Geen sn CORONAVIRUS EU-leiders bi elkaa ■f 14 PSYCHOLOGELD 1^ De Europese leiders praten vandaag over corona, over geld en over de toekomst. Ze proberen dat te doen in goede verstandhouding, maar het virus heeft diepe verdeeldheid gezaaid. De EU kraakt in haar voegen als nooit tevoren. Voorzichtigheid nu is beter dan spijt ach teraf. Met deze tegeltjeswijsheid pro beerde Rutte de verlenging van de strenge coronamaatregelen tot 20 mei aan de burger te verkopen. Deze krant kopte gisteren dat Rutte 'behoedzaam' is. Die analyse over het meest verregaande overheidsingrijpen van de afgelopen decennia verbaast mij. Je zou het kabinet daadkrachtig kunnen noemen of kun nen prijzen om het lef dat het toont om het coronavirus in te dammen. Maar de term 'voor zichtig' komt niet bij mij op als ik het extreme maatregelenpakket overzie. is dat ze voorzichtig omgaat met de volksge zondheid. ,,Dit is echt de volgorde: eerst de volksgezondheid, dan de rest'', zei Rutte op de persconferentie dinsdagavond. Volksgezond heid definieert hij echter wel heel nauw, name lijk als de beschikbaarheid van ziekenhuisbed den en -personeel, en dan in het bijzonder op de ic-afdelingen. De intelligente lockdown is be doeld om te voorkomen dat mensen zorg ge weigerd wordt. Dat is ook een verschrikkelijk doemscenario. Maar de politiek, en ook de samenleving, mag niet weg lopen voor de discussie. Dat moet tegen elke prijs wor den voorkomen. Er is ook veel onwetend heid over de impact van een lockdown AkzoNobel ook dat er geld in kas is dat kan worden besteed aan de zorg. Dat mensen zowel sociaal als economisch een perspectief hebben, zodat ze niet depressief worden. Dat kinderen niet in één huis opgesloten zitten met een ouder die ze verwaarloost of mishandelt. Dat ouderen in verpleeghuizen niet ziek worden van eenzaam heid. Als je niet heel goed weet welke doemsce nario's zich hier afspelen, mag je mensen dan wel zulke verregaande maatregelen opleggen? En dan ook nog onder het mom better safe than sorry? heb er ook begrip voor dat het lastig is als je 'met 50 procent van de informatie 100 procent moet beslissen', zoals Rutte eerder zei. Hij doelde daarmee vooral op de informatieachterstand over de werking van het coronavirus. Maar laten we niet vergeten dat er ook veel onwetendheid is over de impact van een lockdown op de samenleving. Zowel economisch, sociaal als psychologisch. En hoewel Rutte nu roept dat de volksgezondheid op één staat, is er ook nog veel te weinig bekend over de invloed van een lockdown - hoe intelligent ook - op de volksge zondheid om dat te kunnen beweren. bij het onderzoeken van de impact van al deze heftige maatregelen. Zonder een dergelijke analyse weet de regering niet of het medicijn erger is dan kwaal. Waardoor de kans op spijt achteraf juist veel groter wordt. Shell Signify Heineken r Brussel Het heeft in de Brusselse politiek nooit ontbroken aan gezwollen taal. ,,De wereld heeft meer Europa nodig'', zei Ursula von der Leyen nog in haar allereerste speech als voorzitter van de Europese Com missie: ,,Es lebe Europa, vive l'Europe, long live Europe!" Nu horen we ook grote woorden, maar die klinken heel anders. Van Josep Borrell bijvoorbeeld, de Hoge Vertegenwoordiger (minister van Buitenlandse Zaken) van de EU. De Unie verkeert in een existentiële crisis, zegt hij in een interview in de Duitse krant Die Zeit. ,,Deze cri sis gaat bepalen hoe nuttig de men sen de EU vinden.'' Of de Franse minister van Financiën Bruno Le Maire: ,,De toekomst van de Euro pese constructie staat op het spel.'' En de Italiaanse Europarlementa riër en oud-minister Carlo Calenda: ,,Dit is een existentiële dreiging en ik ben er niet zeker van dat we het zullen halen.'' Mier tegen de sprinkhaan Het coronavirus heeft de verhou dingen in de Europese Unie op scherp gezet. Het gaat niet alleen om geld, het gaat om solidariteit, wanhoop, trots, eigenbelang en zuinigheid. Het gaat om noord te gen zuid, oost tegen west, rijk tegen arm, precies tegen rekkelijk, de vlij tige mier tegen de flierefluitende sprinkhaan. Er wordt stevig ge vloekt en af en toe volgen er ook ex cuses. Niet alle onvrede is nieuw, helemaal niet zelfs, maar het komt nu wel in alle hevigheid bij elkaar. Dit is een existentiële dreiging en ik ben er niet zeker van dat we het zullen halen In die omstandigheden kan het ge beuren dat een noordelijke minis ter van Financiën (de Nederlander Wopke Hoekstra) oude wonden openrijt door een zuidelijke lidstaat (Italië) de les te lezen over de ma nier waarop deze omgaat met geld. Dat kennen we nog uit de krediet crisis van tien jaar geleden. Toen moesten de rijke EU-landen hun arme broeders uit het zuiden met vele miljarden uit de brand helpen, en dat ging niet altijd van harte. De steun kwam er, maar ging verge zeld van zeer strenge voorwaarden, harde woorden en nog hardere be zuinigingen. Woekeraars In Zuid-Europa is niemand die noordelijke strengheid vergeten. En om deze nu opnieuw te moeten on dergaan, terwijl er helemaal nie mand schuld heeft aan het corona virus en het letterlijk gaat om leven en dood, dat valt zwaar. Van solidariteit is (weer) geen sprake, redeneren Italië en Spanje. Wat hebben we aan Europa, als het zo moet? Uit een enquête van eer der deze maand blijkt dat 53 pro cent van de Italianen klaar is met de EU, of 'die woekeraars', zoals Mat- teo Salvini het zei, de leider van de rechts-populistische Lega. ,,Om solidariteit te organiseren, is een gezamenlijk verhaal nodig'', zegt Hoge Vertegenwoordiger Josep Borrell. In plaats daarvan hoorde ook hij de woorden van Wopke Hoekstra, die best wil helpen, maar alleen als Spanje en Italië beloven voortaan verstandig met hun geld om te gaan (vrij vertaald). ,,Als in die landen in één maand tijd 30.000 Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Wat de regering natuurlijk wil overbrengen, O donderdag 23 april 2020 Want volksgezondheid is Het zijn duivelse dilemma's, dat snap ik. En ik Er moet veel meer prioriteit komen te liggen Reageren? economie@dpgmedia.nl Volgens analis ten presteerde het verfconcern 'significant beter' dan verwacht. De olie- en gasreus was in trek bij de hoofdfondsen. De oude lichtdivisie van Philips behoorde tot de dalers in de MidKap. Geen goede beursdag voor de Nederlandse brouwerij. a> E o GO Financiële steun dé splijtzwam in Europa Mark van Assen Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. foto reuters -Carlo Calenda, Italiaans europarlementariër Joseph Borelle, Hoge Verte genwoordiger. FOTO GETTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14