hartpatiënt gewor den natuurlijk! Ik liep kennelijk met allerlei frustraties rond die ik nog kwijt moest, zoals de invloed van de farmaceutische industrie. Ikzelf, maar ook mijn zoon, die asperger heeft, zijn daaraan ten prooi geval len. Mijn cholesterol was 2,2 - prima, want de waarde moet onder de 5 zijn. Toch moest ik ineens pillen slikken van de dokter om dat terug te brengen tot onder de 1. M^sse- lijk dat ik van die pillen werd! Ik vertikte het nog langer. Inmiddels gaan er onder huisartsen steeds meer geluiden op dat vooral de farmaceutische industrie baat heeft bij zulke normen, niet de patiënt. Om zulke zaken maak ik me druk en als romancier gebruik ik die gedachten en ver moedens. Het is geen non-fictie en ik heb niet de waarheid in pacht, maar ik mag in mijn roman wel vermoedens uiten.'' ,,Ik kreeg de zetproef terug van mijn boek en ik dacht: hemel! Hier móét een voetnoot bij, omdat ik dit al een jaar geleden heb ge schreven, dus ruim voordat corona uitbrak. Dat virus is niet iets waar je de spot mee kunt drijven, dus ik wilde niet dat mensen zouden denken dat ik er een flauwe grap over maak. Ik liet mijn hoofdpersoon fanta seren over het loslaten van een ziekte om het grote taboe onder de taboes aan te snij den: de overbevolking. Want we kunnen het inmiddels over Zwarte Piet hebben, slavernij, seksisme en transgenders, maar tot voor kort niet over de overbevolking. Maar wat zien we nu gebeuren: door corona wordt er ineens gediscussieerd over selec tie; vanaf welke leeftijd mensen maar niet meer moeten worden behandeld.'' F 1 ,,Alans ouders zijn jong gescheiden, en hij is net als ik in een internaat opgegroeid. De tolk van Java ging al over de geweld dadige vader, nu is de moeder aan de beurt. En ik wilde over mijn zoon schrijven. Alan is weliswaar zelf ook niet in staat een nor maal gezinsleven te leiden, maar heeft wel geprobeerd alles wat zijn vader fout heeft gedaan beter te doen bij zijn eigen kind. Maar zijn zoon komt steeds minder vaak langs en zijn moeder bezoekt hem helemaal niet. Hij wordt ongemerkt steeds zwakker, Alfred liirncy waardoor zijn gemopper - ook afneemt. Uiteindelijk zie je steeds meer zijn kwetsbare kant." In de wacht verschijnt bij De Geus (€22,50). 'Als elke vorm van onheil van je afglijdt zolang je maar gelooft dat je gelukkig bent, dacht ik, geldt dat dan ook andersom? Kleeft het onheil onverbidde lijk vast aan degene die gelooft in zijn eigen tegenspoed?' Het is een interessante vraag die Agnes, hoofdpersoon van De vondeling, (Prometheus, €21) opwerpt. De drie belangrijkste romanfiguren - Agnes, haar stervende vader Joop en haar geadopteerde dochter Lima - hebben ieder het nodige mee gemaakt. Was Agnes ooit haar vaders oogappel, later is er vooral onbegrip, ruzie en ver wijdering. 'Zo was het tussen ons. We waren elkaars fatale ongeval. En mijn moeder werd de takelwagen.' Agnes probeert te achterhalen wat er is gebeurd en waarom. Twaalf jaar geleden debuteer de Eva Maria Staal met Probeer het mortuarium, een roman over de wapenhandel waarin de au teur zelf werkte, waarmee ze veel succes oogstte. De vondeling is een ingetogener boek, dat draait om de relatie tussen ou der en kind. Wat is bepalender voor de liefde: een bloedband of de keuze om van iemand te houden of voor iemand te zor gen? Terwijl Joops trauma een smet werpt op zijn vermogen zijn dochter lief te hebben, houdt Agnes aanvankelijk niet van haar geadopteerde Chinese dochtertje, maar groeit er gaan deweg toch een band. Precies zo werkte het bij deze roman: na een aarzelend begin neemt het verhaal de lezer steeds meer voor zich in. 32 Lezen Het is niet het enige waarover uw alter ego zich druk maakt - zeker in het begin van de roman ligt Alan op alles en ieder een te foeteren. U schrijft: 'protesteren en schelden geeft trouwens stress'. Verhoogde het schrijven van dit boek ook uw eigen bloeddruk? Opmerkelijk is dat uw hoofdpersoon fantaseert over een pandemie. 'Ver spreid anders op de gok een uitgekien de bacterie over de wereld, ergens in centraal China, dat tikt lekker aan, die bacterie lift gewoon mee op de jaar lijkse griepgolven, totdat de aarde weer wordt bevolkt door zo'n anderhalf mil jard mensen.' Daarnaast is het ook een roman over ouderschap. Alan heeft zowel met zijn moeder als met zijn zoon een moeizame relatie. DE VONDELING Eva Maria Staal De vondeling jB, —Vivian de Gier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112