CORONAVIRUS Jeugd mag sportveld op, maar doe geen tackle 5 'Ik ben superblij dat we weer naar school mogen' 'Ik snap absoluut niet dat de scholen open moeten' Servicebericht voor abonnees Heerlijk, vinden ze het bij Rugby Club Groningen, dat ze weer het veld op mogen. Maar ze denken ook: rugby en 1,5 meter afstand houden? Ingewikkeld. „Wat je so wieso kan oefenen, is de passing van de bal. Maar tackelen mag dan weer niet'', zegt voorzitter Sietse Manning van de club met zo'n 150 jeugdleden. ,,Dus daar gaan we iets anders voor proberen: de ver dediger heeft dan in beide handen een zachte stok van 1,5 meter en als ie daar de aanvaller mee aan raakt, geldt dat als een tackle.'' Aan creativiteit geen gebrek bij de sportverenigingen, alles om maar dat veld op te kunnen. Het was een van de weinige versoepe lingen van de coronamaatregelen die premier Rutte dinsdagavond bekendmaakte. Kinderen en jon geren mogen vanaf 29 april weer 'georganiseerd buiten sporten'. Kinderen tot 12 jaar hoeven daarbij geen 1,5 meter afstand te houden, jongeren van 13 tot en met 18 jaar wel. Officiële wedstrijden blijven verboden, ook moeten kantines en kleedkamers dicht blijven en mo gen ouders niet langs de lijn staan. Blij Bij voetbalbond KNVB (300.000 leden onder de 12 jaar en 275.000 jongeren tussen 13 en 18 jaar) zijn ze blij met het kabinetsbesluit de jeugd weer 'los' te laten. ,,Veel kin deren hebben de afgelopen weken te veel stil moeten zitten'', schrijft Jan Dirk van der Zee, directeur amateurvoetbal. Werkgroepen zijn nu bezig speciale trainingen te verzinnen, maar ook om aanbe velingen te doen voor de 'beste looproute over een complex' en standaardprotocollen op te stellen. Want in regeltjesland Neder land is dat laatste, protocollen, no dig om in overleg te kunnen met de gemeente en zo de club weer open te krijgen. ,,Daar moet bij voorbeeld in staan wie toezicht houdt op de kinderen en hoe'', zegt André de Jeu, directeur van de Vereniging Sport en Gemeen ten, die namens gemeenten met sportkoepel NOC*NSF overlegt. „Eigenlijk is het natuurlijk niets bijzonders: gewoon kinderen die gaan sporten op een sportveld. En toch vinden we het met zijn allen spannend: gaat het werken?'' Die spanning is er ook omdat er nog heel veel vragen zijn. Wat zijn bijvoorbeeld de consequenties van het zinnetje van de Rijksoverheid 'dat zo veel mogelijk kinderen en jongeren de kans moeten krijgen Creativiteit kent geen grenzen om vooral maar weer het veld op te kunnen om mee te doen'. Moeten clubs dan ook niet-leden toelaten? Dat kan, stelt een woordvoerder van de KNVB. ,,We hebben wel vaker vriendjes- en vriendinnetjesda- gen. Komen er meteen weer meer kinderen in contact met de sport.'' En hoe zit het met sportscholen die veel jeugdleden hebben? Zoals die van Cor van Zanten in Vianen. ,,Als een voetbalclub het veld op mag, dan mogen wij toch ook met jongeren op het parkeerterrein voor de sportschool een bootcamp doen? Die jongeren moeten echt weer aan de gang, hoor! Ik ga er de gemeente over bellen, denk ik.'' De regels kunnen en mogen per gemeente verschillen. Bij tennis vereniging Zaandam lijkt het sim pel om 1,5 meter afstand te hou den. Maar mag er worden gedub beld? En beide spelers pakken de zelfde bal op. Hoe zit het daar mee?'' vraagt voorzitter Nils Swidde zich af. Bij vragen: pzc.nl/service De voordelen op een rij: Digitaal onbeperkt toegang tot aLle extra's zoals aLLe Premium artikelen, columns, interviews en puzzeLs. Geef makkelijk en snel uw vakantie, adreswijzigingen of bezorgmelding door. Lees uw vertrouwde krant digitaal op uw computer, tablet of mobiele telefoon. Stap 2: Koppel