CORONAVIRUS i We moeten een beetje burgerlijk ongehoorzaam worden, thuis 5 -KZEP -AC Kt i -v,ttm* heeft. Een kwart zegt het nog maximaal een maand uit te kunnen houden en een derde denkt het nog maximaal twee tot drie maanden uit te kunnen zingen. Kappers De speech van Rutte kwam gisteren ook hard aan bij de kappers. Zo hadden de 27.000 ondernemers in de kappers branche écht gedacht volgende week weer veilig te kunnen knippen, met plexiglazen wanden, handschoentjes en mondkapjes. ,,We begrijpen dat er geen consensus is bij de experts in het Outbreak Manage ment Team over de veiligheidsmiddelen die wij moeten gebruiken'', zegt Gonny Eussen van kappersbond Anko. ,,Dat is raar, want tandartsen mogen wel met mondkapjes en handschoenen aan de gang, omdat 'zij daar toch al mee werken'. Is daar dan meer vertrouwen in? De druk wordt ook hoog, vanuit klanten die willen dat we weer gaan knippen en omdat er an ders steeds meer kappers stiekem thuis gaan werken. We hadden gehoopt op 28 april. Geef ons desnoods een datum in mei, maar geef ons in elk geval een da tum!" Dierentuinen Teleurstelling is er ook bij de dierentui nen. Even ging het gerucht dat dierentui nen en musea onder strikte voorwaarden weer open zouden mogen. Nog niet dus. ,,Het enige wat wij kunnen doen is het signaal afgeven dat we er klaar voor zijn'',zegt Lisette de Ruigh van de Neder landse Vereniging van Dierentuinen. ,,Er was laatst een enquête met de vraag 'welk uitje mist u het meest?' In de top tien stonden zeven dierentuinen. En bij ons kan het ook, de 1,5 metersamenleving. Het zal neerkomen op online ticketverkoop en ongeveer de helft van het aantal bezoe kers, maar nu hebben we niks.'' Ouderen in tehuizen Het Nationaal Ouderenfonds is teleurge steld dat er voorlopig niets verandert aan de bezoekregeling voor ouderen in tehui zen. ,,De maatregelen zijn een klap in het gezicht van ouderen die al weken wachten op bezoek van dierbaren. Al voor de coro nacrisis voelden ruim 2,5 miljoen ouderen zich eenzaam. Gebrek aan contact begint een steeds groter probleem te worden'', zegt Corina Gielbert, directeur Nationaal Ouderenfonds. Manon Vanderkaa, direc teur van seniorenorganisatie KBO-PCOB: ,,Dat is een harde boodschap voor oude ren. Het sociaal isolement waar verplee ghuisbewoners nu mee te maken hebben, is bijna onmenselijk te noemen. Daarom blijft KBO-PCOB aandringen dat er één vaste mantelzorger op bezoek mag komen en wel zo snel mogelijk.'' Sportscholen Ook de sportscholen balen na gisteren. Net als de kappers denken zij er klaar voor te zijn. ,,We hadden anders verwacht'', zegt Ronald Wouters van NL Actief over de branche van 2200 zaken waar 3,2 mil joen mensen gebruik van maken. ,,Je moet mensen perspectief bieden, zowel onder nemers als gebruikers. Het was mooi ge weest als we geleidelijk open hadden ge kund.'' Kinderdagverblijven De kinderopvang is blij dat de dagverblij ven op 11 mei weer open mogen. De Brancheorganisatie Kinderopvang heeft alleen zorgen over de verschillen die tus sen scholen ontstaan, doordat kinderen maar de helft van de tijd leskrijgen en scholen zelf mogen kiezen hoe ze dat re gelen, bijvoorbeeld om en om een dag of juist halve dagen. Dat betekent dat het voor de kinderopvang lastig is om alle leerlingen op de juiste dagen op te vangen. De kinderopvang pleit voor één landelijke regeling. Bovendien vindt de brancheor ganisatie dat de compensatieregeling ver lengd moet worden, omdat de opvang niet per se volgens contract zal verlopen. IN QUARANTAINE We krijgen de onderwijsinspectie niet op ons dak, beloofde pre mier Rutte gisteravond. ,,Er zijn belangrijker dingen.'' Da's fijn om te weten. Want we moeten een beetje bur gerlijk ongehoorzaam worden, hier in huis. Ons eigen Outbreak Management Team, net aan de keukentafel bijeen, heeft daartoe besloten. In Den Haag is het hoge woord eruit: de scholen gaan lang zaam maar zeker weer open. Maar onze kinderen zullen niet gaan, voorlopig. Rutte had wijze woorden. ,,Er is blij vende zelfbeheersing nodig.'' Daar gelo ven wij ook in. Natuurlijk missen wij net als u de restaurants, het museum en vooral het omarmen van onze familie en vrienden, de totale vrijheid. Maar het is toch begrijpelijk dat de beperkende maat regelen blijven gelden. Het monster is nog lang niet bedwongen. Wij hebben nog wel wat geduld over. Voor ons telde vooral wat ze met het onderwijs gaan doen. Dit is het dus. We gaan er op onze eigen wijze mee dealen. Wat voor het land en de economie ver- Het monster is nog lang niet bedwongen standig is, is dat niet per se voor ons. Wij betrekken dat intelligente van Ruttes 'in telligente lockdown' maar even op onze eigen situatie. Jaap van Dissel van het RIVM kan beweren wat-ie wil: het open zetten van het onderwijs blijft een expe riment. ,,De virusoverdracht van kind op ouder gebeurt minder vaak dan van ou der op kind'', vertelde de wetenschapper. 'Een keer is genoeg', zegt deze ouder. Het gevaar is te groot dat een van mijn kinde ren het virus mee naar huis neemt en de risicogroep (uw 63-jarige, astmatische dienaar) besmet. We zijn niet de enigen, horen we al. Risicogezinnen zijn er in vele soorten en maten. Onze quarantaine duurt dus nog wat langer. Hoelang? We dubben nog even door. En wat krijgen de kleintjes zelf eigen lijk mee van al die serieusheid? Het gaat ze goed, hoor. Toen we ze vertelden dat het thuisonderwijs nog even doorgaat, klonk gejoel. Al baalden ze wel dat ze hun vriendjes en vriendinnetjes nog langer moesten missen. 'Jongens, dit gaat niet eeuwig duren', beloofden we. 'Jullie gaan echt wel weer naar school.' Daarna stoven ze de tuin in en even later zwierden ze vervaarlijk langs elkaar heen aan de rin gen die hangen aan onze es. Geen angst: het zijn superhelden, met hun eigen su perheldenlied. ,,Wij zijn Romona en So- rona, de strijders tegen corona.'' We hou den goede moed hier, u hoort 't. woensdag 22 april 2020 GO EVENEMENTEN Alle festivals, (klassieke) concerten en evenementen liggen tot september stil. ,,Er staan 48.000 banen op het spel. De sector staat op instorten.'' foto rpo HORECA Hotels mogen open voor gasten, afhalen bij res taurants mag, maar verder niets. ,,We snakken naar ver lichting." FOTO ROBIN UTRECHT klap in het gezicht' BUITEN SPOR TEN VOOR KINDEREN Sportscholen blijven dicht, maar buiten sporten is mo gelijk. Kinde ren kunnen weer bij vereni gingen spelen. Het amateur voetbal kan langzaam op starten en zich voorbereiden op 'corona- proof' spelen. FOTO PAUL RAPP Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft journa list Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5