CORONAVIRUS 23 doden in Zeeuwse verpleeghuizen 5 Koelverse maaltijden aan huis De verpleeg- en verzorgingshuizen van ZorgSaam in Zeeuws-Vlaanderen hebben er bij de bestrijding van corona baat bij dat ze met het ziekenhuis in één organisatie zitten. Essentiële kennis en materialen konden snel worden ingezet. En er werd snel en veel getest. De medische staf van het ZorgSaamzieken- huis beschouwde de specialisten ouderen- geneeskunde, naast longartsen, internisten, intensivis- ten en anesthesiologen, vanaf het begin als essentiële specialisten voor de coronazorg. ,,Heel type rend voor de aanpak", vindt René de Bakker. Hij is zelf specia list ouderengeneeskunde bij Zorg Saam. ,,Als ouderenzorg hadden we direct de beschikking over in fectiepreventiemedewerkers. Me disch microbioloog Anne Mayer heeft ons van het begin af aan ge wezen heeft op de risico's en ad vies gegeven over te nemen acties. Verder was door de verbintenis met het ziekenhuis geen gebrek aan persoonlijke beschermings middelen." Tranen in mijn ogen De Bakker: ,,Ik zag op de tv bij Frontberichten hoe het in sommige verpleeghuizen elders in het land gaat. De tranen schoten in mijn ogen bij het zien van de beperkte middelen die zij hadden." Op 5 maart begon ZorgSaam met het testen van cliënten met lucht wegklachten binnen de verpleeg- en verzorgingshuizen. Later werd de indicatie waarop getest werd verder uitgebreid naar koorts, diar ree en verlies van smaak of reuk. Alle zorgmedewerkers zijn van CIJFERS CORONA Niet alleen de ouderenzorg had er baat bij in een organisatie te zit ten met het ziekenhuis. Het werkte ook andersom. „Binnen de oude renzorg is snel een Covid-afdeling gecreëerd om het ziekenhuis te ontlasten. Medewerkers vanuit de verschillende sectoren hebben zich spontaan aangemeld voor deze afdeling. Echt hartverwar mend." De Bakker: ,,Ik zeg niet dat we de uitbraak van infecties volledig heb ben kunnen voorkomen. Ook wij hebben op drie kleinschalige afde lingen in het verpleeghuis besmet tingen gehad. Maar we hebben dat kunnen beperken tot één of twee cliënten. Waarschijnlijk hebben we ook veel geluk gehad. De vraag is: blijft dit zo? Kunnen we door onze acties de uitbraken beperken? Eind van dit jaar zullen we het we ten of de aanpak de juiste is ge weest. Maar ik weet wel dat met een toegang hebben tot kennis, kunde en materialen essentieel is." het begin af aan getest, of ze nu in het ziekenhuis, de verpleeg- en verzorgingshuizen of de thuiszorg werkten. ZorgSaam legde hiervoor de drempel lager dan de criteria van het RIVM. Daardoor werden besmettingen sneller ontdekt. ,,Als er medewerkers klachten hadden, werden ze meteen uit het werk proces gehaald. Pas als ze negatief getest waren, mochten ze weer aan het werk. Ik denk dat we zo be smettingen in de huizen voorko men hebben." Eén op zes zorgmedewerkers is getest. Tot woensdag ging het om precies te zijn om 502 medewer kers, van wie er 35 positief getest waren. De laatste weken zijn ook huisgenoten van medewerkers ge test, als zij klachten hadden, omdat zij de medewerkers zouden kun nen besmetten. Bij 6 van de 87 huisgenoten werden besmettingen vastgesteld. Met de maaltijden van Uitgekookt.nl ben je altijd verzekerd van gezonde gerechten gemaakt van verse ingrediënten en veel liefde! Je kunt kiezen uit een pakket van 5 of 10 maaltijden. De pakketten worden per 5 maaltijden thuisbezorgd. Zo hoef je je even geen zorgen te maken over de wekelijkse boodschappen. Of je doet de maaltijden cadeau aan je opa en oma, zodat zij niet meer zelf naar de supermarkt hoeven. Uitgekookt.nl heeft elke week een ander menu met maar liefst 20 nieuwe maaltijden om uit te kiezen. Liever 20 maaltijden? Dat kan! Profiteer nu van 20% korting. Bestel nu op pzc.nl/maaltijdbox vrijdag 24 april 2020 Bij ZorgSaam profiteren ze van elkaar Theo Giele Terneuzen In de Zeeuwse ver pleeghuizen zijn inmid dels 23 cliënten aan het coronavirus overleden. Het aantal bewoners bij wie het virus is vastge steld, is opgelopen tot 85. Van hen zijn er 16 hersteld of herstellende. Dat blijkt uit cijfers die Allévo, Cleijenborch, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, ZorgSaam en Zorgstroom gisteren gezamenlijk naar buiten hebben gebracht. Vorige week deden ze dat voor het eerst. Toen was er sprake van 19 overledenen en 79 be smettingen. De coronagevallen con centreren zich vooral in de gemeenten Goes (35 besmettingen, 11 mensen overleden) en Tholen (31 besmettin- gen, 6 mensen overle den). De afgelopen dagen overleden vier mensen in Zeeuwse verpleeg huizen: twee in de ge meente Tholen en twee in de gemeente Vlissin- gen. René de Bakker, speci alist ouderen geneeskunde: Ik zeg niet dat we de uit braak van in fecties volle dig hebben kunnen voor komen." FOTO'S ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29