Fietspad niet terug aan Oude Vaart Terneuzen U mx: Baggerklus Aardenburg kost ronde de vier miljoen 7 Wietkwekerij ontruimd in Zuidzande TERNEUZEN NIEUWE WINKELS Surinaams, Indonesisch, Syrisch, Turks: de Axelsestraat in Terneuzen krijgt er heel wat nieuwe smaken bij. Twee ondernemers in Terneuzen durven het aan en openen een toko voor de wereldkeuken en een Arabisch-Turkse supermarkt in coronatijd. Een vrolijke ballonnenboog siert de ingang van Toko Faraj aan Axelsestraat 15. Groenten en fruit lonken naar passanten en binnen marke ren strepen op de nieuwe vloer de anderhalve meter afstand die klan ten van elkaar moeten houden. ,,Het is misschien niet het moment om nu een zaak te openen, maar ik heb er het moment van gemakt", zegt eigenaar Ibrahim Faraj opti mistisch. De eigenaar van brasserie en piz zeria Hama in de Verlengde van Steenbergenlaan opent met de toko zijn tweede zaak in Terneu- zen. Hij had al zo'n anderhalfjaar het plan om Toko Faraj te openen en heeft het hele pand opgeknapt. ,,Als ik iets doe, dan doe ik het goed." In de toko is eten uit alle windstreken te vinden. ,,Van Suri naams en Indonesisch tot het Mid den-Oosten." Faraj heeft zowel producten als specerijen uit verschillende landen in de schappen en vers vlees in de koeling. Daar komen nog meer verse producten en warme en koude gerechten bij. Binnenkort is er versgedraaide ayran (een soort yoghurtdrank) en wordt de nieuwe keuken in gebruik geno men. ,,We hebben een barbecue op houtskool en gaan kip grillen. Ook hebben we een fruitbar waar je smoothies, verse sappen en milk shakes kan krijgen." Wie thuis re- cepten uit de wereldkeuken maakt en ingrediënten mist die de regu liere supermarkt niet heeft, kan ook bij Faraj terecht: ,,Als ik iets niet heb, dan haal ik het." Even verderop in de Axelsestraat wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van supermarkt Zamzam. De naam staat al groot op de gevel en is ontleend aan de naam van een heilige bron in bede vaartsoord Mekka. ,,En de naam is in Nederland makkelijk uit te spre ken", zegt Ali Alswidani. In het pand waar voorheen carnavals winkel het Feestbeest was geves tigd, opent de familie Alswidani een supermarkt met veel Arabi sche en Turkse producten. Het plastic scherm bij de kassa moet nog opgehangen worden en de bordjes met 'keep your distance' liggen ook al klaar. ,,Vrijdag of za terdag willen we open gaan", ver telt Ali Alswidani. Zijn ouders gaan de winkel runnen. Ali en zijn broers Maher en Mohammed hiel pen de afgelopen drie maanden mee om alles in te richten. Zo staat er in de schappen al Ara bische thee, verschillende soorten bonen, sesamolie en koffie. Maher: ,,Arabische koffie zetten we an ders. Die is sterker en er zijn veel soorten, zoals met kardemom." De familie komt oorspronkelijk uit Sy rië en heeft dan ook flink wat Syri sche producten in het assortiment. Maher laat typisch Syrische koek jes met sesamzaadjes zien. ,,Die Ik heb er het moment van gemaakt om nu een zaak te openen doop je in de thee of melk", legt hij uit. Ali: ,,Maar we hebben ook Ne derlandse producten." Hun moe der gaat zelf yoghurt maken en er worden ook groenten, vlees en Arabische kaas verkocht. Ali: ,,En olijven natuurlijk, want die zijn héél anders dan de olijven hier." Het ging om een redelijk grote kwekerij met in totaal tweehon derd planten. Volgens de politie was de installatie voor de kwe kerij zo aangelegd dat er sprake was van een brandgevaarlijke si tuatie. De bewoner van het pand waarin de kwekerij gevestigd was, is aangehouden. 'Melden helpt', laat een wijkagent nog weten in een mededeling op Twitter. Daaruit valt af te leiden dat de politie in actie is gekomen na een melding. AARDENBURG De Stiers kreek tussen het Lapschuur- sche Gat en de Herendreef bij Aardenburg, vlakbij de Belgi sche grens, krijgt een grondige schoonmaakbeurt. Om de wa terafvoer te verbeteren, bag gert het waterschap er tot en met half oktober. De klus kost rond de vier miljoen euro. Door de kreek te baggeren verbetert de afvoer van het oppervlaktewater, het peilbe heer en de waterkwaliteit. De baggerlaag op de bodem, waar geen zuurstof in zit, wordt immers weggehaald. Met be hulp van een drijvende lei- ding gaat de bagger naar naastgelegen landbouwperce- len. Na een tijdje is de bagger opgedroogd en kan het dienstdoen om percelen op te hogen. De kans bestaat dat in de Stierskreek niet-ontplofte ex plosieven uit de Tweede We reldoorlog liggen. Die steken regelmatig de kop op in de ge meente Sluis, omdat boven West-Zeeuws-Vlaanderen he vig is gevochten. Tijdens voor bereidende werken is daar al onderzoek naar gedaan. Als de aannemer op verdachte objec ten stuit, worden die geruimd. November vorig jaar trok Duerink hard aan de bel. Tot zijn verrassing en die van meer buurtbewoners was het fietspad langs de Oude Vaart, in een bocht richting sport centrum Vliegende Vaart, opeens tientallen meters ingekort. ,,Le- vensgevaarlijk", aldus Duerink. ,,Fietsers moeten opeens de weg op, waar ze anders veilig over een fiets pad konden." De gemeente liet de verkeerssitu atie nog eens onderzoeken en is tot de conclusie gekomen dat enkele simpele maatregelen volstaan, zoals een afscheiding bij in- en uitrit van het ingekorte fietspad. Kosten: 3500 euro. Duerink is teleurgesteld. ,,Het pad terugleggen is duur, maar als je een fout maakt, dan herstel je die toch." Wethouder Jurgen Vervaet denkt dat het vooral een kwestie van ge wenning zal zijn. Waar het eerst ontbrak aan overleg met bewoners, zijn die nu wel geraadpleegd. Ver- vaet: ,,En ja, het fietspad terugleg gen zat er niet in." woensdag 22 april 2020 VL Axelsestraat krijgt er smaken bij Sophie Stockman Terneuzen A Hassan Als- widani (m) gaat met zijn vrouw super markt Zam- zam in Ter- neuzen run nen. Zoons Ali (l), Maher (r) hielpen met de inrichting. -Ibrahim Faraj, eigenaar ZUIDZANDE In een woning in Zuidzande is gisterochtend een hennepkwekerij ontdekt en ver volgens geruimd. Hij is er klaar mee, bewoner Peter Duerink van de Terneu- zense wijk Oude Vaart. ,,De ge meente wil het fietspad niet te rugleggen. Het is welletjes voor mij." Harmen van der Werf Terneuzen L - - - r Manager Jehad Kembaz (links) en eigenaar Ibrahim Faraj van Toko Faraj in Terneuzen hebben allerlei producten voor de wereldkeuken. FOTO'S ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51