CORONAVIRUS In Denemarken zijn scholen open, maar niet iedereen is blij II 7 'Dwing leraren niet les te geven' Deze hele situatie doet iets met de kinderen den om met elkaar te ravotten en te spelen. Er zijn kinderen die hun opa of oma zijn verloren, van wie de ou ders in het ziekenhuis werken. Er leeft van alles bij ze. Daar kunnen we straks weer aandacht aan geven. Dat doet er toe.'' Want ook al heeft deze basis school alle leerlingen in beeld en hebben ze het thuis goed: via de computer is het contact toch echt niet hetzelfde en zijn de zorgen las tiger te bespreken. ,,Hoe eerder die kinderen weer naar school kunnen, hoe beter het voor ze is. Al snappen we dat het natuurlijk veilig moet zijn, 100 procent veiligheid krijgen we niet. En er zullen ouders zijn die hun kinderen toch thuishouden'', beseft Adema. Overigens zullen ook zes leraren, de conciërge en een administratief medewerker thuisblijven, omdat ze tot de risicogroep behoren. Maar daarvoor heeft de Rietpluim óók al een oplossing: „Gelukkig hebben we genoeg personeel om die gaten te dichten, dus ook dat komt goed." Poetsen De deuren weer openen na de mei vakantie is voor deze school geen probleem. Natuurlijk, de directeur heeft nog zo zijn praktische vragen ('hoe gaan we de halve klas lesge ven en de andere klas op afstand bezighouden?'), maar Adema klinkt uiterst positief: „We zijn hier van het niet lullen, maar poetsen. We nemen een dag om vakken te te kenen waarin de ouders hun kinderen kunnen brengen en wat laatste dingen te regelen. En dan gaan we lek ker beginnen." Een schooldag in Denemarken, april 2020: tafeltjes staan 2 meter uit elkaar, aan elk tafeltje zit één kind. Wie tij dens de pauze verstoppertje speelt, mag wel iemand zoeken, maar niet af tikken (herhaal: met aftikken). En de hulpjuffen die normaal met thee langs de klassen komen, brengen nu desin fecterende zeep zodat iedereen om de twee uur zijn handen kan wassen. Als eerste Europese land heeft De nemarken vorige week zijn scholen weer geopend na een lockdown van een maand. De rest van het continent kijkt naar het proeflabaratorium in het Scandinavische land. Want elke over heid, leraar en ouder worstelt met de zelfde vraag: is dit een goed idee? De leerlingen vinden van wel. ,,Ik kan weer met mijn vrienden spelen en plezier hebben, en we zien onze lera ren weer'', zegt Konrad (7) uit Lange- land tegen de Deense tv-zender DR. Tot 11 jaar Met het heropenen van de scholen (en de kinderdagverblijven) probeert de Deense overheid het land een beetje te normaliseren en de economie weer wat op gang te brengen door ouders meer ruimte te geven om te werken. Denemarken heeft een relatief laag aantal coronabesmettingen en -do den. Volgens de regering is dat onder meer te danken aan snelle maatrege len die het land begin maart nam. Al gingen de scholen er pas dicht op 12 maart, maar vier dagen eerder dan in Nederland. Lang niet iedereen gaat weer naar school overigens; de heropening geldt voor kinderen tot en met 11 jaar. Op die manier vonden de Denen, waar kin deren langer dan hier op het basison derwijs zitten, de ruimte om de klas- sen over de schoolgebouwen te ver spreiden en zo aan de verplichte on derlinge afstand te kunnen voldoen. Dat houdt wel in dat de oudere kinde ren het de rest van het schooljaar zeer waarschijnlijk met digitaal onderwijs zullen moeten doen: zij passen er sim pelweg niet meer bij op school. ,,Voor de jongere kinderen worden we nu ook geholpen door het weer: we kunnen veel buiten lesgeven'', zegt Dorte Lange, vicevoorzitter van de Deense lerarenvakbond. Haar conclu sie na een week corona-onderwijs: ,,Het werkt, maar je moet niet het zelfde niveau van onderwijs verwach ten als normaal." Er was wel discussie onder leraren: moet j e gaan werken als je dat eigenlijk niet wilt, omdat je ge zondheidsproblemen hebt? Lange: ,,Nu is besloten dat je dat in overleg met je huisarts moet bepalen." Hetzelfde probleem speelt bij de ou ders en kinderen. In de eerste week kwamen lang niet alle kinderen opda gen, ouders hielden hen thuis. Een Fa- cebookgroep van bezorgde Deense ouders heeft 40.000 leden. 