CORONAVIRUS De spagaat van Mark Rutte 5 Volksgezondheid en economie vechten om voorrang ,,Ja, al rekenen we ons niet rijk. Ik denk echt dat we dit in de zomer zien dalen, en dat we het in de winter mogelijk weer zien stijgen. Je hoopt natuurlijk dat we niet meer zo'n piek gaan zien. Maar zelfs de Marion Koopmansen van deze wereld, en ik spreek Marion geregeld, ze zit hierboven, die we ten het ook nog niet. Zo onzeker is het gewoon. Daar moet je eerlijk over zijn.'' ,,We hebben niet te weinig ic- plekken. Bedenk even dat normaal 70 procent van onze bedden bezet zijn, dat we zo'n driehonderd lege bedden hebben. Slechts een paar keer eerder werd het spannend, met de Mexicaanse griep bijvoor beeld.'' ,,Als je de ic-capaciteit verdubbelt, betekent dat wel dat er vaak 1300 tot 1400 lege bedden zijn.'' ,,Tuurlijk, we zullen alles evalue ren, dat kan er dan uit komen. Besef wel dat het ongelooflijk veel geld kost, en ic-zorg is een vak, hè.'' De publieke opinie in een crisis volgt vaak eenzelfde patroon. In het begin is er veel begrip voor maatregelen om een crisis te be teugelen. Maar na verloop van tijd zwelt onherroepelijk de kritiek aan: doen we wel genoeg, waren we wel op tijd en - in het geval van de coronacrisis - slaan we inmid dels niet door? Werkgeversorganisaties zijn te leurgesteld dat de coronamaatre gelen niet al worden versoepeld per 28 april. Ze waarschuwen voor massawerkloosheid en een hausse aan faillissementen. Volgens voor zitter Jacco Vonhof van MKB-Ne- derland had het kabinet tot een andere conclusie kunnen komen toen het besloot de maatregelen te verlengen tot 20 mei. ,,Rutte had de economie een streepje meer kunnen laten wegen.'' Ook in de Tweede Kamer drin gen partijen er bij het kabinet op aan om wat verlichting te geven aan het bedrijfsleven. Om te be ginnen met de kappers en als het even kan ook de horeca. Zelfs par tijen die een paar weken geleden nog pleitten voor een totale lock- down, vinden nu dat het te lang duurt voor de maatregelen weer worden versoepeld. Premier Rutte verdedigt zich al twee weken door te stellen dat er ten onrechte wordt gedaan alsof er een keuze is. ,,We moeten ervoor waken dat we een schijntegenstel ling gaan creëren tussen gezond heid en economie'', zei hij. Die tegenstelling is er volgens Rutte niet. ,,Als we maatregelen te vroeg loslaten en het virus meteen weer op volle snelheid om zich Lockdowns en versoepelingen per land 27È |9 11 115 119 heen grijpt, wordt behalve onze gezondheid ook de economie nog harder en nog langer geraakt. Dus wat we nu doen voor de gezond heid draagt straks bij aan ons eco nomisch herstel. Dat is geen te genstelling, dat zijn twee kanten van dezelfde medaille.'' Uit een peiling van Ipsos/Een- Vandaag van afgelopen woensdag blijkt dat driekwart van de bevol king die aanpak nog steunt. Maar er beginnen wel barstjes in het vertrouwen in Rutte te komen, blijkt uit diezelfde peiling, zeker bij ondernemers. En dat is nou net de vaste achterban van Ruttes par tij, de VVD. Binnen het kabinet drong zijn partijgenoot Eric Wiebes (Econo mische Zaken) er daarom al op aan om in elk geval één sector vast open te gooien. Al was het maar een kleintje, om zo de samenle ving wat meer perspectief te to nen op verlichting. Maar Rutte wil het risico niet nemen. Het pro bleem met deze pandemie is juist dat die zich nog niet laat voorspel len. Het gaat om een virus waar van we tot voor kort nog dachten dat het redelijk onschadelijk was en het niet van mens op mens kon overspringen. Neemt niet weg dat inmiddels zelfs de groep deskundigen die het kabinet adviseert over de