CORONAVIRUS Sanrobi: tijd voor feestverlichting Deltapark Neeltje Jans: rampjaar, ook voor ons Recreatiesector is klaar voor komst toerist Albert Heijn Domburg: hopen quitte te spelen ZEELAND 3 NEELTJE JANS „Dertig procent omzetverlies. Een rampjaar, net als voor veel andere bedrijven." Direc teur Bert van de Hoef van Deltapark Neeltje Jans kan er niet meer van maken. Hij hoopt op 1 juli weer open te mogen gaan, maar het voor seizoen is verloren. Dat is ook niet meer goed te maken ook al zou het park op het eiland in de storm vloedkering in de drukste maanden juli en augustus weer in bedrijf zijn. Dertig procent van de jaaromzet is nu al voorgoed verdampt. ,,De mei vakantie is na de zomer de belang rijkste periode voor ons en die zijn we kwijt." Maar ook juli en augustus, de top- maanden voor Neeltje Jans, zullen minder zijn. Van de Hoef: ,,We zul len veel minder mensen mogen toe laten, omdat we die anderhalveme- tereconomie hebben. We hebben hiervoor allerlei protocollen uitge werkt." In het voorseizoen werken er vijftig tot zestig oproepkrachten Die hoeven nu niet te komen. Voor de dertig vaste medewerkers gaat het werk gewoon door. ,,De techni sche dienst is gewoon aan het werk met allerlei klussen waar we vroe ger niet aan toekwamen. Veel men sen werken thuis en medewerkers treffen voorbereidingen voor als we weer open gaan." ZUIDDORPE „Honderd procent omzetverlies op de evenemen ten in de zomer. Nul komma nul blijft er over." Sander de Theije uit Zuiddorpe verzorgt met zijn bedrijf Sanrobi licht en geluid op bijeenkomsten, evenementen en festivals. Hij kan de meeste spul len de hele zomer in het maga zijn laten staan. „Corona moet gewoon opgelost worden. Wij zijn de dupe, maar dat is maar bijzaak." Dus heeft De Theije zijn ge dachten verzet naar de kerst. Sanrobi heeft meer ijzer is het vuur. ,,We hebben gelukkig een backup", zegt De Theije. Sanrobi hangt namelijk in heel wat win kelstraten in het land feestver lichting op. De zomer zal be steed worden aan de voorberei ding op de kerst. ,,Nieuwe em blemen lassen, verkopen. Hoe meer dat ik nu doe, hoe meer tijd ik straks kan besteden aan de verkoop van feestverlichting aan ander steden. Nu moeten we soms nee zeggen tegen een klant omdat een wachtlijst hebben. Of zijn bedrijf het verlies aan omzet overleeft? ,,Ja", antwoordt hij zonder een spoor van twijfel in zijn stem. ,,Wij zijn gelukkig een veelzijdige firma." DOMBURG „Zeventig procent omzetdaling ten opzichte van de paasperiode van vorig jaar", zegt supermarkteigenaar Gertjan de Kok. Het is een dramatisch cijfer voor de Domburgse ondernemer. Terwijl zijn collega's elders in het land juist ongekende omzetten maken, is het in zijn Albert Heijn in Domburg veel stiller gewor den. De toeristen blijven weg, je hoort nauwelijks nog Duits in het dorp. In november 2018 ging de nieuwe winkel open. Net als in andere Zeeuwse toeristendorpen is de winkel veel groter dan je op basis van het aantal inwoners zou verwachten. ,,Het is moeilijk. Toen het overnachten in een tweede bewoning niet meer mocht, zakte de omzet nog een stuk verder naar beneden. Hope- lijk staat de Veiligheidsregio dat weer toe, zodat we een klein stukje stijgen en misschien quitte kunnen spelen dit jaar. Maar dat is slechts hoop. Want ja, als dat al gebeurt, gaan de mensen dan weer naar Zeeland komen? Dur ven ze weer? Domburg is erg in trek bij de Duitsers. Wat gaat de Duitse toerist doen? Het is alle maal maar gissen." De Veiligheidsregio Zeeland heeft alle 'recreatieve overnachtingen' verboden onder het motto 'het is geen vakantietijd, maar crisistijd'. Het verbod geldt ook het gebruik van strandhuisjes. De recreatiesec tor heeft sinds de afkondiging van het verbod niet stil gezeten. Er is nagedacht hoe ze weer veilig de slagboom kunnen openzetten. Hoe kun je gasten toelaten, terwijl je an- derhalvemeter afstand moet kun nen garanderen. Ondernemers hebben in proto collen zwart op wit gezet hoe hun recreatiebedrijf weer open kan gaan met in acht neming van de regels van het RIVM rond hygiëne en af stand. Vorige week vroeg de sector om een snelle beslissing om nog iets van het voorseizoen te redden. Het voorstel was om de deur op een kiertje te zetten zodat ten minste een klein deel van de toeristen weer naar Zeeland kan komen. Zo'n pro tocol geeft de gemeenten een hand vat om op de terreinen te handha ven. Kortom, de ondernemers in de Het gezond houden van de toeristische sector is voor Zeeland van vitaal belang recreatiesector zeggen klaar te zijn om hun eerste gasten weer te kun nen ontvangen. De VRZ stelde het verbod op 're creatieve overnachtingen' in om de zorg in Zeeland niet onnodig te be lasten met de aanwezigheid van een paar honderdduizend toeris ten. Die kunnen we er nu niet bij hebben, was de redenering. ,,Of en in welke mate we in Zeeland de maatregelen rond toerisme kunnen versoepelen, zijn we aan het onder zoeken en bespreken", stelt VRZ- voorzitter Jan Lonink. ,,Het belang van de zorg staat daarbij steeds bo venaan. En ondanks de stabilisatie van het aantal ziekenhuisopnames, is de Zeeuwse zorg nog steeds zwaar belast. Randvoorwaarde is dat de zorgsector de aantallen be zoekers aan moet kunnen." Gastvrijheid De VRZ heeft deze week overleg met de burgemeesters en de toeris tische sector om te kijken naar wat er mogelijk is. Lonink: ,,Deze be- sluitvorming is een lastig dilemma en vraagt om een zorgvuldige ba lans. De gezondheid beschermen Randvoorwaarde is dat de zorgsector de aantallen bezoekers aan moet kunnen van alle Zeeuwen is natuurlijk het belangrijkst, maar onze gastvrij heid en het gezond houden van de toeristische sector is voor de toe komst van Zeeland ook van vitaal belang. Daarom moeten de maatre gelen niet langer duren dan nodig." donderdag 23 april 2020 niet goed te maken Deltapark Neeltje Jans. ARCHIEFFOTO WENDY DE JONG De stille straten zijn een perfect werkveld voor Simon Banach van Sanrobi. foto anne hana Gertjan de Kok, eigenaar van de AH in Domburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Het wordt morgen een span nende dag voor de recreatiesec tor in Zeeland. Premier Rutte vertelde afgelopen dinsdag aan de eigenaren van cafés en res taurants dat opening van hun zaak er voorlopig niet inzit. De Zeeuwse campings en recrea tieparken hopen op een versoe peling van de specifieke regels in eigen provincie. Morgen maakt de VRZ bekend of dit gaat gebeuren. Theo Giele Middelburg - Jan Lonink, Veiligheidsregio - Jan Lonink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27