Gedraag je je niet, dan moet je van de camping af Slaapkamers zijn nu eetkamers in dit hotel NIEUWS 3 Gesprekken over dependance in Machinefabriek Vlissingen lopen al D66-Statenlid Ton Veraart wil van daag in de Statenvergadering voor stellen om in de Machinefabriek een Rijksmuseum aan de Schelde te vestigen. Het zou een depen- dance kunnen worden van bijvoor beeld rijksmusea in Nederland. De kosten - door Veraart geschat op 120 miljoen euro - moeten komen uit het budget waarmee Den Haag goedmaakt dat de marinierska zerne niet naar Vlissingen komt. Directeur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum in Middelburg is onaangenaam verrast dat Veraart nu komt met een plan dat lijkt op een vroege versie van een idee dat zij, op uitnodiging van Wientjes, uitwerkt samen met de directies van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en het MuZeeum in Vlissingen en cultureel adviseur Ton Brandenbarg. ,,We onderzoe ken de haalbaarheid en proberen hier steun voor te vinden. Dat het nu op straat ligt, maakt de kans van slagen eerder kleiner dan groter." Er is inderdaad voortgeborduurd op een oud idee van een Zeeuwse Dit is het moment dat we tegen het Rijk moeten zeggen: u bouwt het en exploiteert het dependance van een topmuseum, maar het plan is de laatste weken al veel verder geëvalueerd, aldus Rui ter. Cruciaal is dat een internatio naal topinstituut als het Rijkmu- seum - waarmee de initiatiefne mers in gesprek zijn - zijn naam eraan verbindt, maar het moet veel meer worden dan een dependance. Er is onder meer gekeken naar de manier waarop architect Rem Koolhaas - met wie ook is gespro ken - in Milaan voor de Fondazione Prada een oud fabrieksterrein tot culturele hotspot heeft getransfor meerd. De Machinefabriek is een optie, in combinatie met een nieuw, liefst iconisch gebouw. De samenwerking met een inter nationaal topinstituut als het Rijks museum betekent een enorme im puls voor de lokale economie, be toogt Ruiter die verwijst naar de vestiging van het Guggenheim Mu seum in Bilbao. ,,Zeeland zou ineens een heel andere categorie toeristen trekken die veel geld be steden en het levert nieuwe banen op." Delicaat proces Overigens denken de initiatiefne mers aan een aanzienlijk lager be drag dan 120 miljoen euro. Ruiter is bang dat Veraart het delicate proces nu doorkruist. Het Statenlid is zich van geen kwaad bewust. Hij geeft aan dat hij eerder vergelijkbare ideeën heeft geopperd in de Staten. Pas na lancering van zijn idee, gis teren, heeft hij vernomen dat aan een vergelijkbaar plan wordt ge werkt. ,,Dat is mij niet eerder ter ore gekomen. Ik zeg wel dat dit het mo ment is dat we tegen het Rijk moe ten zeggen: u bouwt het en exploi teert het." Gek genoeg begon Gepko Prenger, eigenaar van hotel De Burg in Domburg, niet met nadenken bij de voordeur, daar waar gasten binnenkomen. Want met een dispenser met des- infectiemiddel en een spatscherm op de balie verwacht Prenger juist daar geen problemen. „Achter de receptie staat bij ons maar één per soon en we hebben zelden dat er gasten voor meer dan twee kamers gelijktijdig aankomen." Wat is dan wel het grootste knelpunt? ,,Ik ga ervan uit dat ik het restaurant niet kan gebruiken, dus moet je verzinnen waar je je gasten kunt laten eten." Veel mo gelijkheden heeft Gepko niet, dus dan maar creatief zijn. ,,We heb ben bedacht om kamers om te bouwen, zodat gasten daar kun nen zitten om te eten." Hotel De Burg heeft 19 kamers, verdeeld over twee etages: 14 op de eerste, 5 op de tweede. Op de eerste etage zijn 3 kamers omge bouwd, op