Zo zou 'Milieutoets voor draaien van baan vliegveld onnodig' Provincie ontziet even Zeeuwse cultuursector 2 JAN VAN DAMME Column De wind trekt aan. We zeilen ter hoogte van wat de Stormkaap wordt genoemd. Ik twijfel, net als Edward Faneuil. Het zal daar best toch ook eens uit de goede hoek kunnen waaien? Ik zet me schrap in mijn stoel. De zee oogt grauw, de lucht. We varen op gegist bestek. Onder ons kraakt het dek van de Merrimac. mannen het want in. We willen noordelijk. Maar precies uit die hoek blazen alle windgoden in middels gezamenlijk een eentonig concert. Kapitein John Quelch laat zeil minderen. De bram- en stag zeilen worden ingenomen, het grootzeil gegeid, de fok gereefd. Als de lijschoten worden losge gooid, wappert het tot dan stijf ge vulde bramzeil in de wind. Het zeil knalt zo hard, het klinkt alsof alle negenponders van de Merri- mac tegelijk worden afgevuurd. Het kruiszeil gaat aan flarden. Omdat het schip zo schuin hangt, wil de kruisra niet zakken. Met even tegen de wind in lopen komt er net genoeg speling. Maar bij het afvallen scheurt een rukwind de blinde van haar steng. Het zeil waait als een witte vlinder over een toornige zee. thee. John Quelch is geheelont houder. Best bijzonder voor een kaperkapitein. Ik verbrand mijn tong. De lange, smalle Merrimac is met onfatsoenlijk hoge masten op snelheid gebouwd en daardoor van nature loefgierig. Er wordt een nieuwe blinde op de boegspriet aangeslagen. Als die het maar houdt, ratten hebben er de afgelo pen weken in huis gehouden. we lenzen? De nokken van de on derra's slieren door het water. De wind blaast scheef en krom uit het noordwesten, het schuim wordt van de golven geblazen, er blijven witte, lillende holten achter. een beetje wankel naar de badka mer om mijn tanden te poetsen. Even geen corona. Dankjewel, Si mon Vestdijk. Het zeil waait als een witte vlinder over een toornige zee DE STELLING Vandaag: Het kabinet pakt de coronacrisis goed aan Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters SROTE PROBLEMEN HORECA IN I.5METERSAMENLEVINS Goese Lyceum naar finale van debatwedstrijd Energiecoöperatie boert op dak stal GOES Roompot bouwt nieuw vakantiepark Het huidige Airport Zeeland zit nieuwe ontwikkelingen bij de re creatieparken Oranjeplaat, Water park Veerse Meer en camping de Witte Raaf in de weg. Daarom is het de bedoeling de start- en lan dingsbaan enigszins te draaien en 200 meter naar het oosten te ver plaatsen. Ook de helikopterspot wordt verplaatst. Zo'n ingreep kan flinke gevolgen hebben voor omwonenden en na bijgelegen natuur. Om een vergun ning te krijgen kan een milieueffec trapportage (mer) nodig zijn. Dat is een langdurige en kostbare proce dure. Uit onderzoek dat de ge meente Middelburg heeft laten uit voeren door het adviesbureau Adecs Airinfra Consultants blijkt nu dat zo'n uitgebreide milieutoets niet nodig is. Het dagelijks provin- ciebestuur gaat daarin mee. Er is ge keken naar de veiligheid, de ge luidsoverlast en de gevolgen voor de natuur. Door de verplaatsing van de baan verandert de aanvliegroute, met als gevolg dat er geen wonin gen meer in de risicocontour liggen. De geluidsoverlast voor Oranje plaat, Waterpark Veerse Meer en De Witte Raaf neemt uiteraard af, want daar was het allemaal om be gonnen. In het gebied waar het ge luid toeneemt, liggen maar een paar huizen. Draaien van start en landingsbaan heeft geen negatieve effecten op de flora en fauna Volgens bureau GRAS Advies hebben de veranderingen geen ne gatieve effecten op de flora en fauna. Ook leidt de aanleg niet tot meer neerslag van stikstof op be schermde natuurgebieden. Nu moeten alleen de Staten nog in stemmen met het besluit om geen verdere milieutoets uit te voeren. Dat is niet alleen uit zorg om de Zeeuwen die in de cultuur werken. In 2021 zou een nieuwe Omge vingsvisie van kracht worden en daar zou het nieuwe cultuurbeleid op worden gebaseerd. Vanwege de coronacrisis is die nieuwe Omge vingsvisie ook al uitgesteld. Dat is dan een gelukje bij een veel groter ongeluk. 