Slijpvonken leiden tot brand in schuur 8 ZEELAND Negen ton voor slimmere landbouw VIER VRAGEN AAN HARRY VAN DER MAAS OVER K6 De kwaliteit van leven hoort in alle delen van Nederland gelijk te zijn Slimmer fruit telen of landbouw bedrijven in combinatie met na tuurontwikkeling. Vijf Zeeuwse projecten krijgen daarvoor in to taal negen ton subsidie. De helft komt uit het Europees Land bouwfonds voor Plattelandsont wikkeling, bijna de helft van de provincie en ook de gemeente Schouwen-Duiveland financiert een project mee. De grootste hap, bijna 558.000 euro, gaat naar ecologische teelt in het Groot Grenspark Saeft- hinge. Emiel van de Vijver (De Voedselbron, akker- en tuin bouw in Graauw) en Gino van de Acker (De Reijngaard, fruitteelt in Hulst) willen hun dynamische landbouw uitbouwen. De vraag daarbij is hoe ze voldoende ren dement uit hun bedrijf kunnen halen. Ze willen nauw gaan sa menwerken met andere telers en consumenten. Het doel is de ke ten - van boer naar bord - zo kort mogelijk te houden. Boerderijwinkel Loverendale in Oostkapelle krijgt ruim 277.000 euro voor natuurinclu- sieve landbouw. Dat betekent ook dat ze een stukje veehouderij willen integreren. Ruim 520.000 euro is bestemd voor grootscha lige toepassing van slimme zoet watervoorzieningen op Schou- wen-Duiveland, waar boeren kampen met een tekort aan zoet water. Bijna drie ton gaat naar teeltad viesorganisatie Delphy voor het ontwikkelen van natuurinclu- sieve landbouw, wat samenwer king tussen akkerbouwers en veehouders (organische mest) vereist. Tot slot krijgt de ZLTO 163.000 euro voor een project om slimmer (en goedkoper) fruit te telen. uur onder controle. De aangren zende woning bleef grotendeels be houden, maar liep wel ernstige schade op. De brand ontstond door vonkvorming bij slijpwerkzaamhe- den in de schuur, aldus officier van dienst Joop Juffermans. De zoon heeft nog geprobeerd het begin nende vuur te blussen met water. Zijn vader schoot hem daarbij te hulp en liep bij die poging brand wonden op. Gevlucht Toen de brandweer arriveerde, was onduidelijk waar de moeder en drie andere kinderen uit het gezin wa ren. De brandweer doorzocht de woning, maar trof verder niemand aan. Kort daarna bleek dat ze waren gevlucht naar de buren een paar huizen verderop. De uitslaande brand ging gepaard met een heftige rookontwikkeling, die tot in Zierikzee te zien was. Het vuur liet zich lastig blussen, omdat het tussen het dakbeschot van de schuur voortwoekerde, aldus Juf fermans. Mede daardoor liep ook de bovenverdieping van de aangren- Voor de bewoners van het pand is komende nacht onderdak geregeld in de pastorie zende woning schade op. Een auto die in de garage stond kon worden gered van de vlammen. Een brand weerman scheurde een pees bij het blussen en moest voor behandeling naar de dokterspost verderop in de straat. De politie en brandweer waar schuwden de vele toegestroomde kijkers om uit de rook te blijven, maar ook om anderhalve meter af stand tot elkaar te bewaren. Met name dat laatste zorgde in de prak tijk voor wat irritatie bij omstan ders. Mensen in de achterliggende woonwijk werd geadviseerd ramen en deuren te sluiten in verband met de rook in combinatie met de harde wind. Blusvoertuigen van de brand weerposten Oosterland, Bruinisse en Dreischor en de hoogwerker uit Zierikzee werden ingezet voor be strijding van de brand. De bewo ners van het huis naast en tegen over het pand werden uit voorzorg geëvacueerd. Toen de brand onder controle was konden zij weer naar huis. Voor de bewoners van het be schadigde pand is komende nacht onderdak geregeld in de pastorie, aldus