Extra subsidie moet einde maken aan speelgoedruzie Reimerswaal Inwoners Wolphaartsdijk kunnen alvast kennismaken met deelauto Wethouder reageert verrast 'Is het verantwoord juist nu mensen op straat te zetten?' 7 'De zomerbus stopt en zal niet meer rijden deze zomer', meldt de Facebookpagina van de zomerbus. „Wie weet of we ooit nog eens in een andere opzet een zomerbus kunnen organiseren", vult Sandra Dekker namens de organisatie aan. ,,Maar op deze manier is het finan cieel niet langer haalbaar." Voor velen komt het einde van de zomerbus als een verrassing. ,,Het verrast ons ook", reageert de Rei- merswaalse wethouder Kees Ver burg. ,,Ze krijgen het financieel niet meer rond. Net als de andere Zuid- Bevelandse gemeenten zouden we na 2021 stoppen met de subsidie. Daarna zouden bedrijven in dat gat moeten springen, zodat de organi satie voortaan op eigen benen kan staan." Geen middelen Maar zover gaat het niet komen. De zomerbus, een hop-on-hop-offbus die aanvankelijk was bedacht voor de toeristen, heeft zijn laatste halte al bereikt. Dekker: ,,We zijn vanaf oktober 2019 in gesprek geweest met de provincie om te kijken of we een soort doorstart konden maken. Dat zag er eerst vrij positief uit maar eind januari hebben zij laten weten dat er toch geen middelen zijn." De zomerbus werd inderdaad ge subsidieerd door de Bevelandse ge meenten, aldus Dekker. ,,Maar na 2021 zou dat afgelopen zijn. En het is een heel bewerkelijk product. Met gidsen aan boord, met wisse lende deelnemers waardoor je steeds routes moet aanpassen, met wisselende beschrijvingen voor de gidsen. Dat was financieel niet lan ger rond te maken." Toch is wethouder Verburg ver baasd over het besluit: ,,Er is geen overleg geweest over de problemen of over het besluit om te stoppen. Maar het is ook niet zo dat wij dan financieel in dat gat zouden zijn ge sprongen. De zomerbus is geen taak van de gemeente, maar we vin den het natuurlijk wel erg jammer dat het project stopt. Het was een mooie aanvulling op ons toeristisch product." Wie weet of we ooit nog in een andere opzet een zomerbus kunnen organiseren Volgens Dekker zit het allemaal een beetje anders. ,,We hebben met de gemeenten verschillende keren om de tafel gezeten. Ook met de be leidsmedewerker van Reimerswaal hebben we gezocht naar oplossin gen. Dat er geen overleg zou zijn ge weest met de gemeenten is onzin." Touringbedrijf AMZ, dat voor de bus en de chauffeurs zorgde, be treurt het einde van de zomerbus eveneens. Toch houdt het bedrijf de deur open voor een doorstart. 'We zouden maar wat graag nog een vervolg geven aan dit project, in wat voor vorm dan ook. We staan dus ook absoluut open voor nieuwe ideeën.' Al jaren geeft Reimerswaal subsi die aan de Kledingbank. De vrij willigersorganisatie richt daarvoor twee keer per jaar een speciale winkel in Kruiningen of Yerseke in. Behalve dat alle gezinsleden gratis nieuwe outfits uit kunnen zoeken, krijgen kinderen tot 13 jaar steevast een speelgoedpakket. De Speelgoedbank vraagt hier voor al sinds 2018 subsidie aan. De gemeente wees die aanvraag tel kens af en vond dat de Kleding- bank en de Speelgoedbank er on derling uit moesten komen. Vol gens wethouder Dirk Verburg (Leefbaar Reimerswaal) lukte dat niet. ,,Vroeger was er een grote verwevenheid tussen de organisa ties, maar nu hebben de besturen minder contact met elkaar", drukt hij zich diplomatiek uit. Omdat de Kledingbank aangeeft geen geld te kunnen afstaan aan de Speelgoed- bank en niet zwart op wit staat dat de Kledingbank voor speelgoed moet zorgen, besloot Verburg dat de Speelgoedbank voortaan een ei gen budget krijgt voor de ongeveer 150 Reimerswaalse kinderen die hiervoor in aanmerking komen. Hij benadrukt dat de clubs goed moeten gaan samenwerken bij het uitdelen van de pakketten. De 1500 euro voor de Speelgoed bank komt bovenop de bijna 4000 euro die Reimerswaal al uitgaf aan Speel-o-theken in Krabbendijke en Kapelle. Het initiatief om in Wolphaartsdijk één of misschien zelfs meer deelau to's neer te zetten, komt van de in woners Sander Hoogewoning en Hannah Twigt. Ze werken samen met de Stichting Duurzame Mobili teit