de tweede 2. ,,In die ka mers hebben we de bedden en We hebben de bedden opgestapeld en tafels en stoelen uit het restaurant neergezet nachtkastjes opgestapeld en tafels en stoelen uit het restaurant neer gezet." Gasten moeten vooraf aangeven hoe laat ze willen ontbijten of di neren en ze krijgen een eetkamer toegewezen. ,,Gasten gaan naar de kamer (we geven ze vooraf de sleutel) en ze geven mij een seintje wat ze willen eten en drinken. Dat brengen we dan." VERSOEPELING Hoe ziet recreatie 1.5 er op camping De Pekelinge in Oostkapelle uit? Voorals nog een stuk leger. Want 200 van de meer dan 500 plekken zijn af hankelijk van het centrale toilet gebouw. ,,Dat is en blijft dicht." Maar op de 170 plekken met privé- sanitair en de 150 huuraccommo- daties met eigen toilet en douche is dat anders, vindt eigenaar Twan Vermeulen. Om toch weer gasten te kunnen ontvangen, heeft hij een aantal zaken geregeld. ,,De re ceptie is zo ingericht dat mensen anderhalve meter afstand moeten houden. Er is éénrichtingsverkeer, er staat iets voor de balie zodat je die afstand houdt en het pinauto maat is op afstand gezet." Verder mogen gasten geen dag- bezoek meer ontvangen, moeten ze tekenen voor de regels die op de camping gelden en zijn voorzie ningen ingeperkt. ,,Het zwembad zal niet open zijn, speeltuinen wel, maar alleen voor kinderen tot 12 jaar. Ook de supermarkt is open, net zoals dat overal zo is." We willen niet het risico lopen dat we alsnog gesloten worden of dat gasten zich onveilig voelen Alles staat of valt met toezicht. Daarom gaat de camping zeer streng controleren. ,,Wie zich niet aan de regels houdt, krijgt een waarschuwing. Daarna mag je di rect vertrekken. We willen niet het risico lopen dat we alsnog ge sloten worden of dat gasten zich onveilig voelen." Het is een razend spannende dag voor de Zeeuwse hotels, campings en recreatieparken. Want vandaag wordt bekend of ze weer gasten mogen ontvangen en onder welke voorwaarden. Ondernemers hebben de afgelopen vier weken niet stil gezeten. Eigenaren van een hotel en een camping vertellen hoe zij denken weer open te kunnen. vrijdag 24 april 2020 GO D66 wil een Zeeuws rijksmuseum Het idee voor een topmuseum in de voormalige machinefabriek in Vlissingen is niet zomaar een luchtballon van D66, maar een serieus plan dat de Zeeuwse culturele sector komend week end aan Bernard Wientjes wil voorleggen. Hij adviseert het ka binet over compensatie aan Zeeland voor het afblazen van de marinierskazerne in Vlissin- gen. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Ton Veraart, D66 Jeffrey Kutterink - Gepko Prenger Kijk op de site bij /video Hotel De Burg staat klaar voor heropening Domburg/Oostkapelle De regels voor toeristische overnachtingen zullen van daag worden versoepeld, zegt voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ). Maar dat zal niet betekenen dat hotels, cam pings en parken de poorten weer helemaal mogen ope nen. De VRZ kijkt allereerst naar de druk op de gezond heidszorg. Een ander belang is dat van de inwoners, die zich zorgen kunnen maken om meer risico op besmet ting als er toeristen komen. „Natuurlijk worden economi sche belangen meegewo gen", zegt Lonink. „Maar ie dereen die denkt dat vanaf morgen alles weer open kan, heeft het mis.'' - Twan Vermeulen Kijk op de site bij /video Zeeuwse campings hopen op versoepeling regels Zij zijn klaar voor gasten in coronatijd Twan Vermeulen van camping De Pekelinge in Oostkapelle. Gepko Prenger van hotel De Burg in Domburg. fotos dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3