'Onze kin deren, degenen om wie we het meest geven, zijn geen proefkonijnen voor Covid-19', stellen zij. Of hun zorgen terecht zijn, wordt over een tot twee weken duidelijk. Lerarenleider Lange: ,,Laten we hopen dat de besmettings- cijfers in Denemarken niet stijgen." klassen komen vaste verzamelplek ken buiten, bijvoorbeeld op de weg. „Misschien kunnen we met de ge meente regelen dat die wordt afge sloten, zodat we daar vakken kun nen maken'', zegt directeur Erik Adema. En er zijn looproutes nodig om groepen uit elkaar te houden. Bovendien gaan er wat extra in- en uitgangen open (deuren die normaal niet worden gebruikt). Optimistisch Het is een basis, zegt Adema, waar aan de leraren en het ondersteunend personeel de komende dagen verder werken. ,,De algemene tendens is dat mijn team heel graag met de kin deren aan de slag wil op school.'' Ook al zien deze leraren her en der beren op de weg, ze zijn overwegend optimistisch. ,,Het wordt een uitda ging ja, maar ook wel een mooie uit daging. We moeten proberen te den ken in wat wél kan. Er kan veel. Mis schien is dat niet ideaal, maar als we er met zijn allen voor gaan, komt het in de buurt van ideaal", denkt de di recteur. Want voor de kinderen wil de Rietpluim snel na de meivakantie weer die fijne plek zijn. „Er zijn kin deren die al wekenlang hun huis en tuin niet uitkomen. Die stralen eenzaamheid uit. Ze missen hun vriendjes en vriendinnetjes, hun juf of meester. Deze hele situatie doet iets met de kinderen. Wat hebben deze kinderen nodig om zich oké te voelen?'' In de klas hopen ze de leerlingen weer een luisterend oor te bieden, een veilige plek waar ze kunnen ver tellen over hun angsten, onzekerhe den en eenzaamheid. „In de nood opvang zie je dat ze het heerlijk vin- -Erik Adema, schooldirecteur woensdag 22 april 2020 DEN HAAG Onder wijsbonden en school besturen zijn blij dat de basisscholen na de meivakantie weer open mogen. Wel plaatsen ze kantteke ningen bij het besluit van het kabinet. Want waarom geldt 11 mei als harde datum voor opening? Bovendien: leraren moeten niet gedwongen worden voor de klas te staan. De grootste onder wijsbonden, de AOb en CNV Onderwijs, vinden dat leraren niet onder druk gezet mogen worden. De toezegging dat leraren die in de risicogroep vallen, niet 'voor de groep' hoeven te staan, is voor AOb- voorzitter Eugenie Stolk onvoldoende. Dat moet ook gelden als de partner van een docent kwetsbaar is voor het virus. CNV vindt dat dit bespro ken moet worden op scholen. Sectororgani satie PO-Raad roept schoolbesturen op daarin mee te gaan. Het ministerie van On derwijs gaat ervan uit dat alle basisscholen 11 mei open gaan. In het onderwijs is men minder stellig, omdat medewerkers snakken naar meivakantie die volgende week begint. Thijs Roovers, een voorman van leraren organisatie Het Lera- rencollectief, wil dat scholen de tijd krijgen om 'rustig na te den ken' over de manier waarop ze open kun nen. ,,Dat kan niet op stel en sprong.'' In Denemarken zijn de scholen sinds een week weer open. Het werkt, soort van, zegt de leraren- vakbond. Maar het debat blijft. „Mijn kind is geen experiment." Cyril Rosman Rotterdam/Kopenhagen Een juf in het Deense Ringsted gaat rond met desinfectiemiddel. FOTO GETTY IMAGES Juf Annelies geeft les in de noodop vang op de Riet pluim, maar wel op 1,5 meter afstand van haar leerlingen. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7