CORONAVIRUS II NIEUWS 3 Kapperen nagelstylist mogelijk sneller open Stel dat we het virus pas over een jaar echt op de knieën hebben, hoe diep is de recessie dan? Voorzitter Jacco Vonhof van MKB Nederland vindt het tijd om beetje bij beetje de teugels te laten vieren voor mensen onder de 60. „Iemand van 20 jaar kan best naar de kapper.'' nodig - letterlijk, maar ook in hun hoofd - om weer naar buiten te gaan en te gaan recreëren en win kelen. Het consumentenvertrou wen is nu slecht; mensen maken zich zorgen om de economie en gaan niet besteden, maar sparen. Een dubbele klap voor de econo mie." ,,Het is nooit populair om mensen uit te sluiten. We beschermen nu gezamenlijk een groep mensen. Dat is heel goed, want een men senleven is ongelooflijk waarde vol. Maar dan is het ook goed om voor die groep maatregelen te ne men waardoor anderen bewe gingsvrijheid terugkrijgen. Ik vind dat je van kwetsbare mensen kunt vragen om de zelfdiscipline op te brengen zich niet in situaties te begeven waar ze besmet kunnen raken. En twee: de omgeving van die mensen kun je óók vragen om zich te realiseren wat hun gedrag voor gevolgen kan hebben voor hun dierbaren en naasten. Als je dat goed met elkaar bespreekt - en natuurlijk afstand houdt, je han den wast en in je elleboog hoest en al die andere mantra's - dan kun je ook kijken wat weer wél kan. Ik vind dat niet raar." „Iemand van 20 jaar kan best naar de kapper. Waarom is alle verblijfsrecreatie dicht? Of ik nu in mijn eigen huis zit, of een weekje met mijn gezin in een vakantiehuisje op de Ve- luwe. Ik kan me niet voorstel len dat dat heel veel uitmaakt. Natuurlijk is een camping met gezamenlijke toiletgebouwen ingewikkeld, maar recreëren met iets meer lucht om je heen, kan best." Vonhof zat te wachten tot hij dinsdagavond in de woorden van minister-president Rutte 'een streepje licht onder de deur zou ontdek ken'. Het bleef pikdonker. ,,Er werd geen enkel perspectief gebo den. Hoe ziet de toekomst na 20 mei eruit? Er was terecht veel aan dacht voor het medische aspect, maar geen woorden van troost voor ondernemers die hun bedrij ven weg zien glippen.'' ,,Rutte heeft gezegd dat hij tot geen andere conclusie kon komen. Maar hij had de economie een streepje meer kunnen laten we gen en ieder geval vertellen dat we komende periode stap voor stap gaan kijken wat weer kan. Mis schien niet voor iedereen, maar wel voor bepaalde groepen en leeftijden. Dat jongere mensen wél iets in de stad kunnen doen en wél naar het sportveld kunnen. Voor zover ik de cijfers begrijp, neemt de kwetsbaarheid pas vanaf 50-60 jaar toe. Jonge mensen zijn niet onkwetsbaar, maar dat zijn zulke kleine aantallen dat ik denk dat je met het beleid er rekening mee kunt houden dat niet ieder een even gevoelig is voor corona. Als je je maar realiseert dat als je je vrijer beweegt, dat je ook oplet wanneer je in contact komt met kwetsbare mensen. Dat gedrag moet je benoemen, ddt wil je heb ben. Als je met een groep jongeren naar een skatepark gaat, dan kun je dus niet langs opa. ,,Ja, daar moeten we naar kijken. Er moet zicht zijn op een bewe ging in die richting. Ondernemers zien hun bedrijven te gronde gaan, mensen dreigen hun baan te verliezen. In het rapport van het Outbreak Management Team staat dat we misschien wel een jaar op deze voet verder moeten. Leg dat die ondernemer maar eens uit.'' „Er zouden ook economen bij de besluiten van het OMT betrokken moeten worden. Ik zou graag zien dat niet Jaap van Dissel van het RIVM maar Eric Wiebes, onze mi nister van Economische Zaken, bij de volgende persconferentie naast premier Rutte staat. Want onder nemers en werkgelegenheid zijn fundamenteel voor de toekomst van Nederland." „We hebben alle begrip dat de volksgezondheid op 1 staat, maar als straks de economie zelf aan de beademing ligt met honderd duizenden werklozen en we ver dienen met elkaar geen geld meer. Hoe gaan we dan alle zorg beta- len? We kunnen het fundament van de economie niet kapot laten gaan. We kunnen niet alleen op kosten van de overheid gaan le ven.'' ,,Ons afvragen hoe we de maat schappij weer in beweging krij gen. Mensen hebben de ruimte Er zouden ook economen bij besluiten van het OMT moeten zijn Die toezegging deed premier Rutte gisteren tijdens een co ronadebat in de Tweede Ka mer. Als nieuwe wetenschap pelijke inzichten meer ruimte bieden voor bedrijven waar geen anderhalve meter afstand kan worden gehouden, sluit Rutte niet uit dat die eerder open kunnen. Deskundigen kijken momenteel of werken met mondkapjes soelaas kan bieden. ,,Als we ons allemaal aan de maatregelen blijven houden, dan kunnen we op verantwoorde wijze stappen zetten", zegt Rutte. De premier temperde de ver wachtingen over de horeca. Het is mooi dat cafés en res taurants plannen maken, maar als ze opengaan 'weet je dat je veel meer mensen op straat krijgt die naar terrassen gaan en in kleine steegjes tegen el kaar opbotsen'. Daarmee neemt het risico dat meer mensen besmet raken met het coronavirus ook weer toe. Rutte: ,,Het is voor de horeca niet waarschijnlijk dat we al de komende paar weken duide lijkheid kunnen geven." PVV en VVD willen proefopstellin gen in de horeca, om eerst in het klein te testen of de bedrij ven wél veilig open kunnen. Rutte hield zich op de vlakte over dat idee. ,,Ik spons dat op.'' Verder komen er regelingen voor seizoenwerkers en flex- werkers en het ov. Meerdere partijen stelden gisteren voor om, naast de me dische experts, anderen te la ten meedenken over het coro- nabeleid. Die deskundigen moeten kijken naar de sociale en economische gevolgen van alle maatregelen. donderdag 23 april 2020 'Straks ligt de economie zelf aan de beademing' En hoe moet het dan met de kwetsbare mensen? Wat zou dan nu weer kunnen? Ton Voermans Den Haag De premier heeft gezegd dat het niet anders kan. Het land en de economie weer op gang brengen met de 60-minners? Het OMT bestaat uit virologen en artsen, waarom zit u er niet in? Geld is toch niet leidend? Wat moet er dan gebeuren? -Jacco Vonhof, voorzitter MKB Nederland Het kabinet overweegt om mensen met contactberoe- pen, zoals kappers en na gelstylisten, zo snel moge lijk weer aan het werk te laten gaan. Als de gezond heidsexperts daarvoor hun fiat geven, kan dat vóór 20 mei. Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag PVV-leider Geert Wilders in gesprek met premier Rutte tijdens een pauze in het coronadebat. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3