,,Dat denk ik wel. Begin vorig jaar begon ik aan een nieuw boek, maar op bladzijde twintig liep ik vast. Ik vond het niets, gooide het weg en mailde mijn redacteur dat ze maar een persbericht moesten uit sturen dat ik stopte met schrijven. Hij hing direct aan de telefoon om me daarvan te weerhouden. Dus probeerde ik het nog een keer - hetzelfde liedje. Ik moest steeds terugdenken aan die tijd in het ziekenhuis, aan die operatie en de hele nasleep. Mijn dromen gingen steeds over de dood. Ik besloot mijn alter ego Alan Noland, die al vaker mijn hoofdpersoon was, in het zie kenhuis te laten liggen en te laten doorma ken wat ik heb doorgemaakt. Dat werkte." ,,Ik wilde de angst en stress van me afschrij ven, maar ook een groter verhaal vertellen, over de resten van tropisch of koloniaal Nederland. Er wordt altijd gezegd dat de multiculturele samenleving is mislukt, maar op die hartafdeling met vijftig bedden was het multicultureel, alles liep er rond. Aan de hand van die afdeling wilde ik de multiculturele samenleving een gezicht geven. Op zo'n plek valt er niet aan te ont snappen, dus hoe gaan we dan met elkaar om? Ik wilde laten zien dat die koloniale structuur van weleer nog altijd doorwerkt in onze huidige tijd.'' ,,Een racist kijkt neer op een ander vanwege zijn uiterlijk of afkomst. Als je kijkt met een raciaal oog, zie je wel de verschillen, maar zonder die superioriteitsgevoelens. In de batten worden die twee vaak verward, maar het opmerken van culturele verschillen is niet per definitie racistisch. ,,Als Indo heb ik mijn hele leven te maken gehad met racisme; sommige cafés kwam ik echt niet binnen, om maar iets te noemen. Maar ik zie er niets slechts in als een Hol lander zegt: maar jullie Indo's doen dat toch zus of zo? We moeten ons verdiepen in de ander, proberen de ander te begrijpen. Dat kan niet als we pretenderen kleurenblind te zijn en verschillen ontkennen. Pas als we meer weten van elkaars cultuur, kunnen tegenstellingen worden overbrugd, terwijl Was het schrijven van In de wacht, over uw tijd in het ziekenhuis, een manier om uw emoties te kanaliseren? Uw roman gaat ook over grotere thema's, zoals multiculturaliteit. U schrijft over het verschil tussen het raciale oog en het racistische oog. Waarin ligt dat verschil precies? ZATERDAG 25 APRIL 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111