dus richt je op wat nog wel kan' formeel afronden, maar wat is de eerlijkste oplossing? 19 sen dan je nu al doet. Want ook dat is nu eenmaal een onontkoombaar onderdeel van de discussie: wat is juridisch, reglementair en prak tisch de beste, ofwel minst slechte, oplossing? Marketeer Chris Woerts liet als eerste een proefballonnetje op voor een eredivisie met twintig clubs, weken geleden al. Er valt best veel te zeggen voor dat compromis: RKC en ADO Den Haag worden niet richting de eerste divisie ge duwd, aangezien ze sportief nog een kans hadden (hoe klein ook) om zich te handhaven. Komend seizoen heb je méér wedstrijden bovendien, wat prettig is voor FOX Sports én de stadionrecettes. En Cambuur en De Graafschap beloon je ook navenant voor hun presta ties. Klinkt goed, maar ook nu: hoe langer je erover nadenkt, op hoe meer praktische bezwaren je stuit. Het complete competitieformat moet op de schop, met alle regle mentaire gevolgen van dien, voor een periode van zeker twee jaar. De KKD wordt uitgekleed tot zestien clubs, waaronder liefst vier belof- tenteams. Als je een jaar later alsnog terug wilt naar achttien clubs, hoe geef je dan de promotie/degradatie regeling vorm? Welke club uit het rechterrijtje kan dan leven met vier directe degradatieplekken? En los daarvan, zolang je nog niet weet wanneer het nieuwe seizoen be gint, wellicht pas in oktober, zou het praktisch gezien vreemd zijn om juist méér wedstrijden in de speelkalender te proppen. Behapbare oplossing Kortom: niet alleen wat gevoelsma tig 'eerlijk' is, weegt mee in de af wegingen. De KNVB zal ook op zoek gaan naar een behapbare op lossing, zonder allerlei complexe toeren uit te hoeven halen. Grof weg betekent dat dat er één harde keuze overblijft. Ofwel je laat de huidige stand de eindstand zijn, of wel je schrapt de volledige compe titie uit de boeken, precies zoals dat bij de amateurs is gebeurd. Die laatste optie is reglementair vermoedelijk de meest eenvoudige. Je schrapt alle uitslagen en begint weer opnieuw, met de Europese tickets zoals die aan het begin van dit seizoen golden, en zonder pro- moties of degradaties. Bottom line: seizoen mislukt door extreme om standigheden. Na de zomer nieuwe ronde, nieuwe kansen. Alleen druist juist die optie in te gen wat je 'op sportieve gronden' zou kunnen noemen, één van de ietwat abstracte uitgangspunten die de UEFA meegaf aan de natio nale bonden voor het beëindigen van competities. De droomseizoe- nen van Willem II en AZ, afge dwongen door uitstekend beleid, draai je in dat geval volledig de nek om. Cambuur en De Graafschap dupeer je ook. En andersom laat je de ondermaatse prestaties van bij voorbeeld PSV, RKC en ADO juist compleet zonder gevolgen. Is dat dan 'eerlijk'? Nee, integendeel. In de blender Wie 'praktisch haalbaar' en 'op sportieve gronden' tegelijk in een blender gooit, komt uit bij de meest voor de hand liggende oplossing. Verklaar de huidige stand tot 'eind stand' en koppel daar de conse quenties aan, eventueel zonder een formele kampioen aan te wijzen. Laat het KNVB-bekerticket 'terug vloeien' naar de competitie, zoals dat óók gebeurt wanneer de beker winnaar als eerste of tweede ein digt. Vervang hekkensluiters RKC en ADO Den Haag door Cambuur en De Graafschap. Is dat 'oneerlijk' voor AZ, FC Utrecht en die twee de gradanten? Zeker. Juridisch be schouwd kun je er een seizoen van Suits aan wijden op Netflix. ADO kan doorprocederen tot aan het CAS. Maar een eerlijke oplossing bestaat niet. Bij elk scenario zijn er clubs de pineut. Juist daarom is solidariteit nu zo essentieel, je ontkomt er niet aan om de benadeelden te compense ren met tv-geld en Europese in komsten. Hoe, grofweg? Ajax stelt AZ schadeloos met geld uit de Champions League. Feyenoord, PSV en eventueel Willem II betalen Utrecht met Europa League-in komsten. ADO en RKC krijgen eenmalig een hoger percentage uit de FOX-pot, net als periodewin naars NAC en FC Volendam. En meteen daarna maken de clubs met de KNVB en Eredivisie CV een noodplan voor de complete bedrijfstak. Dat is niet zozeer een kwestie van 'eerlijk' of 'oneerlijk', maar pure noodzaak. we heel gezond zijn. Hopelijk blijft het bij dit jaar. Maar als daarna nóg niks kan.Dan wordt de wereld wel héél klein.'' ,,Mentaal vind ik deze situatie vooralsnog niet zo lastig. Het is alsof de hele tijdlijn opgerekt is. Des te langer je de tijd hebt je voor te bereiden op een wedstrijd, des te beter. Zo kijk ik er nu maar naar. Ik ga heel goed om met m'n li chaam. Krijg een kale knikker, maar ben verder in de kracht van mijn leven. Hoe lang nog? Natuur lijk stel ik mezelf die vraag, ik na der ook de grens van 30 jaar. Maar het antwoord, dat weet je niet. Ju doën gaat nog niet lukken, dat is een contactsport, dan houd je de 1,5 meter afstand niet. Ik hoop wel dat krachttraining en personal training beter geregeld worden. Ik train niet op Papendal, maar in Rotterdam bij een sportclub. 1-op-i trainen was niet mogelijk, maar ik hoop dat dit wat versoe peld wordt.'' ,,Een goede vraag is: waar gaan we voor trainen? Topsport is een vak, het is een beroepsgroep. En je kunt niet zeggen: we doen een jaartje niks. Als je een jaar niet traint, kom je achter te lopen. Je moét trainen met de lange termijn in gedachten. Er is niks op de kalender, maar je moét. We pakken zaken aan die normaal blijven liggen. Je kan dat naar atleten verkopen als voordeel bij een nadeel. Maar uiteindelijk blijft het niet leuk, vormt deze situ atie een nadeel voor iedereen. Maar wel met een doel en een plan. Naar een piek werken zit er niet in, maar als we de baan weer op mogen, kan ik specifieker aan het werk. Meer snelheid ontwikkelen, dingen prik kelen. Je gaat er maar op die manier in. Dat je technisch beter bent, als alles weer mag. Deze situatie vraagt om creativiteit, niemand weet wat de toekomst brengt. Maar iedereen begrijpt: je kan niet alles doen wat je wilt, dus je moet je richten op wat je wel kan doen.'' PROMOTIE? donderdag 23 april 2020 Roy Meyer, (28, judo) Bart Bennema (atletiekcoach, van onder meer Dafne Schip pers) Meerkampster Nadine Broersen: ,,Ik ben en blijf positief, maar een atleet wil een doel hebben." foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19