CORONAVIRUS II Coronasluiting is nekslag voor Wendy's 5 NICK PEURSUM CORONA-FYSIOTHERAPEUT Na het verlaten van het ziekenhuis hebben genezen coronapatiënten vaak nog een lange weg van herstel te gaan. Fysiotherapeut Nick Peursum van Fysio-Motion in Middelburg helpt ze daarbij. Hij mag zich sinds kort, als één van de eersten, corona-fysiotherapeut noemen. Middelburgse fysiotherapeut. ,,Door mee te doen aan het programma van Chronisch Zorgnet heb ik me daarop voorbereid. We moeten deze cliënten een goede behandeling kunnen ge ven. Er komt steeds meer kennis over Het behandelen en begeleiden van ex- coronapatiënten wordt één van onze grootste uitdagingen deze nieuwe ziekte, dus we moeten blijven bijleren. Het leerprogramma zal steeds worden aangevuld." Op afstand Peursum heeft zijn nieuwe opgedane kennis nog niet in praktijk kunnen brengen: „Momenteel zijn wij nog op zoek naar beschermende kleding om straks de eerste acute en noodza kelijke behandelingen, waaronder die van ex-coronapatiënten, uit te mogen voeren." - Tot het zover is kunnen al behandelingen op afstand wor den gegeven. stel van het dagelijks functioneren. Maar ook het mentale aspect speelt mee. Het grootste verschil met andere longaandoeningen, zoals COPD, is de snelheid waarmee Covid-19 toeslaat. Peursum: „Mensen zijn van het ene op het andere moment ernstig ziek geworden en hebben heftige ervarin gen achter de rug. Ze moeten weer vertrouwen in hun eigen lichaam le ren krijgen." De combinatie van longtherapie, algemene oefentherapie en mentale ondersteuning maakt dat ex-corona patiënten baat hebben bij een gespe cialiseerde behandelaar, zegt Peur sum. Hij doet dat niet alleen. Om aan het programma mee te mogen doen stelt Chronisch Zorgnet aan een longfy siotherapeut de voorwaarde dat hij of zij een 'mini-netwerkje' opzet. Daarbij zijn een ergo therapeut, een diëtist en de huisarts betrokken. ,,Het behandelen en begeleiden van ex-co ronapatiënten wordt één van onze groot ste uitdagingen", verwacht de Peursum volgde een speci aal trainingsprogramma van Chronisch Zorgnet, een landelijke organisatie van fysiotherapeuten ge specialiseerd in de behandeling van longpatiënten. Net als bij chronische longziekten is het aanleren van adem halingstechnieken en oefentherapie de basis van de behandeling voor mensen die door corona ernstig ziek zijn geworden. Peursum legt uit waarom: ,,Hun longweefsel is door het ontstane litte kenweefsel minder rekbaar. De zuur stofuitwisseling in de longen is hier door minder efficiënt en ademhalen kost daardoor meer energie. Deze mensen zullen, zeker in de eerste fase na de ziekte, beperkingen ervaren in hun dagelijks leven." Vertrouwen Iemand die lang in het ziekenhuis heeft gelegen moet niet alleen zijn longen weer trainen. Zij hebben meer lichamelijke klachten. Hun spier massa is vaak flink geslonken. Speci fieke trainingstherapie helpt bij her- Marcel Modde Zierikzee Het pand is eigendom van Ray mond Warrens van de Goese cof feeshop High Life. Hij kocht voor malig restaurant De Zeelandbrug in 2016 met het doel daar 'op ter mijn' een Schouws filiaal in te be ginnen. De gemeente weigerde een vergunning voor de gedoogde ver- koop van softdrugs binnen haar grenzen. In afwachting van eventueel nieuw beleid op dat vlak, opende Warrens een nieuwe vestiging van zijn fastfoodtak Wendy's aan de voet van de brug. Daarmee zit hij ook al jaren in de Goese binnen stad. Achterstallig onderhoud Voormalig horeca-ondernemer Wim Veerhoek stapte begin 2017 als huurder op die trein. Anders dan in Goes, richtte Wendy's in Zierik- zee zich met een eenvoudige kaart vooral op vrachtwagenchauffeurs en passanten. Veerhoek was van plan het etablissement stapsgewijs op te knappen en de faciliteiten uit te breiden. ,,Het restaurant was bijna zes jaar dicht geweest. Daar kwam zo ontzettend veel achter stallig onderhoud bij kijken. Dat werk je niet even bij. Tenzij je een zak geld over hebt, maar dat heb ik niet", reageert Veerhoek op de plot selinge sluiting. ,,Ik heb op zich wel geluk gehad met de aanloop van de chauffeurs; gemiddeld toch zo'n 10 tot 25 man per dag. Maar dat is niet genoeg. Dan ga j e in maart weer voorzichtig een beetje opstarten voor het nieuwe seizoen, maar moet je dicht van de overheid. Ik heb het nog even geprobeerd met een uitgifte loket, maar dat schiet ook niet op. Het is klaar. We hebben er alles aan gedaan, helaas is het niet gelukt." Het is nog onbekend wat de eige naar nu met het pand van plan is. woensdag 22 april 2020 GO 'Patiënt moet weer vertrouwen in eigen lichaam leren krijgen' -Nick Peursum Nick Peursum, long fysiotherapeut, is klaar voor het geven van hulp aan ex-coronapa tiënten. FOTO NICK PEURSUM Theo Giele Middelburg Wendy's aan de Zeelandbrug is met onmiddellijke ingang geslo ten. Uitbater Wim Veerhoek is er niet in geslaagd van het restau rant in 2,5 jaar tijd een winstge vende onderneming te maken. De gedwongen sluiting in ver band met het coronavirus bete kende voor hem de nekslag. Wim Veerhoek (l) serveert een maaltijd aan vrachtwagenchauf feurs bij Wendy's aan de Zeelandbrug. archieffoto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29