WIM HOFMAN Over het hamsteren van pannenlappen 6 In een uitge strekte vlakte met bergen zand en graafmachines in de Hedwigepol- der valt één bouwwerk op. Aan de rand van het getijdengebied in wording staat een nieuwe vleermuis toren. Zo'n kleine halve eeuw gele den kwam ik terecht bij de Stichting Zeeland, een ver gaarbak van een aantal welzijnsin- stellingen, raden en fondsen. De provinciale instelling was sinds begin jaren vijftig gevestigd in een groot oud pand aan de Dam in Middelburg, nummer 31. Het is nu een hotel. Je kwam binnen via een dubbele stenen trap en daarna door een dubbele deur. De hal was belegd met marmeren tegels en er hing een oude kristallen kroonluchter. Beneden waren kelderruimten, een oude keuken met pompbak en een aanrecht. Er waren oude op slagruimten en ook een oude wijnkelder. Daar hield Cor, de drukker zich op. Hij had de be schikking over een stencilmachine en een kast met papier. Later stond er ook een offsetpers en een pa piersnijmachine. Hij stencilde de papieren die van de typekamer kwamen. Die was gelijkvloers. Een handvol vrouwen tikte over wat medewerkers van de stichting zoal schreven aan brieven, adviezen, nota's en onderzoeksrapporten. In verschillende ruimten zaten aan stalen bureaus vooral doctoran dussen sociologie die zich bezig hielden met steekproeven, statis tieken en het schrijven van rap porten. Ze zochten naar signifi cante verbanden tussen bepaalde variabelen, verdiepten zich in da tareductie en werkten zich door kaartenbakken heen. Ook de di rectie bestond uit sociologen. Er werd niet alleen veel geschreven, maar ook veel gerookt. Er was een vergaderruimte met op de tafel een paar vaasjes met rookwaar - si garetten en sigaren: Agio Super Bolknak. Er was een verdieping waar men niet mocht komen: de zolder. Die strekte zich uit over het hele ge bouw en moest nog vol staan met spullen van de vroegere bewoners van het huis. Er moet hard ge werkt zijn bij deze stichting, want op een bepaald ogenblik was het toch nodig dat de zolder ontruimd werd en geschikt gemaakt voor bureauruimte. Het was verbazing wekkend wat er van die zolder kwam: een karrenvracht aan in zil verpapier gewikkelde pakjes zwarte thee, nog meer stukken geurloos geworden zeep en stapels en stapels gehaakte pannenlappen. Ze waren min of meer ruitvormig met een lusje. Dat je in oorlogstij den zeep hamstert en thee is nog tot daaraan toe, maar waarom je oneindig veel pannenlappen zou moeten hebben, was voor ieder een een groot raadsel. Nu hamstert men wc-papier. Ik las ooit in Wie Wat Waar dat een mens acht da gen kan leven op papier. Het ontpolderen van de Hedwigepolder is in volle gang. Huizen en schuren zijn gesloopt en bomen zijn in etap pes gerooid. Eind maart werd de polder van zo'n driehonderd hec tare werkterrein en afgesloten voor publiek: graafmachines ma ken een stelsel van kreken en geu len zodat er een grensoverschrij dend getijdengebied ontstaat met slikken en schorren. Er komen in de toekomst dieren op af als de zeearend en verschillende soorten kluten, maar er wordt ook reke ning gehouden met de dieren die er voorheen huisden. ,,We werken volgens een ecologisch protocol. Dat dieren de tijd krijgen om het gebied uit komen of dat er een al ternatieve voorziening voor hen is", vertelt projectleider Monique Ekkebus van de provincie. De vleermuizen, die voorheen in schuren, huizen of boomschors verbleven, hebben een nieuw on derkomen van zo'n dertien meter hoog. De vleermuistoren vol sple ten en openingen wordt uiteinde lijk gedeeltelijk 'verstopt' in een dijk, zodat die boven het maaiveld zo'n acht meter hoog is en een kel- Er komen nieuwe dieren, maar er wordt ook rekening gehouden met de dieren die er voorheen huisden der ontstaat. „Vleermuizen heb ben graag ruimtes die constant zijn van temperatuur", legt coördi nator Pieter Jan Meire van Grens- park Groot Saeftinghe uit. ,,In het omliggende gebied zijn ook klei nere vleermuizenkasten opgehan gen." De ruige dwergvleermuis en ge wone dwergvleermuis zullen in de toren verblijven en paren. De grootoorvleermuis gebruikt die als kraamkamer. Het gebied trekt mo gelijk ook de rosse vleermuis aan. Het metselwerk van de toren is be wust hetzelfde als van schuren in de omgeving en ligt symbolisch op de plek waar het verdronken dorp Casuwele zich bevonden zou hebben. Ekkebus: ,,Het wordt een ankerpunt in de omgeving." Vlak bij komt de ringdijk, die het om liggende gebied beschermt als Scheldewater het gebied in stroomt. De Scheldedijk en Sie- perdadijk worden later afgegraven om dat te bereiken. Aan de hoofdgeul, waar het zee water door gaat stromen, wordt al gewerkt. Het is een indrukwek kend gezicht: de komvormige geul wordt op het breedste punt tach tig meter breed en zo'n vijf tot zes meter diep. ,,De grond willen we zoveel mogelijk hergebruiken", zegt projectleider Hans Quaey- haegens van de Vlaamse Water weg. Zo wordt de ringdijk gedeel telijk aangelegd met afgegraven grond. Ook zijn er plannen voor een panoramaheuvel van 28 meter hoog. ,,Alle neuzen staan dezelfde kant op, iedereen is daar enthou siast over", zegt projectleider Ek- kebus. Organen De werkzaamheden lopen op schema en in het voorjaar van 2023 zou de Hedwige 'klaar' moeten zijn. Het Hedwige-Prosperproject vormt met het Verdronken Land van Saeftinghe, Prosperpolder- Zuid, Oude Doelpolder en de Nieuwe Arenbergse polder uitein delijk één groot aaneengesloten natuurgebied van zo'n 4700 hec tare groot, met de naam Grenspark Groot Saeftinghe. Quaeyhaegens: ,,Slikken en schorren zijn belang rijk, het zijn de organen die het water zuiveren." donderdag 23 april 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Vleermuizen gepamperd in Hedwige Sophie Stockman Emmadorp De bouw van de vleermuistoren is in volle gang. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30