CORONAVIRUS 'Weken voor die twee patiënten gezorgd en nu moeten ze weg' H eenraambeioek CORONAMOE NL Blijft Thuis, maar gelukkig kunnen we nog QUARANTINDEREN ...tuinieren, fit blijven en tv-kijken! 8 NIEUWS In mijn hoofd ben ik aan het afschalen. Wat als de regels worden versoepeld? pzc.nl/nlblijftthuis Michael Frank Dordrecht OP DE INTENSIVE CARE et was een zwaar be gin van de week voor de artsen en verpleeg kundigen op onze afdeling. Er is begonnen met het 'eerlijk' ver delen van coronapatiënten over de ic's in Nederland. Met heli kopters zijn bij ons twee men sen opgehaald en weggebracht. Het is nodig, dat weten we. Zo kunnen we de reguliere zorg weer opstarten en patiënten helpen die al een poos wachten op hun behandeling. Maar het zorgt bij mij en mijn collega's ook voor een dubbel gevoel. We hebben deze patiën ten weken geleden opgevangen en al die tijd verzorgd. Plannen gemaakt voor de verdere behan deling. En nu zijn ze ineens weg. Al is het vooral ingrijpend voor de families en patiënten zelf. Stel je woont in Dordrecht en wordt al slapend naar de an- dere kant van het land verhuisd. Naar welk ziekenhuis, daar kan de familie niet over meedenken. Eigenlijk heel on-Nederlands. Een landelijk centrum coördi neert alles. Gelukkig is er veel begrip, familieleden weten dat het niet anders kan. Nu het aantal patiënten af neemt (er liggen nog vijftien mensen op de corona-ic), kun nen we de recovery 'terugge ven'. In die zaal herstellen nor maal gesproken mensen na een operatie, nu staan er acht ic- bedden klaar om ernstig zieke mensen met corona op te van gen. Alles wordt terug omge bouwd. En de collega's die ons Zo lang onder druk werken, kan leiden tot irritaties en spanningen de afgelopen tijd hebben bijge staan, gaan zich weer richten op de operaties. Het zijn de eerste stappen om het ziekenhuis weer de normale functie te geven. Het zwarte scenario dat ooit boven ons hoofd hing, waarbij artsen zouden moeten kiezen wie ze helpen? Daar denk ik al een tijdje niet meer aan. Het klopt, ik heb me daar veel zor gen over gemaakt. Zeker toen onze ic op het randje van vol zat. Maar we zitten inmiddels in een andere fase. In mijn hoofd ben ik nu druk met het afschalen. Wat er gebeurt als de overheid de regels versoepelt. En hoe we dit op de ic gaan volhouden. Zo lang onder druk werken, kan leiden tot irritaties en spannin gen." Corona woorden boek. foto van. Al die nieuwe woorden geven weer een nieuw woord als reactie.'' Het is niet voor het eerst dat er in zo'n periode van Als je met een coronakapsel de an- derhalvemetersamenleving betreedt, levert dat overal ontwijkstress op. Ja, de Dikke Van Dale wordt met de dag dikker in deze coronale tijden. ,,Er zullen heel wat woorden beklijven'', schat Den Boon. Ook postcoronaal, als we allang coronamoe zijn. ,,In het begin is het allemaal heel serieus, gaat het over de gevolgen van de crisis. Denk aan woorden als coro napatiënt of coronamaatregelen. Maar hoe groter de gevolgen zijn voor de maatschappij, hoe luchtiger en creatiever de woorden.'' En dus heb ben we het nu over quarantinderen (daten waarbij een fysieke ontmoe- ting niet kan), M (familiebezoek waarbij je voor het raam blijft zwaaien of kletsen, afge leid van 'kraambezoek'), quarantie (vakantietijd in quarantaine) of bal- konsolidariteit (saamhorigheid van flatbewoners onderling). Ja, ook taalkenner Wim Daniëls kan zijn lol niet op. ,,Op elk woord ontstaat weer een reactie. We praten over de anderhalvemetersamenle- ving, maar wat is dat nou? Nou, we krijgen er dus allemaal ontwijkstress woordovervloed is. Den Boon: „De kredietcrisis was ook wel zo'n tijd. Het moet gaan om een lange periode, die veel mensen bezighoudt. Je ziet dat ook op straat: mensen heb ben bijna geen weerpraatjes meer met de buurman, maar praten enkel nog over corona.'' De coronawoorden haalt Den Boon vooral uit de krant en van sociale me dia. Daar gaan ze sneller rond dan ooit. Den Boon: „Vroeger hadden we als stelregel dat een woord een jaar of drie gebruikt moest worden voordat het een plek in de Van Dale kreeg. Nu geven we deze woorden al sneller een voorlopige status en komen ze on line. Dan toetsen we later weer of het woord nog steeds wordt gebruikt.'' Want ja, heel veel woorden uit deze crisistijd zullen met de komst van een vaccin net zo hard verdwijnen als het virus zelf. Toch denken de ken ners dat er ook heel wat woorden be klijven. Den Boon: ,,Deze tijd is zo ingrijpend voor iedereen. Er zal later ook door historici over geschreven worden. Ik denk dat ze ker vijftig tot honderd woorden blijvend zullen worden gebruikt.'' Wat er dan wel mag blijven? Da niels: ,,Handhygiëne vind ik wel een woord dat alleen incidenteel bestond. Maar ik ben dan ook een echte han- denschudder en POSTCORONAAL vraag mij af of dat definitief niet meer mag. De balkonade, een serenade vanaf een balkon, is ook mooi.'' Den Boon: ,,Zelf denk ik dat er nog wel wat gaat gebeuren met al die an- derhalvemeterwoorden. Die zijn ei genlijk te lang en passen ook niet lek ker in een krantenkop.'' Samen maken we het thuis mooier, Leuker en gezelliger dan ooit met NLBlijftThuis, het nieuwe platform voor iedereen die wel wat positieve energie kan gebruiken. woensdag 22 april 2020 PC Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensi- vist op de ic van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dor drecht en geeft enkele keren per week een inkijkje in zijn werk. Deel 26: 'Dubbel gevoel op de afdeling.' - Jamaica Vink Ook de Dikke Van Dale is nu besmet Op een zaterdagmiddag is Ton den Boon maar gewoon begonnen met noteren. De hoofdredacteur van de Dikke van Dale zag zoveel corona woorden voorbij komen, dat een apart coronawoor denboek noodzaak bleek. Inmiddels is die lijst op internet aangedikt tot hon derden woorden. Dagelijks komen er nog zeker tien bij. Bart Gotink aod=,ta!w!t,s,*! van de jan buigcw gertdde 4 ,ditmcnd> bcflarnmg opeiïbas bezaten» amenlevirtg rinkels i-d z' ttomias™1 wV jrniiste »I1C <je publieke nutate, m deihalve metei Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8