CORONAVIRUS I 'Mondjesmaat starten we de andere zorg weer op' 7 Minister roept op vermoeden van huiselijk geweld te melden Het kabinet begint een campagne om huiselijk geweld te melden. Hoewel bijna iedereen thuis zit, blijft het aantal meldingen van huiselijk geweld gelijk. Juist dat baart minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) zorgen. Haarlem In een krappe verhoorkamer van het Haarlemse politiebureau wordt plexiglas aangebracht. Mi nister Sander Dekker (Rechtsbe scherming) kijkt toe hoe werklui in de weer zijn met boren en schroevendraaiers. ,,Ik had aande len plexiglas moeten nemen'', zegt de bewindsman lachend. Maar het grapje verhult de ernst van zijn bezoek. Nu de scholen nog gesloten zijn en mensen mas saal thuiswerken, vreest het kabi net dat het aantal gevallen van huiselijk geweld toeneemt. ,,Een tijdje samen thuis is gezellig'', zegt Dekker. ,,Maar als je constant op elkaars lip zit, nemen de span ningen ook toe. Ik vrees voor wat er speelt achter de voordeur bij veel mensen.'' Het is een zorg die veel regerin gen kwelt, over de hele wereld. Tegelijk met alle gezondheidsad viezen, waarschuwde de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) al voor een toename in het aantal zaken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Gu- terres, maakte gewag van een 'angstaanjagende wereldwijde ex plosie van huiselijk geweld'. In Frankrijk kreeg de politie na een week lockdown al 30 procent meer meldingen dan normaal. In Nederland meldt de Kinder telefoon een enorme toename van het aantal kinderen dat belt. Een indicatie dat er echt meer mis is achter de voordeur sinds de coro namaatregelen zijn ingevoerd. In andere landen bleven de noodtelefoons juist stiller dan normaal. Dat was even beangsti gend: vermoedelijk durfden vrou wen (relatief veel vaker slachtof fer dan mannen) niet te bellen uit angst voor meer geweld. In Frankrijk bedacht men daarom een foefje. Slachtoffers die bij een apotheek om 'masker 19' vragen, spreken een codetaal om te zeggen dat ze hulp nodig hebben. Het masker bestaat na melijk niet, maar apothekers spe len het spel mee. Die zeggen dat het uitverkocht is, en vragen dan om adresgegevens waar de mas kers heen kunnen worden ge stuurd. Daarna melden ze de zaak bij de politie. In ons land laat het aantal meldin gen van huiselijk geweld een sta biel beeld zien. Om een indruk te geven: Veilig Thuis registreerde in het eerste halfjaar van 2019 zo'n 64.000 meldingen. Hoewel som mige politieregio's sinds de intel ligente lockdown een toename zien ten opzichte van die aantal len, blijven ze in andere korpsen achter. Dat baart Dekker zorgen. ,,Ik kijk daar met grote argwaan naar. Het knaagt. Want voor veel gezin nen is thuisblijven ongemakke- Als je constant op elkaars lip zit, nemen de spanningen toe lijk, maar te doen. Maar als je in huis woont met iemand die zijn handen niet kan thuishouden, dan is de boodschap 'blijf thuis' wel een heel zware.'' Het kabinet vreest dat gevallen gemist worden. Doorgaans slaan huisartsen of leraren nogal eens alarm, maar die zien mensen nu niet of nauwelijks. ,,Ieder geval is er één te veel, maar je wilt er wel van horen. Bij een melding kun je pas iets doen.'' Om die reden start dit weekend een campagne op radio, televisie en sociale media waarin burgers worden opgeroepen bij een 'niet- pluisgevoel' de noodklok te lui den. ,,De buurvrouw die belt om dat ze denkt dat in het huis er naast de tent wordt afgebroken, is nu belangrijker dan ooit'', zegt Dekker. Worsteling Bij de politie-eenheid Noord Holland worstelen ze er wel mee dat door de coronamaatregelen het soms moeilijker is om zaken op te pakken. Laatst nog, vertelt een agent aan de minister, kwam er een mel ding van geweld door een man te gen zijn vrouw. Kinderen waren getuige geweest. Maar waar een vermoedelijke dader dikwijls even uit huis wordt geplaatst, zijn vrienden en familie huiverig om iemand opvang te bieden. ,,Dat vergroot de kans dat iemand woe dend terugkeert naar de aange ver.'' Nu lukte het alsnog wel een plek te vinden. Huisbezoeken door agenten of hulporganisatie Veilig Thuis stui ten nu op bezwaren, al laat de po litie zich geen 'nee' verkopen. Te lefoongesprekken ofvideoverho- ren zijn alternatieven, maar verre van ideale. ,,Je wilt soms ook ie mands non-verbale communica tie zien, want het gaat om een teer onderwerp. De sfeer in een woning, de spanningen die er hangen, krijg je in een telefoonge sprek niet mee.'' OP DE INTENSIVE CARE k sprak een mevrouw wier Iman twee weken in diepe slaap op onze ic lag. Ze bracht onder woorden wat alles met haar deed. Hoe heftig het was om twee weken niet op bezoek te mogen bij je partner. En hoe ze zich, nu het wél kan, er steeds op verheugt hem te zien. Ze was ongelooflijk blij en dankbaar. Ik realiseer me al tijd de impact van ons werk, maar op zo'n moment nog meer. Het was een drukke dienst. Er werd een patiënt binnengebracht, terwijl hij werd gereanimeerd. Een hartaanval. Helaas heeft die gene het niet overleefd. In zo'n acute situatie moeten we ervan uitgaan dat iemand corona heeft. En dus alle beschermingsmaatre gelen treffen. Waar we wel voor moeten waken: we mogen ons bij deze spoedgevallen niet blindsta ren op het virus. Er zijn genoeg Zonder op adem te komen, gaan we over tot de volgende fase andere oorzaken waardoor men sen ziek worden. Als je alleen op corona focust, mis je misschien het echte probleem. Verder werd de eerste geplande, niet-acute operatie uitgevoerd in het ziekenhuis. Voor de coronacri sis kwamen elke dag wel drie tot vier patiënten na een ingrijpende operatie op de ic om bij te komen. Nu moeten we over elk stapje na denken en alles opnieuw organi seren. Hoe houden we mensen met en zonder Covid-19 strikt ge scheiden? We zijn daarom begon nen met een operatie die vrij stan daard is, waarbij de patiënt mees tal maar één dag op de ic is. Geluk kig ging alles goed. Het is belangrijk mondjesmaat op te starten. We hebben nog steeds meer patiënten dan ooit op onze afdeling. En er is de afgelo pen weken ongelooflijk hard ge werkt. Ik sprak erover met de ver pleegkundigen. Zonder op adem te komen, gaan we verder met de volgende fase. Zelf ben ik een vrij stabiel mens. Het is niet anders, we moeten door.'' - Jamaica Vink vrijdag 24 april 2020 M Minister Sander Dekker in een corona- proof ge maakte ver- hoorruimte bij de politie in Haarlem. FOTO PIM RAS Hevige ruzie bij de buren: bel meldpunt, vooral nu Tobias den Hartog - Sander Dekker, minister van Rechtsbescherming Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 27: ,,Er is meer dan corona.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7