'Door de Coronacri- Verlengen van het huidige cultuurbeleid zorgt voor duidelijkheid sis is het culturele leven abrupt stil gevallen', schrijft het provinciebe stuur aan de Staten. 'Concerten zijn afgelast, musea gesloten, muziek lessen gaan niet meer door, etc. Dit heeft een enorme impact op alle or ganisaties, en ook op de mensen die werken in het culturele veld. Veel geluidstechnici, artiesten, vormge- vers, horeca zijn zzp'ers ofMKB on dernemers waarvan per direct het grootste deel van hun inkomsten is weggevallen.' Pas op de plaats In zo'n situatie moet je niet aanko men met een mogelijk ingrijpend ander cultuurbeleid, vinden Gede puteerde Staten. 'Verlengen van het huidige beleid zorgt voor duidelijk heid, maar staat wel haaks op het traject dat in de afgelopen maanden is afgelegd.' Daarmee wordt ge doeld op het Platform Cultuur, een nieuwe overlegstructuur waarin sinds halverwege 2019 meer dan dertigZeeuwse organisaties samen werken. Volgens het provinciebe stuur bulkt het platform van ambi tie. Hoewel er nu een pas op de plaats wordt gemaakt, willen GS wel investeren in de toenemende samenwerking en inspelen op nieuwe mogelijkheden die zich daardoor tussentijds voordoen. woensdag 22 april 2020 Even voorbij de kaap moeten de Ik proef het zout op mijn lippen. Hoogste tijd voor een kopje Moeten we bijleggen? Moeten Ik sla mijn boek dicht en loop Reageer op pzc.nl Gisteren: De coronamaat regelen moeten nog niet worden versoepeld 1548 reacties METAFSTAM6 HET SLECHTSTE I6EE OOIT. HET CAFE IS VOLf WAT ZE© JE GOES De debatgroep van het Goese Lyceym heeft de provinciale voorronde van de debatwedstrijd 'Op weg naar het Lagerhuis' gewonnen en mag nu naar de landelijke finale. Vanwege de coronacrisis wordt die finale een tv- uitzending zonder pu bliek. De uitzending vindt plaats op 5 mei om 22.15 uur op NPO2. Het thema is '75 jaar vrijheid'. Vwo- leerling Jomme de Jong uit de vijfde klas zal het Goese Lyceum vertegen woordigen, want elke school vaardigt maar één debater af. De opnames zijn op 3 mei. THOLEN Het dak van de renstal van de voormalige Hoeve Weltevreden aan de Boomdijk in Tholen ligt vol met 204 zonnepane len. Het bijzondere daar aan is dat ze eigendom zijn van tientallen particu lieren die samen de tweede energiecoöpera tie in de gemeente vor men. Omdat hun dak on geschikt is voor panelen of omdat ze die juist al hebben, krijgen ze door gezamenlijk een ander dak te zoeken een kans om (meer) zonnepanelen te leggen. De eerste energiecoöperatie begon in 2018 op een Sint-An- nalandse boerenschuur. Roompot is begonnen met de bouw van een nieuw park met honderd vakantiewoningen in het Brabantse Someren. Het gaat om vakantie hoeves, met rieten daken en traditioneel metselwerk. Volgens Roompot een 'knipoog' naar de historische ar chitectuur in de regio. De woningen worden naar verwachting in de loop van volgend jaar opgeleverd. Het is dan het tiende vakantiepark van Roompot in Noord Brabant. Ook in Wijde- nes (Noord-Holland) wil Roompot volgend jaar een nieuw park openen. Het draaien van de start- en lan dingsbaan van vliegveld Midden Zeeland bij Arnemuiden heeft eerder gunstige dan ongunstige gevolgen voor de omgeving. Een uitgebreide milieutoets is dus niet nodig, concludeert het da gelijks provinciebestuur. Ernst Jan Rozendaal Arnemuiden De coronacrisis trekt een zware wissel op de Zeeuwse cultuur. De mensen die in de sector wer ken zijn niet meer zeker van hun inkomen en toekomst. Om de onduidelijkheid niet te vergroten stelt het dagelijks provinciebe stuur het nieuwe cultuurbeleid een jaar uit. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Zeeland Nazomerfestival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2