Zeeland (SDMZ). Eigenlijk be gint het project pas in september, maar tot en met 10 mei kunnen in woners die het leuk vinden alvast een proefrit maken. Dat is mogelijk, omdat de deelau to's van SDMZ vooral voor zakelijke ritten worden gebruikt en nu van wege het coronavirus veelal aan de kant staan. ,,Zet er dan tijdelijk maar één neer in Wolphaartsdijk, heb ik toen gezegd'', vertelt Twigt. ,,Ik heb een privélaadpaal en een oprit die daar voor gebruikt kunnen worden.'' Een deelauto is een auto die door meerdere mensen wordt gebruikt. Het moet een alternatief zijn voor onder meer de tweede auto die veel gezinnen nu hebben, maar die vaak weinig wordt gebruikt. Het is de bedoeling dat de eerste elektrische deelauto van Wol- phaartsdijk in september bij dorps huis de Griffioen komt te staan. Daarna komen er, afhankelijk van de belangstelling, wellicht meer. ,,Het liefst verspreid over het dorp'', zegt Twigt. ,,Ik kan me zelfs voorstellen dat we er ook één bij de haven neer zetten.'' ProefrHje Wie alvast een proefritj e wil maken, kan voor alle informatie al terecht op de Facebookpagina 'Deelauto Wol- phaartsdijk'. Vanwege het coronavi rus kan de auto na elke rit twee uur lang niet worden gebruikt. Zo wordt de kans op besmetting vermeden. Er liggen ook hygiënische doekjes in de auto. Volgens Twigt hebben inwo ners al aangegeven straks gebruik te willen maken van de deelauto. HEINKENSZAND Blijft Bor- sele ook nu streng controleren op het illegaal bewonen van vakantiehuisjes? Dat wil Le- vien de Putter (D66) weten. ,,We moeten in ieder geval kij ken of het verantwoord is mensen nu op straat te zet ten." Hij reageert op een brief van de minister van milieu en wonen. Daarin worden ge meenten opgeroepen te kijken naar nut en noodzaak van handhaving op permanente bewoning tijdens de corona crisis. 'We bevinden ons in een uitzonderlijke tijd, die veel onzekerheid met zich mee- brengt. Ik wil voorkomen dat mensen in deze periode op straat komen te staan', schrijft Stientje van Veldhoven. De Putter vindt ook dat hier over nagedacht moet worden. Hij wil weten of de gemeente Borsele de stand van zaken goed in beeld heeft. ,,Het lijkt erop dat de arbeidsmigranten terugkomen omdat ze nodig zijn en die moeten ergens on dergebracht worden." Hij stelde vragen hierover aan het college.Wethouder Kees Weststrate verwacht in de loop van de week te kunnen reageren op die vragen. pifef ij» woensdag 22 april 2020 Zomerbus Bevelanden stopt ermee De zomerbus die jarenlang toerde op de Bevelanden is defi nitief verleden tijd. De organisa tie van het project heeft bekend gemaakt er per direct mee te stoppen. Willem Adriaansens en Joeri Wisse Goes - Sandra Dekker, organisatie Minima-gezinnen in Reimers- waal kunnen opgelucht adem halen. De gemeente trekt de portemonnee, zodat kinderen ook de komende jaren speel goedpakketten en een cadeau rond Sinterklaas krijgen. Dit moet voorkomen dat kinderen de dupe worden van een ruzie tussen de Kledingbank Zeeland en de Speelgoedbank Zeeland. Joeri Wisse Reimserswaal Inwoners van Wolphaartsdijk kunnen de komende weken een proefrit maken met een elektri sche deelauto. Rob Paardekam Wolphaartsdijk GOES 'Aaaahhhh, wat lief'. Die woorden zullen vaak klinken in park Valckeslot in Goes. Wie er wandelt, kan op pasgeboren gansjes stuiten. In het kielzog van de volwassen ganzen stiefelen verspreid over het park zeker tien donzige jonge gansjes rond, gele en grijze. Te dichtbij komen om bijvoorbeeld een mooi kiekje te maken, is niet altijd een goed idee, want dan kan vader of moeder verbaal fel uit de hoek komen. De gemeente houdt de groepen ganzen in de stad in de gaten. ,,Als een groep echt te groot wordt, splitsen we die en wordt een deel uitgezet in een na tuurgebied'', zegt een woordvoerster. ,,Dat gebeurt altijd op een diervriendelijke manier." Waar grote groepen ganzen zitten, kunnen trottoirs wel eens bezaaid liggen met poep. Dat was het geval in de Goese Polder, waar de gemeente in 2017 een groep ganzen liet weghalen. De ganzen liepen daar vaak op straat, waardoor auto's er niet langs konden. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50