Hoop 20 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Cabaretier, zanger en dichter Toon Hermans, die vandaag twintig jaar geleden op 83-jarige leeftijd overleed, biedt nog altijd troost met liedjes en versjes. Juist nu, zegt zijn zoon Maurice. „Sommige teksten zijn al meer dan vijftig jaar oud.'' Begrafenissen in Brabant in coronatijd. Het klinkt niet bepaald als een lekker niemendalletje om nog even de zinnen te verzetten voor het slapengaan. Maar toch ben ik blij dat ik de aflevering van Kruispunt van gis teren heb gekeken. Want hoe verdrietig het on derwerp ook is - je zou je 93-jarige moeder maar niet mogen knuffelen op haar sterfbed - het was vooral een ode aan de veerkracht van de mens. Die blijkt in staat om zelfs op de donkerste mo menten troost en schoonheid te putten uit kleine dingen. Virtuele vrijmarkt Coronahulp via 'festival ok de show van Maurice Hermans ligt stil. Voor de coronacrisis trok de zoon van een van Neerlands grootste artiesten met een voorstelling door het land. „Daarin praat ik over mijn vaders teksten, zing ik wat van zijn liedjes. Het is intrigerend om te zien dat dit de mensen nog steeds zo veel doet. Alsof het gisteren was dat ze die tek sten voor het eerst hoorden, maar ze weten precies wat er komt. Ze kun nen het woord voor woord meezin gen of spreken'', zegt Maurice Her mans. ,,Waar dat aan ligt? De kwaliteit en de eerlijke eenvoud van de teksten. Mijn vader hield van bloemen en vo gels, geluk, leven en de liefde. Hij hield niet van moeilijke woorden en grote problemen.'' Terwijl Toon Hermans tijdens zijn leven verschillende tegenslagen kende. Hij werd geboren als tweede van vijf zoons in Sittard en onder vond in zijn jeugd de ontberingen die volgden op de Eerste Wereldoorlog, de economische crisis van de jaren 30 en de Tweede Wereldoorlog, gevolgd door de noodzakelijke wederop bouw. De Sittardsche Bank waarvan zijn vader directeur was ging in 1924 failliet. Drie jaar later stierf zijn va der. Hierdoor waren Hermans en zijn broers straatarm, zoals wordt verteld in zijn conference over Snieklaas. Hermans ging zich toen bezighou den met het schrijven van sinter klaasgedichten voor een speelgoed winkel. Als kind zocht hij vertier op het circusterrein, sliep hij in het stro en zocht hij de clowns op. Hier ont stond zijn gevoel om op te treden en mensen te vermaken. Op jonge leef tijd schreef hij zijn eerste revue, die al snel helemaal uitverkocht was. Dankzij de kaartverkoop bezat hij weer genoeg geld om in het onder houd van zichzelf en van zijn moeder en broers te voorzien. Zijn eerste - bewaard gebleven - onemanshow dateert uit 1958 en na- Geef elkander hoop, dan gaat alles goed geef elkander hoop als j'elkaar ontmoet niet met dure woorden een rede of een preek, nee, zomaar bij de slager of in de apotheek op een café-terrasje of in de bioscoop al is het nog zo vluchtig, maar geef elkander hoop. dat die op 12 april op televisie werd uitgezonden, werd hij van de ene dag op de andere nationaal bekend (hoe wel toen nog niet zoveel mensen een televisie bezaten). In 1996 stond Her mans voor het laatst op het toneel. Na een hersenoperatie in 1997 werkte hij begin 2000 nog met een bevriende pianist aan een nieuwe cd. Hij over leed in april van dat jaar, waarna het album Als de liefde postuum werd uit gebracht. Simpel ,,Als mijn vader nu geleefd had, zou hij deze hele pandemie of crisis, over zich heen hebben laten komen'', denkt Maurice Hermans. ,,'Laat ge schieden wat toch wel geschiedt', zou hij zeggen. 