uw abonnement aan uw profiel. Ga naar pzc.nl en klik rechtsbovenaan op het profiel icoon en vervolgens op 'InsteLLingen'. Hier dient u uw abonnement te koppeLen met uw abonnementsnummer. Zo maakt u ook online optimaal gebruik van uw abonnement! LET OP! Nog niet alle abonnees maken volledig gebruik van hun abonnement. U heeft recht op onbeperkt digitale toegang. Om als abonnee optimaal gebruik te maken van uw abonnement dient u een profiel aan te maken en uw abonnement hieraan te koppelen. Dit regelt u in 2 eenvoudige stappen: Stap 1: Maak een profiel aan met uw e-mailadres op pzc.nl/inloggen (als u al een profiel heeft kunt u deze stap overslaan) donderdag 23 april 2020 Daisy Mertens (32), juf groep 7/8, basisschool De Vuurvogel in Helmond „Hoewel het best goed gaat met het onderwijs op afstand, ben ik echt super blij dat we weer naar school mogen. Bij som mige leerlingen heb ik tóch het gevoel dat ik min der grip op ze heb. Nor maal zie je tijdens de in structie de betrokkenheid en of ze het snappen, bij voorbeeld doordat ze fron sen. Maar op afstand zie je dat niet. Ik vind het heel belangrijk om de leerlingen te kun nen zien. Voor heel veel van onze kinderen is school een veilige plek. Daarin wil ik weer een rol spelen als leerkracht. Bovendien zie ik dat de school een enorme spil is in het bevorderen van ge lijke kansen. Sommige ou ders spreken de taal niet, kunnen helemaal niet hel pen met het huiswerk. Die kinderen zijn volledig aan gewezen op zichzelf, met mij op afstand. Hopelijk kan mijn groep 8 na de meivakantie volledig komen. Het is hun laatste jaar, dus ik hoop dat we dat mooi kunnen afsluiten. Op de eerste schooldag wil ik eerst met z'n allen in een kringgesprek gaan. Ze zullen weer moeten wen nen in een groep na zo'n bijzondere periode.'' Krijn de Winter (37), meester groep 8 in Boskoop „Toen de scholen dichtgingen, dacht ik nog: nou, het zal zo'n vaart niet lopen met die corona. Maar ik accepteerde het. Nu snap ik absoluut niet dat de scholen na de meivakantie weer open moeten. Uit alles wat het Outbreak Management Team zegt, blijkt dat ze helemaal niet goed weten hoe groot de risi co's op besmetting door kinde ren zijn. Ze zeggen dat ouders vaker hun kinderen besmetten dan andersom. Maar hoeveel vaker dan? En hoe groot is de kans dat kinderen volwassenen wél besmetten? Daarover zeg gen ze niets. Het kabinet zou het onderzoek hierover afwachten, maar be slist nu toch al dat de scholen weer open moeten. Waarom kij ken we niet eerst naar wat er in Denemarken gebeurt? Die data liggen straks voor het oprapen. Ik kom oorspronkelijk uit Bra- bant en kreeg steeds meer be richten van kennissen die ie mand hebben verloren. Bijvoor beeld over de twee broers uit Beek en Donk die op de ic be landden en van wie de jongste overleed... Ik werkte vroeger in dat dorp, dus ik ken er veel mensen. Al die verhalen raken me, zetten me aan het denken. Ik snap alle mensen die zeggen dat zorgpersoneel of super- marktmedewerkers een groter risico lopen. Ik snap de enorme zorgen over de economie. Echt, ik snap het allemaal. Maar, ie dereen moet zo veel mogelijk thuiswerken. Ons afstandson derwijs draait best goed, kinde ren leren echt niet per se meer als ze voor de helft van de tijd op school zitten, leraren künnen thuiswerken. Waarom moeten we dan tóch naar school?'' Jongeren mogen volgende week het sportveld weer op. De clubs zijn de trainingen al aan het voorbereiden. Maar ze hebben ook nog veel vragen: wat als twee mensen dezelfde tennisbal aanraken? En mag een sport school buiten gaan kickboksen? Cyril Rosman Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5