Juffermans. Stichting Salvage zal de bewoners van het bijstaan met de afhandeling van de schade. Een traumaheli heeft de vader van het gezin met brandwonden naar het ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. De zoon, die in de schuur aan het werk was, kon ter plekke worden behandeld aan lichte ver wondingen en het inademen van rook. De moeder en drie andere kinderen waren naar de buren een paar huizen verderop gevlucht en bleven ongedeerd. De brand brak rond één uur 's middags uit en was binnen een woensdag 22 april 2020 GO Investeren kan ook zonder geld Met vijf andere provincies heeft Zeeland zich verenigd in de K6. Samen vragen ze bij aan de Haagse politiek om speciale aan dacht voor dunbevolkte gebie den. Gedeputeerde Harry van der Maas legt uit waarom. j Alle provincies werken al samen in het IPO en ze kunnen I voor zichzelf opkomen. Waarom dan ook nog een K6? „Friesland, Groningen, Drenthe, Gel derland, Limburg en Zeeland zijn de dunbevolkte provincies die enkele jaren geleden onder de noemer K6 zijn gaan samenwerken. Dat gebeurt in nauw overleg met de andere pro vincies. Het is niet de bedoeling een andere positie tegenover hen in te nemen, maar je zou kunnen zeggen dat we een gemeenschappelijk deel belang hebben dat we onder de aandacht willen brengen." Harry van der Maas. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 2 En dat is? ,,In dunbevolkte gebieden wonen mensen verder uit el kaar. Dat geeft problemen met de bereikbaarheid. Dat heeft ook zijn weerslag op het onderwijs. Het aan bod is niet vergelijkbaar met dat in de dichtbevolkte Randstad. Dus moet je investeren in die gebieden om verslechtering te voorkomen. Anders wordt de onbalans in Neder land groter. De kwaliteit van leven hoort in alle delen van Nederland gelijk te zijn. Met een nieuw begrip noemen we dat brede welvaart. Je ziet dat de huidige regering met de regiodeals ook al op dat spoor zit." 3 Is jullie rapport Helemaal Ne derland, te klein voor grote ver schillen niet toch een beetje Calimero die vraagt om meer geld? ,,Nee. Het is een goede beschrijving van de kenmerken van de K6. En natuurlijk moeten we zo eerlijk zijn toe te geven dat er geïnvesteerd moet worden in die dunbevolkte re gio's, maar dat is niet in alle gevallen met geld." ,,Soms kun je een specifiek pro bleem vrij eenvoudig oplossen als je maatwerk toestaat in de be staande wetgeving. Dat zou bij voorbeeld kunnen door een aan passing van de onderwijsregels voor Zeeuws-Vlaanderen. Een ander voorbeeld is de woningbouw. In de Randstad is er vooral een te kort aan woningen, in de gebieden van de K6 gaat het veel meer om het verduurzamen en leeftijdbe- stendig maken van bestaande wo ningen. Daar vragen we aandacht voor. Kijk niet alleen waar wonin gen nodig zijn, maar ook waar de kwaliteit moet worden verbeterd." 4 Waarom komen jullie daar nu mee? ,,De politieke partijen in Den Haag schrijven nu hun verkiezings programma's. Eerder hebben we een stuk uitgebracht onder de titel Nederland in balans. Dat was met het oog op de vorige verkiezingen. Dit kun je versie 2.0 noemen. Wat we graag willen is dat onze wensen een plek krijgen in de verkiezings programma's die nu worden opge steld." De aan de schuur grenzende woning aan de Molenweg in Oosterland liep flinke schade op bij de brand. foto hv zeeland Frank Balkenende Middelburg Oosterland In een schuur die grenst aan een woning aan de Molenweg in Oosterland heeft gistermiddag brand gewoed. Een vader en zoon en liepen daarbij verwon dingen op. Een brandweerman raakte geblesseerd tijdens de bluswerkzaamheden. Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32