te kiezen aanpak, verlegen lijkt met de situ atie. In het Outbreak Management Team (OMT) zitten medici en epi demiologen. In het laatste advies dat het gaf, stelt het uitdrukkelijk dat 'de afschaling van de maatre gelen moet worden bekeken van uit een breder perspectief.' Medici zouden niet de enige adviseurs moeten zijn die adviseren over hoe het nu verder moet. De Tweede Kamer wil nu dat het kabinet naast een OMT ook een IMT aanstelt: een Impact Manage ment Team. Daarin moet ook ge keken worden naar de sociale en economische gevolgen van de co ronamaatregelen. Rutte waar schuwt dat die twee teams nooit gelijkwaardig kunnen zijn. ,,Je moet steeds vanuit de versprei ding van het virus kijken naar wat er mogelijk is aan ruimte.'' Hij had de economie een streepje meer kunnen laten wegen In een dichtbevolkt land als het onze is ruimte schaars. Als scho len opengaan, als we minder thuis werken, als pretparken weer de deuren openen, wordt het niet al leen drukker op plekken waar we 1,5 meter afstand van elkaar kun nen houden. Het wordt óók druk ker op de straten en in het open baar vervoer. Dan kan het virus makkelijk weer overspringen. Maar hoewel Rutte erop blijft hameren dat het niet gaat om een keus tussen het een of het ander, voelt hij de druk vanuit de samen leving om toch sneller te versoe pelen. Het ontlokte hem de zui nige toezegging dat kappers dan heel misschien toch al voor 20 mei weer open mogen. Mits het veilig kan. ,,Maar geen garanties.'' vrijdag 24 april 2020 ELKE DAG EEN UURTJE Ze houdt van zwemmen, maar het zwembad is dicht. Dus trekt Jacyntha Plat uit Steenwijk haar baantjes gewoon in de tuin. Met een fietsband om haar middel en de regenpijp kan ze blijven gaan. foto WILBERT BIJZITTER HUISVLIJT VOOR MAMA Pedagogisch medewerkers Felicia en Lida van Peuterop- vang Wip-Wap en BSO KONN in Giethoorn verrassen Roos met een een knutsel- pakketje voor moederdag. Dat wordt een mooi staaltje huisvlijt. foto MARTIJN BIJZITTER zorg leidt. We zijn er gewoon niet aan gewend.'' Toch is het gelukt die zwarte fase te voorkomen. Online oogsten uw teksten veel waardering. U bent bepaald niet diplomatiek. U zei dat 2400 bed den eigenlijk het ic-maximum is, dat u niet wist of de ziekenhui zen het zouden redden. ,,Ook lastige onderwerpen maak je bespreekbaar. Is dat omdat ik arts ben? Ik weet het niet. Ik vind: be handel de Nederlander niet als een kind, mensen kunnen heel goed tegen slecht nieuws. De clou is wel: je moet je menselijkheid tonen.'' Hebben we standaard genoeg ic-capaciteit? Jaloers wordt naar Duitsland gekeken, waar ze 28.000 plekken hebben. In Bel gië zijn er 1900, wij hebben er normaal 1150. Je wil toch niet nog een keer in zulke stress terechtkomen? En een flexibel model? Geschikt om snel uit te breiden? Premier Rutte krijgt steeds meer kritiek over de aanpak van de coronacrisis. Straks ligt de economie zelf aan de be ademing, klagen werkgevers. Maar volgens Rutte is er geen keuze. Hans van Soest Den Haag I Verplichte thuisisolatie Verbod grote bijeenkomsten Thuisblijfadvies, scholen/horeca dicht Beperkingen horeca Mondkapjesplicht Verbod bezoek verpleeghuizen Gedeeltelijke versoepeling maatregelen I Voorziene laatste dag Italië Spanje Frankrijk Verenigd Koninkrijk Zweden Oostenrijk Nederland België Duitsland BRON: RIJKSOVERHEID apr 18 16 mei |3 jun jul 11 |3 |3 geen evenementen geen evenementen geen evenementen geen evenementen geen evenementen geen evenementen geen evenementen SITUATIE 21 APRIL 19.00 UUR Jacco Vonhof. FOTO GUUS SCHOONEWILLE - Jacco Vonhof, MKB-Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5