CORONAVIRUS Tien procent Zeeuwse ondernemers kan nu al rekeningen niet betalen JOL RIVM: Coronavirus was al veel langer in Nederland Als je je eigen kind niet meer mag bezoeken Walcheren Eerste twaalf dagen werden milde symptomen niet herkend Ouders van kinderen in een instelling voor verstandelijk beperkten hebben het extra zwaar. Tijdens Concert at Sea herbergt Strandpark De Zeeuwse Kust in Noordwelle meer dan 2000 festivalgangers. Nu het evenement niet doorgaat, blijven ze waarschijnlijk allemaal weg. ,,Dat kost een berg geld en het is heel jammer van al het leuks dat hier gebeurt", zegt eigenaar Marc Ruitenberg bij een leeg kampeerterrein. Voorveel Zeeuwse ondernemers betekenen de verlengde coronamaatregelen dat 2020 een rampjaar wordt. ZEELAND 2 Frank Balkenende Sas van Gent De nood is hoog, blijkt uit een en quête van werkgeversorganisatie VNO-NCW Brabant Zeeland on der leden. Hoewel bijna drie op de vijf ondernemers gebruik (zal) ma- ken van de steunmaatregelen van het kabinet zoals 90 procent loon kostenvergoeding (NOW-rege- ling), lijken gedwongen ontslagen op lange termijn onvermijdelijk. Ze vrezen over een tijdje afscheid te moeten nemen van een deel van het personeel. Vooral in de produc tie en logistiek staan banen op de tocht. Een klein aantal bedrijven moet nu al mensen ontslaan. Op zwart zaad Ondanks krediet- en garantie-rege lingen voorziet drie op de vier on dernemers op termijn in de finan ciële problemen te komen. Nu zit 10 procent al op zwart zaad, maar dat percentage loopt snel op omdat veel bedrijven nu op hun reserves teren. De steunmaatregelen van de rijksoverheid ten spijt, gaan onder nemers momenteel nauwelijks nieuwe kredietfinanciering aan. Ondernemers zijn bang dat ze zich daarmee financieel klem zetten. Dat leidt er weer toe dat bedrijven minder investeren. Wegvallende orders en verkopen zorgen in bijna de helft van de ge- Zestig procent van de Zeeuwse bedrijven voorziet gedwongen ontslagen door de coronacrisis vallen voor acute problemen. Op termijn dreigt dit percentage op te lopen tot 84 procent. In de zakelijke dienstverlening lopen de orderpor tefeuilles het snelst leeg. Ruim de helft van de ondernemers in deze sector zit in de puree. Bij twee op de drie is de omzet gedaald. Volgens VNO-NCW Brabant Zeeland beperken de maatregelen om bedrijven door de coronacrisis te helpen de schade op termijn on voldoende. Nu de lockdown langer voortduurt, is dringend behoefte aan perspectief voor het bedrijfsle ven. Om schade te beperken moet de economie op 20 mei zo breed als mogelijk weer aan de gang, zegt de werkgeversorganisatie. ,,Het is goed dat scholen weer ge- deeltelijk open kunnen, maar on dernemers hebben ook perspectief nodig", aldus voorzitter Eric van Schagen van VNO-NCW Brabant Zeeland. ,,Zowel het bedrijfsleven als de overheid en natuurlijk de zorg en vele andere sectoren lever den de afgelopen weken toppresta ties, maar de druk en de zorgen bij ondernemers zijn groot. Dat per spectief wordt geboden als er een tweede pakket van noodmaatrege len komt dat specifieker is dan het eerste. En indien branches met bruikbare protocollen en werkaf spraken voor de 1,5-meter econo mie de zekerheid krijgen dat ze na 20 mei weer kunnen gaan draaien." Meer coronanieuws op P2t/m20 en ZEELAND 1 t/m 5 donderdag 23 april 2020 Nieuwsmedia It c? P2 en 8 P7 Lees de papieren krant digitaal op uw computer, laptop, tablet of telefoon. Ga naar pzc.nl/digitalekrant Bedrijven vrezen ontslaggolf Drie op de vijf Zeeuwse bedrij ven voorziet gedwongen ontsla gen als gevolg van de coronacri sis. En drie op de vier onderne mers voorziet betalingsproble men. Eén op de tien kan nu al de rekeningen niet meer betalen. Om de schade te beperken, moet de economie na 20 mei weer op gang komen, stelt VNO- NCW Zeeland Brabant. Veel zon, oostenwind en droog pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: 23°C Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1