CORONAVIRUS Consument gelooft er (even) niet meer in Druk op UWV neemt toe door corona ECONOMIE 15 De graadmeter waarmee de commissie het vertrouwen meet ging naar een stand van min 22,7 van min 11,6 een maand eerder. Het gaat ook om een van de laagste metingen ooit. Alleen in 2009 stond de graadmeter twee keer op een iets lager niveau. Economen waren wel al ervan uitgegaan dat het consumentenvertrou wen verder zou instorten. Zij rekenden voor april in doorsnee op een niveau van min 20. Ook het vertrouwen van Ne derlandse consumenten is deze maand in recordtempo ver slechterd. Door het coronavirus zijn huishoudens pessimisti scher over het economische kli maat en minder bereid tot ko pen, meldde het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Waar in Nederland in maart door het statistiekbureau een stand van min 2 werd gemeten, komt de graadmeter van april (ook) op min 22 uit. Dat is even wel niet de laagste stand. Die werd in Nederland in 2013 be reikt met min 41. April is de eerste volle maand waarin hier maatregelen tegen het coronavirus van kracht zijn. Die hakken flink in de econo mische activiteit, met sluitin gen van horecagelegenheden, kapperszaken en winkels. mensen sterven, dan ben je gevoe lig voor kritiek van buiten. Dat moet je je realiseren. Ik kan er om huilen als ik zie dat er in Italië een EU-vlag wordt verbrand.'' Het feit dat Duitsland in het be gin weigerde om mondkapjes te ex porteren, viel ook niet goed. Ursula von der Leyen zag zich zelfs ge noodzaakt om namens de EU haar 'welgemeende excuses' aan te bie den voor de aanvankelijke aarzeling om Italië te hulp te schieten. 'Dood en begraven' De ministers van Financiën hebben twee weken geleden een akkoord bereikt over 540 miljard aan nood hulp (onder voorwaarden, zoals Nederland wilde). Nu zitten de lei ders zelf om de tafel, met de uit drukkelijke uitnodiging van Char les Michel (de voorzitter van de Eu ropese Raad) om hier hun handte kening onder te zetten. Dat zal niet zonder slag of stoot gaan. De Itali aanse premier Giuseppe Conte blijft, in elk geval in de media, ha meren op de coronabonds (geld zonder voorwaarden). Nederland, Duitsland, Finland en Oostenrijk (de Zuinige Vier) willen nog steeds van geen wijken weten. ,,De coronabond is dood en begraven", klinkt het in hun krin gen. Verder hoog op de agenda: een Europees herstelplan, dat gebaseerd moet zijn op 'solidariteit, cohesie en convergentie' (het naar elkaar toegroeien). Ook dat gaat een inte ressante discussie opleveren. De Europese Commissie is al over zo'n plan aan het nadenken en komt binnenkort met een voorstel. Niet op de agenda, maar wel nog altijd hinderlijk zoemend op de achtergrond: het aanhoudende ge doe in Polen en Hongarije. In Boe dapest blijft premier Viktor Ortón de grenzen opzoeken. Het parle ment, waarin zijn partij Fidesz een twee derde meerderheid geniet, heeft hem toestemming gegeven om te regeren per decreet. Ortóns woord is nu letterlijk wet. En dat past bepaald niet in de democrati sche traditie van de EU. In Warschau wil de regering koste wat kost de presidentsverkie zingen van begin mei laten door gaan. Ze heeft verzekerd dat het haar alleen gaat om het democrati sche proces, maar de oppositie (die nu geen campagne kan voeren) vreest dat de regerende PiS-partij er alles aan wil doen om haar presi dent Andrzej Duda aan de macht te houden, corona of geen corona. Ook dit zijn problemen die raken aan de essentie van de Europese Unie, en die volgens velen al veel te lang voortwoekeren. UWV wil mensen die door de nieuwe artsen weten aan te trek- Ook voor UWV zijn het bijzon dere tijden. Waar in 2019 de eco nomie op volle toeren draaide en de werkgelegenheid historisch hoog was, dreigt de toekomst er na corona heel anders uit te gaan zien. ,,Als ik nu deze cijfers terug lees in ons jaarverslag, is het of ik ernaar kijk vanuit een parallel uni versum'', zegt bestuursvoorzitter Fred Paling. Het uitvoeren van de tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid valt onder ver antwoordelijkheid van 'zijn' UWV. Meer dan 100.000 aanvra gen zijn al binnen. ,,We schatten dat dat neerkomt op zo'n 1,5 mil joen werkenden die hulp nodig hebben. Dat aantal kan uiteraard nog oplopen.'' Corona is niet de enige uitda ging die de organisatie het hoofd moet bieden. Al enige jaren is er een tekort aan verzekeringsartsen om de fysieke keuringen uit te voeren. Duizenden mensen moe ten daarom lang op hun beoorde ling wachten. UWV heeft meer ken, maar die moeten nog een op leidingstraject afleggen. Nog meer artsen aannemen is geen op tie, stelt Paling. ,,Dan hebben we niet genoeg mensen om hen te be geleiden en nog wel keuringen te doen. De komende drie ofvier jaar zullen we nog met een artsen tekort kampen.'' Corona maakt het er ook in dit opzicht niet makkelijker op. ,,Onze artsen moeten nu noodge- i Al enige jaren is er een tekort aan artsen om de keuringen te doen dwongen de keuringen verrichten via de telefoon of videobellen. Als dat niet genoeg is om een goede inschatting te maken, kan er ook geen goedkeuring worden gege ven aan de aanvraag.'' Over de aanpak van fraude met uitkeringen kan UWV goed nieuws delen. Vorig jaar kon men door het opsporen van gesjoemel 24 miljoen besparen. ,,We hebben in 2019 meer ingezet op het signa leren van fraude, zowel door onze medewerkers als door burgers. Door meer aandacht voor het on derwerp te vragen, is het aantal meldingen gestegen en zijn er dus ook meer overtredingen opge spoord.'' Ook kwam er vorig jaar meer mankracht en geld beschik baar om fraude op te sporen. donderdag 23 april 2020 Het consumentenvertrou wen in de eurozone is in april verder gekelderd door de coronacrisis, na de eerdere stevige daling in maart. Dat meldt de Europese Commis sie. Volgens de cijfers gaat het om de grootste daling van het consumentenver trouwen ooit. Economieredactie Rotterdam coronacrisis hun baan kwijt zijn zo snel mogelijk aan nieuw werk helpen. De uitkeringsin stantie worstelt echter met een groeiende vraag naar de voor zieningen en een doorlopend tekort aan verzekeringsartsen. Priscilla van Agteren Rotterdam ▲T Eurogroepvoorzitter Mario Centeno spreekt via een videoverbinding met zijn gehoor. De Poolse Sylwia Spurek is in het parlement aanwezig, maar beschermt zich met een mondkapje. fotos epa en getty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15