CDA nu toch voor opvang kinderen Iguana neemt de kwast nog niet ter hand 7 HISTORISCHE SCHEPEN NAAR ZOMERLIGPLAATSEN De schepen van de Stichting Behoud Hoogaars zijn weer naar hun zomerligplaatsen vertrokken. Ze liggen sinds gistermiddag weer achter de sluis in Veere, de ideale vertrekplek voor rondvaarten op het Veerse Meer en de Oosterschelde. Veere Hoogaarzen, hengsten en boten van de stich ting gebruikten de Machinefabriek in Vlissingen afgelopen winter voor de laatste keer als winterstalling en ideaal onder- houdshuis. Van de zes jaar dat de Machinefabriek als werkplaats dienst deed voor de historische houten schepen, was het al een paar jaar onzeker of de Stichting Behoud Hoogaars de fabriek de volgende winter weer zou kunnen gebruiken. Die onzekerheid is be ëindigd met de bouw van een nieuwe onderhoudsloods tegen over de Las-loods aan het Kanaal door Walcheren. Scheepshuid Dinsdag was de laatste keer dat schepen van Behoud Hoogaars het Dok in werden getakeld. ,,Niet dat we per se deze week weg moesten, maar de schepen hebben lang ge- ïim;i wüilW "I ëïl.l noeg binnen gelegen. Als ze te lang buiten het water blijven, droogt de scheepshuid uit en ont staan er scheuren. Dat moet je te allen tijde vermijden", legt woord voerder Hans Kole uit. Promotiefilm De in het Dok getakelde schepen lagen nog een dagje voor de nieuwe loods in het Kanaal door Walcheren. De blikvangers uit de vloot moesten rond half twaalf gisterochtend door de geopende Stationsbrug in Middelburg varen. Kole: ,,Dat hebben we afgesproken met de aannemer die de nieuwe brug onlangs plaatste. Die liet een promotiefilm van het werk maken en dacht waarschijnlijk dat een doorvaart van historische hoog aarzen en hengsten wel mooie plaatjes zou opleveren." Het casco van de nieuwe onder- houdsloods aan de Jachthavenweg Door de nieuwe loods zitten we in elk geval niet op een schopstoel staat al overeind, een paar weken eerder dan verwacht. Kole: ,,Over een maandje wordt de loods offici eel opgeleverd. Maar daarna zijn we de hele zomer nog wel met een hele club vrijwilligers bezig om het interieur in te richten. Sanitair, elektrotechniek en schilderwerk doen we zoveel mogelijk zelf." Hoewel de eigen stek van de stichting zo'n 750 vierkante meter groot is, is de loods geen Machine- fabriek. ,,We kunnen maar twee grote schepen tegelijk binnen heb ben en zullen dus een nauw schema voor werkzaamheden moeten opzetten. Maar op zich zijn we heel blij met de nieuwe loods." Houtwerf Kole verheelt niet dat de stichting nog liever een vast onderkomen in Veere had gehad. ,,We varen met onze schepen het meest op het Veerse Meer en de houten schepen passen natuurlijk perfect bij het historische stadje. Plannen voor een nieuwe houtwerf in het stadje zijn echter al diverse keren op de lange baan geschoven. We houden belangstelling mocht er door het nieuwe college in Veere weer wat nieuw leven in de plannen komen. Door de nieuwe loods zitten we in elk geval niet op een schopstoel en dat is een fijn gevoel." Vlissingen Vertegenwoordigers van Iguana praten opnieuw met de leden van de monumentencommissie over de kleuren op de gevel van de Vlissingse reptielenzoo. B en W willen dat beide partijen nog eens kijken of ze tot overeen stemming kunnen komen over de gebruikte dan wel te gebrui ken kleuren. Tot de Monumentencommis sie Vlissingen met een nader ad vies komt, hoeft Iguana geen op dracht te geven gevels en kozij nen in bepaalde, in de omge vingsvergunning vastgelegde, kleuren te laten schilderen. Het Vlissingse college bepaalde eer der dat het (over)schilderwerk begin deze zomer gedaan moest zijn. Het besluit van B en W geeft de reptielenzoo de moge lijkheid nog eens te bepleiten dat de door hem gekozen kleu ren minstens zo goed in de bin nenstad passen als de tinten die de commissie in de vergunning voorschrijft. Het college stelt in een brief aan Iguana dat het bestuur