'Ik ben al vijf weken niet aangeraakt' Laat geschieden wat toch wel geschiedt' 1 BN'er@home 21 Inge Ipenburg hhHMhki Hoe gaat het metje? ,,Goed, ik ben hartstikke druk. Ik spreek sinds een jaar of vijf intensief boeken in. Ik kreeg onlangs van Storytel de vraag of ik wist hoeveel ik er al heb voorgele zen. Het bleken er 169 te zijn. Ik deed op mijn tiende al mee aan voor- leeswedstrijden, ik won trouwens nooit, werd altijd tweede.'' Soms lag ie wel tot één uur in bed en lagen er veertig tot vijftig A4'tjes met fragmenten op en rond het bed op de grond. Dan kwamen wij binnen en vroegen: 'Kun je dan dadelijk die tek sten nog wel onthouden?'. Dan zei ie: 'Dan schrijf ik wel wat nieuws'.'' Eén van de bekendste gedichten van Hermans is Een vriend (Je hebt ie mand nodig/stil en oprecht/ die als het erop aankomt/voor je bidt of voor je vecht/pas als je iemand hebt/die met je lacht en met je grient/dan pas kun je zeggen:/ik heb een vriend). ,,Daar zijn 400.000 tegeltjes van ge maakt die bij mensen op het toilet hangen. Dat vond hij vreselijk. 'Die tekst hoort niet op het toilet, maar in je hart!' zei mijn vader.'' Kennen Ergens doet het Maurice Hermans zeer dat jongere generaties zijn vader niet meer kennen. ,,Ik werd laatst ge beld voor een interview door een dame die vroeg: 'Wat dééd uw vader eigenlijk?' Die heb ik gevraagd eerst even wat research te gaan doen.'' Maar hij merkt het zelf ook met zijn theatershow. ,,De nieuwe directeu ren zijn soms te jong om te weten wie mijn vader was. Dat snap ik wel, tijden veranderen, maar het is soms Hij sprak echt alle lagen van de bevolking aan. Maar met de grote wereld had hij niks een crime om aan de bak te komen.'' Al prijst hij zich gelukkig. ,,Dit is een prachtvak en dat ik met de nala tenschap van mijn vader mag werken vind ik geweldig. De Poelifinario, de 'bal gehakt', de Snieklaas-conference die elk jaar weer opduikt. Het staat nog zó dicht bij mensen omdat ze heel veel ervan kennen uit hun eigen leven. Youp van 't Hek zei eens tegen me: 'Je vader blijft hierdoor honderd jaar leven'. Daarom blijf ik die thea tershows ook doen. Er zijn nog zo'n 167 liedjes van mijn vader die de mensen nog nooit gehoord hebben. Ik wil dat werk blijven delen, dat heeft ie verdiend na er zo lang aan gewerkt te hebben.'' Wat mis je in deze tijd? „Fysiek menselijk contact. Ik woon al leen, ik ben al vijf weken door niemand aangeraakt. Dat is krankzinnig, daar zijn we niet voor gemaakt. Alle mensen die solo leven, zitten met dat probleem. Tandartsen mogen weer controles uit voeren, maar dat fysieke contact schaar ik onder ongewenste intimiteiten. Overigens jeuken mijn vingers soms om een ingezonden brief naar de krant te sturen.'' Waarom? ,,Het gaat te vaak over leeftijdsgroepen, over alleenwonende bejaarden die hun (klein)kinderen niet mogen zien of over jongeren die niet kunnen daten. Laten we het eens indelen per situatie, er zijn 3,8 miljoen single huishoudens in Ne derland. Met allemaal hetzelfde pro bleem, het ontbreken van contact. Daar wordt geen oplossing voor verzonnen. Het is een heel normale bevolkings groep, die toch zelden voor vol wordt aangezien. Het gaat vaak over het ont breken van een partner. 'Jammer dat het niet gelukt is met de liefde', hoor ik dan. Terwijl het uitstekend gelukt is met de liefde, ik heb het leven waar ik heel ge lukkig van word. Ik word niet gelukkig van het leven met één partner. Ik heb een grote vriendenkring, eens per week komt er nu iemand bij me eten, op af stand. Een knuffel mag ik nu helaas al leen bij de tandarts halen.'' Wat doe je in je vrije tijd, heb je aanraders? ,,Ik was een trouw bezoeker van de sportschool, ik geef mijn geld vooral uit aan sportattributen voor in huis. Ik kijk op tv naar Escape to the Country, heer lijk. En ik heb eindelijk de autobiografie van Michelle Obama gelezen. Een tip: pak dat boek waar je nooit aan toe komt.'' woensdag 22 april 2020 Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag geeft actrice/ schrijfster Inge Ipenburg (62) haar aanrader(s). Alexander van Eenennaam M Toon Hermans, veel meer dan een bloemrijk mens. FOTO NATIONAAL ARCHIEF/COLLECTIE SPAARNESTAD/H. POT 44 —Maurice Hermans 1970: Toon trapt zich fit met zoon Maurice. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21