'Ik ben maar een simpel mannetje en kan er toch niets aan veranderen'. Hij zou het wel vreselijk vinden voor zijn medewerkers en zijn publiek, die hij nu niet zou kun nen vermaken. Maar hij zou doen wat hij tóch wilde doen: wandelen in de tuin, fietsen en de hele dag door schrijven aan teksten. Hij keek eigen lijk nooit tv, alleen als er een goede wedstrijd van Feyenoord op was.'' Niet dat hij blind was voor de we reld om hem heen, legt zijn zoon uit. ,,Hij wist wel wat er speelde, kon heel filosofische en diepzinnige gesprek ken voeren. Er is een interview van Sonja Barend met hem bewaard ge bleven waar hij dieper op allerlei za ken inging. Hij sprak echt alle lagen van de bevolking aan. Maar de grote wereld? Daar had hij niks mee.'' Hermans herinnert zich dat zijn vader meestal al om half zeven op stond. ,,Dan begon hij te schrijven en dat ging door tot zes uur 's avonds. Mijn vader hield van bloemen en vogels, geluk, leven en de liefde. Niet van moeilijke woorden Quote van de dag Voor iedereen die in een zwaar getroffen dorp in Brabant woont, zal het bovenstaande misschien naïef klinken. Ik vrees dat het voor hen inmiddels dagelijkse kost is, dat zich een lint bewoners langs de straten vormt om een overleden dorpsgenoot de laatste eer te bewij zen, als alternatief voor mis en koffietafel. Maar in mijn eigen Randstedelijke omgeving, waar al mijn intimi gelukkig nog gezond zijn en er geen opa's en oma's in een verzorgingshuis zitten, voelt het als scènes uit een ander land, een ander tijdsgewricht en wellicht zelfs een ander univer sum. In plaats van de bittere werkelijkheid op nog geen half uur rijden. Het kleine en het grote leed, het was allemaal even schrijnend. Kleinkinderen die met stoep- krijt pijlen tekenden op tuintegels om bezoekers langs het raam te leiden waarachter opa, de po pulaire kastelein, lag opgebaard in een open kist. Een echtgenote die het erg vond dat ze niet naar de kapper kon voor de begrafenis, terwijl haar overleden man haar zo graag goed verzorgd zag. Een dochter die haar moeder had weggebracht en thuis, met haar rouwkleding nog aan, hoorde dat ook haar broer dood was. Een begrafenison dernemer die vertelde hoe de zoon van een overledene bij de kerk vijf mensen moest aan wijzen die buiten moesten blijven, omdat dertig aanwezigen het maximum is. Het verdriet was overal, nergens was wrok. Zonder wanklank maakte iedereen er het beste van. Er werd kracht gehaald uit de belangstelling op afstand of een mooi veldboeket. Of het ge ruststellende idee dat vader toch in zijn eigen bed was gestorven en afscheid had kunnen ne men van kinderen en kleinkinderen, al waren ze dan ingepakt in beschermende kleding. Ik kan me voorstellen dat de aandacht en de ca mera's van Kruispunt ook steun gaven. Maar an dersom werkte het ook zo en daar wil ik de fa milies graag voor bedanken. Door hun verhaal te delen, brachten ze de kijker hoop en troost. Deze in elk geval wel. Clean dozijn de boeken in. Ik ben niet bang Krach woensdag 22 april 2020 EVENEMENT Chantal Janzen en Beau van Erven Dorens komen op Ko ningsdag met een digitale vrij markt. In de Chantal en Beau Show: tussen de schuifdeuren laten zij kijkers losgaan voor het goede doel op kikavrij- markt.nl. MUZIEK GO Wat Toon Hermans gezegd zou hebben Janske Mollen —Maurice Hermans, zoon van Toon Platenlabel Warner Music Group houdt ko mend weekend een virtueel fes tival voor het Covid-19 Solida rity Response Fund van de WHO, met on der meer Bruno Mars, Coldplay en Ed Sheeran. Meekijken kan op YouTube. —Rapper Eminem viert op Twitter dat hij al twaalf jaar clean is door het tonen van een munt van de Anonieme Alcoholisten (AA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20