CORONAVIRUS Wel naar school, (nog) niet naar café en kapper NIEUWS 3 Kabinet bevreesd voor tweede golf aan coronabesmettingen Rijksoverheid ken dus, geen doorgang van geplande evenementen of heropening van de horeca. Ook al heeft dat waarschijnlijk enorme gevolgen. De werkloosheid loopt hard op, werkgevers waarschu wen voor massale faillissementen. ,,Dit is echt de volgorde: eerst de volksgezondheid en dan de rest'', al dus Rutte. ,,We beginnen met maatre gelen die het minste risico hebben.'' De aankondiging dat de maatregelen nog tot 20 mei verlengd worden (en het verbod op evenementen zelfs tot 1 september) leidde direct tot teleurge stelde reacties. Werkgevers waar schuwden gisteravond al: er is straks een tweede ronde van steungeld no dig. Het huidige miljarden kostende steunpakket loopt eind mei af. Het kabinet is er niet blind voor, stelt Rutte. Hij is blij dat bedrijven al vast protocollen maken om open te kunnen in de voorgespiegelde 1,5 me tersamenleving. Toch is het kabinet terughoudend. ,,Als je iets verruimt, leidt dat ook tot meer verkeer en meer mensen op straat. Het helpt straks als de horeca hun zaakjes op orde hebben. Maar omdat een sector een protocol heeft, wil dat niet zeggen dat zij open kan. Een bioscoop kan wel zeggen: wij kunnen open, maar het levert ook meer mensen op straat op. En dus meer mensen in ziekenhuizen als ze ziek worden. Het kan pas weer open als het risico is afgenomen dat het vi rus weer opflakkert.'' De premier herhaalde daarom dat hij steeds maar 'twee, drie weken ver der kijkt'. Het ontbreekt de adviseurs simpelweg aan 'wetenschappelijke be- OVERZICHT MAATREGELEN Scholen Werk Sporten Ouderen Evenementen wijzen' om tot een strategie te komen. Het Outbreak Management Team ziet niet hoe het een route kan voorstellen waarbij de kans op een 'onbeheersbare verspreiding' uitgesloten is. Het kan zijn dat het kabinet in mei een versoe peling weer moet terugdraaien. Nederland kijkt daarom vooral na drukkelijk om zich heen in Europa, met name naar Scandinavië. Wat doet de heropening van crèches in Noor wegen? Wat zijn de effecten in Dene marken, waar een deel van de scholen al heropend zijn? Door 'af te kijken' in het buitenland, kunnen scholen bij ons weer open. Het OMT veronder stelt dat het ziektebeeld onder kinde ren 'mild' is, de bewijzen liggen er, zegt het. Heropening van basisscholen zal niet leiden tot een verdere 'belas ting' op de zorg, schat het OMT in. Niet voor niets flankeerde RIVM- kopstuk Jaap van Dissel gisteravond de premier, in plaats van een vakminis ter. Van Dissel gaf een uitgebreide uit leg, ogenschijnlijk vooral om zorgen van leraren en ouders weg te nemen. Het was onder druk van hen dat het kabinet vorige maand überhaupt be sloot de scholen te sluiten. Van Dissel: „Kinderen spelen een geringe rol bij verspreiding van het virus.'' Toch is het verder behoedzaamheid troef. ,,Geen Pinkpop, Vierdaagse, en geen betaald voetbal. Ja, dat is zuur'', aldus Rutte gedecideerd. Het OMT schat in dat het 'nog minstens' een jaar duurt voordat er een vaccin is. En dus zullen maatregelen nodig blijven, in verschillende mate. Rutte: ,,We staan aan het prille begin van de weg terug." Premier Mark Rutte vraagt, nee, smeekt bijna om begrip voor het be houdende tempo waarin zijn kabinet coronamaatregelen afschaalt. Want Rutte snapt 'het ongeduld', nu men sen al weken thuiszitten en bedrijven worstelen. Het zijn de 'duivelse dilem ma's' die hem wakker houden. 'Dolgraag' had hij de maatregelen versoepeld, zei hij gisteravond. Maar 'écht, écht' benadrukte hij gisteren, het k^n niet. ,,Als we te snel gaan, komt het virus als een tweede golf over ons heen. Het vraagt blijvende zelfbeheer sing. Voorzichtigheid nu, is beter dan spijt achteraf.'' Hoezeer hij 'ook be grijpt' dat er gesmacht wordt naar ver soepeling. ,,Het is niet Mark Rutte die bij de grens het virus tegenhoudt." Om te benadrukken dat hij niet de enige is die er zo over denkt, vertelde hij dat hij maandag met de Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft gebeld. ,,En zij heeft precies dezelfde zorgen.'' Het kabinet houdt daarom met de verlenging van het gros van de corona maatregelen haar prioriteitenlijstje zo als die was. Zorg, zorg en dan weer zorg. Niet een einde aan het thuiswer- woensdag 22 april 2020 M Mark Rutte werd gisteren tijdens zijn persconferentie vergezeld door RIVM-direc- teur Jaap van Dissel. Tussen hen in doventolk Irma Sluis. FOTO PATRICK VAN KATW IJK Rutte proeft het ongeduld, maar blijft behoedzaam Basisscholen kunnen vanaf 11 mei weer open. Net als kinderopvang, de bso en het speciaal onderwijs. De bedoeling is dat steeds de helft van de leerlingen naar school gaat om te voorko men dat het te druk wordt. Scholen moeten zelf plan nen maken over hoe dat kan. Als de komende maand blijkt dat dit zonder proble men kan, dan kan het voort gezet onderwijs vanaf 1 juni volgen. Het hoger onderwijs: mbo, hbo en universiteiten blijven tot de zomer dicht. De zomervakantie wordt niet ingekort. Tot zeker 20 mei blijven cafés en restaurants geslo ten, net als pretparken, musea en dierentuinen. Van alle contactberoepen mogen alleen tandartsen en mondhygiënisten aan het werk; kappers blijven dicht. Het advies zoveel mogelijk thuis te blijven én werken, blijft tot 20 mei van kracht. Kinderen tot en met 12 jaar mogen weer in groepjes sporten of trainen op hun sportclub. Ouders mogen niet langs de kant staan en kinderen moeten thuis douchen. Professionele competities starten nog niet. Kinderen tussen 12 en 18 jaar mogen met elkaar spor ten mits ze afstand houden. Voor volwassenen blijven huidige regels van kracht. In verzorgingshuizen blijft bezoek verboden. Thuiswonende 70-plus- sers mogen één of twee vaste bezoekers ontvangen. Het verbod op evenemen ten waar een vergunning voor nodig is, is verlengd tot 1 september. Geen festivals, avondvierdaagsen en geen betaald voetbal. Den Haag Hij bood nog net niet zijn excuses aan. Nederland mag dan hunkeren naar een heropening, het kan écht niet, benadrukte premier Rutte. ,,Dit is echt de volgorde: eerst de volksgezondheid en dan de rest.'' Tobias den Hartog Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3