EKELHOFF NIEUWS 13 Als er straks moet worden bezuinigd, liggen de opties al klaar Geen enkele politicus maalt op dit moment om de oplopende staatsschuld. Maar als de coronacrisis eenmaal bezworen is, is dat wel anders. De bezuinigingsopties zijn al uitgewerkt. www.ekelhoff.de Het kabinet presenteerde gisteren een zestiendelig keuzemenu, waar aan ambtenaren bijna een heel jaar hebben gewerkt. Het vuistdikke pakket zit vol met radicale en min der radicale beleidsopties, zoals de volledige afschaffing van de hypo theekrenteaftrek, het afschaffen van de dagbesteding in de langdu rige zorg of het invoeren van een wettelijk minimum üürloon (als aanvulling op het minimumloon). Voor de goede orde: het kabinet heeft geen concrete voornemens om al die opties in beleid om te zet ten. Ze zijn vooral bedoeld om po litieke partijen te voeden die mo menteel druk bezig zijn met het schrijven van hun verkiezingspro gramma's. Over minder dan een jaar, op woensdag 17 maart, gaat Ne derland weer naar de stembus. Het was dan ook de Kamer zelf die op initiatief van D66 om de zogeheten Brede Maatschappelijke Herover wegingen (BMH) had gevraagd. In de begeleidende brief lijkt mi nister van Financiën Wopke Hoek stra enigszins verlegen met de timing: ,,De rapporten zijn eind februari afgerond, nog voor de uit braak van het coronavirus in ons land. De coronacrisis heeft dan ook geen rol gespeeld bij het opstellen van de opties", schrijft hij. Terwijl ziekenhuizen overbelast zijn, kunnen vooral de ideeën om te besparen op de gezondheidszorg in het verkeerde keelgat schieten, zo lijkt Hoekstra zich te realiseren. ,,Op de korte termijn doet het kabi net alles wat nodig is om de corona- uitbraak het hoofd te bieden. Daar- bijworden soms onorthodoxe werkwijzen gehanteerd en wordt ook in financiële zin maximale ruimte gecreëerd." Ofwel: geld speelt nu geen rol. De staatsschuld loopt met tientallen miljarden euro's op en er is geen partij te vinden die daar tegen is. Koekoeksjong Toch zal na de coronacrisis de dis cussie over houdbare overheidsfi nanciën losbarsten. Het was bij voorbeeld Hoekstra zelf die eerder zijn zorgen uitte over de snel stij gende kosten van de gezondheids zorg. ,,Deze groei is op termijn niet houdbaar zei hij in een interview met deze krant begin dit jaar. W Na de coronacrisis zal de discussie over overheidsfinanciën losbarsten Volgens de CDA-minister een van de favorieten voor het lij sttrek- kerschap van zijn partij komen andere overheidsuitgaven in de verdrukking. ,,De zorg heeft het vermogen als een koekoeksjong an dere vogeltjes uit het nest te du wen", stelde hij toen. Hoekstra wordt op zijn wenken bediend: in de BMH vinden par tijen een scala aan opties om de zorgkosten terug te dringen. Naast de afschaffing van de dagbesteding (opbrengst: 1,8 miljard) is er ook een variant waarbij alle medisch specialisten in loondienst moeten werken en de maatschappen ver dwijnen. Dit zou volgens de amb tenaren 980 miljoen euro opleve ren. Andere mogelijkheden zijn het IMIMIM schrappen van de huishoudelijke hulp uit de Wmo (Wet maatschap pelijke ondersteuning), dat 730 mil joen euro besparing oplevert, een hogere bijdrage voor vermogende cliënten en patiënten (1,6 miljard) of meer eigen betalingen voor bij voorbeeld de huisarts of voor ge neesmiddelen (880 miljoen). Naast de zorg zijn er nog vijftien andere dossiers om inspiratie uit te putten, van het onderwijs en de ar beidsmarkt tot veiligheid en mi lieu. En behalve bezuinigingsop ties, reiken de ambtenaren ook ideeën aan voor extra investerin gen. Zo is een variant uitgewerkt waarin sprake is van een 'woning bouwfonds' en een 'doorbouw fonds', waardoor de bouw aan de gang kan blijven en er meer regie is vanuit het Rijk. Prijskaartje: één miljard euro. Ambtenaren spreken geen voorkeur uit welke keuzes het beste zouden zijn: dat is aan de politiek. Maar politici laten zich in de aanloop naar verkiezingen graag inspireren. Vermomming De BMH is pas het begin: het Bin nenhof wordt door planbureaus en studiegroepende de komende maanden bedolven onder de noti ties voor de volgende regeerperi ode. In al die studies en rapporten zullen suggesties worden gedaan voor bezuinigingen, investeringen en hervormingen in de komende kabinetsperiode. Van veel opties zullen we nooit meer iets horen. Andere zullen, al dan niet in vermomming, opdui ken in het volgende regeerakkoord, leert de geschiedenis. Zo lijkt de versobering van de hypotheekren teaftrek van het vorige kabinet ver dacht veel op 'variant a' in de BMH van 2009. De overheveling van een groot deel van de langdurige zorg naar gemeenten is grotendeels in lijn met de optie 'zorg dichtbij' uit diezelfde publicatie. Kortom, concreet zijn de plannen nu nog niet, maar als er na de coro nacrisis weer bezuinigd moet wor den, liggen de opties alvast klaar. donderdag 23 april 2020 GO Beknibbelen na coronacrisis Laurens Kok Den Haag Küchenhaus Ekelhoff Hauptstrasse 14-16* 48529 Nordhorn, D tel. +49 5921-80480 info@ekelhoff.de Küchenland Ekelhoff Bentheimer Strasse 259 48531 Nordhorn, D tel. +49 5921-80210 kuechenland@ekelhoff.de Bel of mail ons a.u.b. voor een afspraak, *Q TomTom: zodat we ruim de tijd voor u hebben. Neumarkt, ma-vr: 9-18 uur, zaterdag: 9-17 uur loom HESTE beoordeeld !l 200 complete showroomkeukens op 10.000 m2 vi.v.m. de huidige Corona-situatie 800 m2 SCHOONEWILLE Minister Hoekstra uitte eerder zijn zorgen over de toe nemende kosten van de zorg. FOTO GUUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13