Een gezonde tas van de juf Zeeland landelijk kampioen woningverkopen Het wordt dit jaar een sombere ramadan In je auto door de coronateststraat Retro-editie als alternatief voor EPZ Omloop Borsele Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gemiddelde verkoopprijs ligt nu op 326.000 euro. Vooral appartemen ten zijn duurder geworden. In maart is tijdens de corona-uitbraak en de daarop volgende lockdown in Zeeland nog een flink aantal wo- ningen verkocht. Volgens kwartaal cijfers van de makelaarsvereniging NVM kregen 600 woningen in de afgelopen drie maanden een nieuwe eigenaar. Een jaar geleden waren dat er 571 in dezelfde periode. De NVM-cijfers geven niet alle woningverkopen weer. Niet elke makelaardij is bij de NVM aangeslo ten. Ook vindt er onderhandse ver koop plaats. Daarnaast stoelen de NVM-cijfers op gesloten koopover eenkomsten. Het CBS en het Ka daster meten de prijsontwikkeling van alle bestaande koopwoningen en hanteren koopakten die bij het Kadaster zijn geregistreerd. Het CBS heeft alleen percentages be kendgemaakt, nog geen absolute aantallen per provincie. De Zeeuwse NVM-afdelings- voorzitter Hendrik van Hoeve ziet ondanks de coronacrisis en de ge stegen verkoopprijzen de woning markt niet instorten. ,,Er is nog steeds vraag, met name naar nieuwbouwwoningen. In dat seg ment is nog steeds te weinig aan bod. Er is bijvoorbeeld een chro nisch gebrek aan starterswonin- gen." Thuiswerken Daarnaast staat de rente laag, waar door het aantrekkelijk is een wo ning te kopen. Van Hoeve denkt dat mensen ook in de coronacrisis een huis blijven kopen. ,,Nu hebben ze nog een vaste baan en kunnen ze een hypotheek financieren. Mis schien kan dat over een aantal maanden niet meer." Ook lage energiekosten zijn een drijfveer om een nieuwbouwwoning te kopen. Kopers gaan voor een goed geïso leerde woning, zegt Van Hoeve. ,,Een ander effect dat de corona crisis teweegbrengt, is dat mensen nu veel meer thuiswerken en dat misschien ook langere tijd moeten blijven doen. Niet elke woning is daarvoor geschikt, terwijl er in huis meer dan ooit behoefte bestaat aan een eigen kantoortje en werk ruimte. Die beweging op de wo ningmarkt gaan we de komende maanden zien, denk ik." Van Hoeve zegt dat de Zeeuwse woningmarkt redelijk coronabe- stendig is. ,,Omdat er nog steeds te weinig aanbod van nieuwbouw woningen is, denk ik dat de invloed van deze crisis beperkt zal zijn. Ja, er zullen bedrijven failliet gaan en er zullen mensen zijn die hun baan verliezen. Het resultaat zal zijn dat je niet vier maar drie kandidaten voor die schaarse nieuwbouwwo ning hebt. Die woning wordt dus toch wel verkocht. Ik ben daar niet bang voor." Doorbouwen Provincie en gemeenten moeten nieuwbouw stimuleren en vooral niet afremmen, zegt de Zeeuwse NVM-voorzitter. Ook al speelt de stikstofproblematiek momenteel een rol. Van Hoeve: ,,We moeten voorkomen dat we net als na de fi nanciële crisis van 2008 straks te weinig nieuwbouwwoningen hebben. Doorbouwen dus, anders gaat het fout." Adrz test mensen op terrein bij ziekenhuis op mogelijke besmetting met het coronavirus Organisatie zag de bui al hangen en organiseert digitaal evenement» zeeland h It I donderdag 23 april 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl GOES Dolgelukkig waren de zus jes Ixchelle (11) en Ilvy (4) uit Goes toen juf Hannie gistermiddag ineens voor de deur stond. ,,Wat fijn dat we binnenkort weer naar school mogen'', zei de oudste van de twee. Samen met de andere juffen van basisschool 't Noorderlicht in de Goese Polder trok Hannie Scheers de wijk in om bij alle 156 leerlingen en hun ouders een tasje met fruit en een fles appelsap af te leveren. ,,Om hen een hart onder de riem te steken'', legt schooldirecteur Kirsa de Jonge uit. ,,We hadden ook al een kaart gemaakt voor de leerlingen, maar wilden iets meer doen. We hebben gedacht aan een bosje bloemen of een oranje tompouce, maar toen kwam iemand op het idee voor een gezond pakketje. We zijn ten slotte een gezonde school.'' Huizen zijn duurder dan ooit In Zeeland zijn in het eerste kwartaal 15 procent meer wo ningen verkocht dan een jaar geleden. Daarmee is Zeeland landelijk koploper. Ook liggen de prijzen bijna 7 procent hoger dan begin 2019. Zeeuwse koop woningen zijn daarmee duurder dan ooit. Frank Balkenende Vlissingen ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25