en de beheerder van de reptielenzoo vorig jaar nog akkoord gingen met de omgevingsvergunning. Beheerder Ad Bom heeft achteraf toch het gevoel dat Iguana een beetje voor het blok is gezet, na dat de schilderwerkzaamheden op last van de monumenten commissie waren stilgelegd. De rol van de commissie is in de publiciteit onterecht in een negatief daglicht komen te staan, stelde het college. Onder meer door de inmiddels door ruim 1600 mensen ondertekende peti tie 'Laat de kleuren van gevels van Iguana zoals ze zijn'. B en W zagen tot nu toe geen reden af te wijken van het besluit van de monumentencommissie. Desondanks is Ad Bom blij dat Iguana de kans krijgt nog eens te proberen leden van de commis sie te overtuigen van zijn visie. Vorige week stemde het CDA met de coalitiegenoten LPM, SGP en VVD nog tegen een motie voor meer noodopvang van asielzoe kers. Middelburg heeft al een azc, dus nu zijn eerst andere gemeen ten aan de beurt om het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers te helpen, vond de coalitie. Zo sneu velde de motie van de oppositie van CU, PvdA, GL, D66 en SP. Daarmee ging de deur ook dicht voor alleenstaande minderjarige asielzoekers. Geen enkele fractie maakte een uitzondering voor die groep, ondanks een brief van de Raad van Kerken en een petitie van honderden Middelburgers om weeskinderen op te vangen. ,,Wij vinden het ook een schan daal wat er gebeurt met die kinde ren", reageert CDA-fractievoorzit- ter Wim Kant nu. ,,Maar voor dat probleem had er een andere motie moeten liggen die specifiek over de kinderen gaat. Dat zou een op roep moeten zijn aan de nationale overheid om, zo nodig in Europees verband, een oplossing te zoeken voor opvang van deze kinderen. Met daarbij het aanbod dat Mid delburg daaraan een bijdrage zal leveren." Wethouder Chris Dekker heeft eerder gezegd dat hij daar niks voor voelt, omdat het een beslis sing van het Rijk is om te bepalen of weesvluchtelingen naar Neder land mogen komen. Dat was mede een reden voor de oppositiepar tijen om geen motie in te dienen die precies dat zou vragen, maar het te verbreden naar alle asielzoe kers in Griekse kampen die door corona in nog grotere problemen komen. 'Loos gebaar' Ook Wim Kant stelde op Twitter afgelopen weekeinde, dus na de raadsvergadering, nog dat een mo tie zoals hij die nu zelf formuleert, wat hem betreft 'een loos gebaar' is 'want onhaalbaar en onrealis tisch'. Inmiddels denkt hij daar Si i dus anders over. ,,Zo'n motie zou den we wel steunen, gezien het feit dat Middelburg de stad van de Vier Vrijheden is en een shelter city voor de opvang van verdedigers van mensenrechten." Dat hij van mening is veranderd, heeft te maken met de kritische reacties op het raadsbesluit van vorige week. ,,Ik baal er wel van dat we nu als harteloze rechtse partij worden neergezet. Daar ben ik niet blij mee", erkent Kant. Of zo'n motie er komt, is niet duidelijk. Wel wordt in mei de petitie van Middelburgse inwoners voor zo'n opvang alsnog besproken in de raadscommissie maatschappelijke zaken. Als het CDA zich daar dan inderdaad achter schaart, helpt Kant de oppositie alsnog aan een meerderheid voor dit initiatief. donderdag 23 april 2020 WA Hoogaarzen varen weer uit René Hoonhorst BS ilB ffi as Uil SS^BkS.'m! li fi n ii I] II III. Ill sport De Yerseke 36 (Andries Jacob) passeert de geopende Stationsbrug in Middelburg FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Hans Kole, Stichting Behoud Hoogaars René Hoonhorst De deur naar opvang van alleen staande vluchtelingenkinderen uit Griekse kampen in Middel burg staat weer op een kiertje. De sleutel is in handen van het CDA, dat van mening aan het veranderen is. Maurits Sep Middelburg M Duizenden migranten en vluchtelingen zitten vast in kampen in Griekenland, waaronder kinderen zon der ouders. ARCHIEFFOTO JORIS VAN GENNIP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31