CORONAVIRUS In het spoor van de besmetting 8 NIEUWS Zeker twee kostbare weken lang waarde het coronavirus in februari ongemerkt door het land. Toen explodeerde het in Brabant. In het spoor van het virus: over een nieuwe eerste patiënt, carnaval als katalysator, een studiereis naar Libanon en het wonder van het noorden. Wat deed u zaterdagavond 15 fe bruari? In Den Haag zaten bijna 14.000 mensen in een stadion bij de voetbalwedstrijd ADO- PSV. In het Brabantse Best dromden duizenden hardcoreliefhebbers samen op dance- festival Shellshock. En in het Chassé Theater in Breda trok de musical We Will Rock You een stampvolle zaal. Wat u en al die duizenden mensen toen niet wisten en wat nu voor het eerst door het RIVM wordt bevestigd: op die dag waren er in Nederland al meerdere mensen besmet met het coronavirus. Dat was dus ruim twee weken voordat minister Bruno Bruins live op tv de eerste officiële besmetting bekendmaakte. Twee weken ook die funest waren voor een effectieve bestrijding van het virus. ,,We liepen achter de feiten aan, waren niet alert genoeg", zegt viroloog Ab Osterhaus terugkijkend. Die begindagen lag de reproductie factor van het virus vermoedelijk tussen de 1 en 3, volgens de modellen van het RIVM. Dat betekent dat ie dere coronapatiënt gemiddeld twee anderen aansteekt. Als zij dat op hun beurt ook weer doen heb je binnen mum van tijd die explosieve toename van dagelijks honderden nieuwe pa tiënten. Maar hoe kwam het virus Neder land binnen? En hoe verspreidde het zich? We volgen nu, twee maanden later, aan de hand van enkele sleutelmo menten het spoor van corona: via Noord-Italië en Oostenrijk naar Ne derland, door cafés vol carnavalsge druis en apres-skiplezier, via kerk diensten tot in de ziekenhuisgangen. Donderdag 27 februari Patiënt 1 21.20 uur: Bruno Bruins, dan nog VVD-minister van Volksgezondheid, krijgt tijdens een live tv-uitzending een briefje in zijn hand gedrukt. De minister leest het voor: ook Neder land heeft nu een bevestigde corona besmetting. De eerste patiënt is een man van 56 jaar en woont in het Bra bantse Loon op Zand. De onderne mer in de schoenenbranche is waar schijnlijk besmet geraakt tijdens een werkreis naar Noord-Italië. Wat ook blijkt: de man voelt zich nog kiplek ker als hij op 21 februari terugkeert uit Italië, dus hij duikt in Brabant het carnaval in. Met de kennis en de vierduizend doden van nu is het welhaast onge looflijk, maar van vrijdag 21 tot dins dag 25 februari stonden overal in Bra bant en Limburg de cafés stampvol. Er werden vanwege de storm veel carnavalsoptochten afgelast, maar dat had op de feestvreugde weinig effect. Drie tot vier weken later waren de ca Carnaval is een grote katalysator gebleken bij de verspreiding van het virus fés leeg, maar de intensive cares vol. De provincie Noord-Brabant werd dé coronabrandhaard van Nederland. Carnaval is een grote katalysator gebleken bij de verspreiding van het virus, concludeert ook het RIVM. De aanvankelijke import komt groten deels uit Noord-Italië - via reizigers die terugkeerden - maar de feestende massa's in het zuiden verspreiden co rona verder. Zo meldde de gemeente Coevorden (Drenthe) een besmet ting van een inwoner die carnaval had gevierd in Tilburg. Dat bleek eind maart ook uit on derzoek onder 1300 medewerkers van twee Brabantse ziekenhuizen. Van hen hadden er 86 corona (gehad). Besmettingen die ze waarschijnlijk buiten het ziekenhuis hadden opge lopen. ,,Het waren mensen van ver schillende afdelingen, dus het was niet waarschijnlijk dat ze elkaar had den aangestoken. Ook hadden ze niet per se contact gehad met zieke pa tiënten", stelt microbioloog Marjo lein Kluytmans, die betrokken was bij het onderzoek. Ook waren er van de 86 besmette medewerkers maar een stuk of vier in Italië of een andere dan al bekende besmettingshaard geweest. Wat de onderzoekers ook zien, tot hun eigen verbazing, is dat sommige medewer kers al klachten hadden vóór of tij dens carnaval. De eerste zelfs 19 fe bruari, drie dagen voor het eerste feestweekend en eerder dan tot dan toe bekend. Kluytmans: „Relatief veel medewerkers zeiden dat ze op be paalde, dezelfde plekken waren ge weest met carnaval. Sommigen had den toen al klachten. Maar zo werkt carnaval blijkbaar: je gooit een paar pillen in je mik en je gaat toch. Dat kan tot verdere verspreiding hebben geleid." Die feestvierders wisten op dat moment niet dat het om corona klachten ging. Ook voor het RIVM is duidelijk dat het virus al langer door het land gaat. Na contactonderzoeken en ondervra ging van de eerste patiënten wordt duidelijk dat al op 15 februari de eer ste Nederlanders met coronaklachten kampen. Het virus waart dus weken lang in stilte door het land. ,,Lichte klachten werden ook toen waar schijnlijk niet herkend als corona", stelt RIVM-woordvoerder Harald Wychgel. Vrijdag 28 februari Patiënt 2 Een dag na de eerste patiënt, is ook de tweede patiënt daar: een vrouw uit Diemen, die in een niet-zorg functie in een ziekenhuis in Amsterdam werkt. Ze is op zondag 23 februari te ruggekomen van een ski-evenement in Lombardije, Noord-Italië. Een paar dagen later voelt ze zich niet lekker, de GGD adviseert haar niet te testen. Als dat later alsnog gebeurt, blijkt ze toch besmet. De vrouw en haar gezin gaan in quarantaine. Ook de regio Amsterdam wordt een van eerste regio's met veel be smettingen, maar een uitbraak op zo'n desastreuze schaal als in Brabant wordt het niet. Hoe dat komt? En zijn veel Amsterdamse besmettingen te rug te leiden naar Italië? ,,We zijn nog druk bezig met de crisisbeheersing, dus terugkijken doen we nu nog niet", stelt een woordvoerder van de GGD Amsterdam. ,,Maar uit het bron- en contactonderzoek dat wij bij de eerste besmettingen deden, konden wij bij alle gevallen herleiden dat een persoon óf in risicogebied in Italië was geweest, óf in contact met een ander positief geteste persoon was geweest." Het virus rukt op. Op 8 maart zijn er 72 patiënten, liggen er veertien in het ziekenhuis en zijn twee mensen overleden donderdag 23 april 2020 GO er de feiten aan, waren Cyril Rosman Niels Klaassen Chasse I5feb.l4.000 man bij ADO- PSV (Den Haag)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8