te regelen oumHv&zeü n Oude wet zit moderne tijd soms in de weg ■M 17 Waarvan akte HÉÉFT M'W PMS fj|J (7NS THUIS ZETTENI KUNNÉM m O? ZIJN KOSrph) HéTWFFIE- XpPAPAAT Ook al staat het huis er ruim tachtig jaar, het kan nog steeds worden gesloopt K 0 F F IE/WAT hebt staan, kun je je baas daar niet de schuld van geven.'' Ventilator, airco Een bureau, stoel, beeldscherm en toetsenbord zijn noodzakelijk om goed te kunnen werken. Maar hoe zit dat met een ventilator? Op hete da gen zullen thuiswerkers heimwee hebben naar hun aircogekoelde kantoor. Toch is dat is geen reden om deze weken airco aan te laten leggen op kosten van de zaak, zegt fiscalist Verkuijlen. „Alleen de hoognodige zaken zijn voor de werkgever vrijge steld van belasting.'' Maar: als het een hele hete zomer wordt, kan een ven tilator wel bij een gezonde werk ruimte horen, vindt advocaat Van Gelderen. ,,Schaf die dan wel aan in goed overleg'', raadt hij aan. ,,En het is natuurlijk niet de bedoeling om een bon voor de installatie van een heel aircosysteem op het bureau van je baas te leggen.'' Koffie, thee, fris en ae lunch Oké, het gaat natuurlijk om relatief kleine bedragen, maar na weken thuiswerken gaan al die extra koppen koffie of thee best in de papieren lopen. Voor koffie, thee of boterham men op de thuiswerkplek is er geen aparte fiscale regeling, zegt Verkuij- len. ,,Daar is de wet niet op inge richt.'' Toch is er een alternatief: de werkkostenregeling. Dat houdt in dat werkgevers tot 1,7 procent van de to tale loonsom (tot 400.000 euro, daar boven is het 1,2 procent) belastingvrij mogen uitgeven voor dit soort kos- ten. ,,Vaak gebruiken ze deze regeling voor het personeelsfeest", zegt Ver- kuijlen. Maar omdat deze waar schijnlijk de komende maanden ook niet doorgaan, is er wellicht ruimte binnen deze regeling voor werkge vers om pakken koffie of dozen thee aan te schaffen voor de werknemers. Of dat daadwerkelijk gebeurt, zal meestal afhangen van de cao, het ar beidscontract of de thuiswerkover eenkomst tussen werkgever en werk nemer. Dat geldt ook voor een ver goeding van de lunch. ,,Sommige be drijven houden een deel van het loon in voor een maaltijd in de kantine'', zegt Aantjes. ,,Dat kunnen ze nu weer uitbetalen aan de werknemer, die daar de lunch thuis mee kan beta len.'' Van Gelderen heeft het in zijn advocatenpraktijk nog niet eerder gezien dat thuiswerkers koffie en thee declareren. ,,En als je ziet met welke problemen bedrijven nu wor stelen, kun je je afvragen of je je wel geliefd maakt als je de werkgever nu verzoekt pakken koffie of thee voor thuis te betalen.'' Gas, water, licht en internet Thuiswerken betekent ook dat de verwarming en de lampen vaker aan staan en de wc vaker wordt doorge trokken. Bij veel huishoudens zal de energierekening stijgen, wie betaalt dat? België kent daarvoor een 'bu reauvergoeding'. Werkgevers kunnen tot 126,94 euro per maand belasting vrij aan hun werknemers vergoeden 'voor verwarming, elektriciteit en klein bureaugereedschap', meldt de website van de Vlaamse Rijksdienst voor Sociale Zekerheid. Daarmee is overigens niet gezegd dat de werkge ver die vergoeding ook geeft. Dat hangt weer af van de arbeidsovereen komst. Nederland kent zo'n belastingvrije vergoeding voor thuiswerkers niet. ,,In de praktijk zien we dat er zelden afspraken worden gemaakt over kos ten voor gas, water en licht'', zegt Van Gelderen. ,,Het gaat om kleine bedra gen. Pas als deze crisis maanden gaat duren en huishoudens een ander energiepatroon krijgen, is het ver standig om eens naar de mogelijk heden te kijken.'' Internet is dan weer een heel ander verhaal. Een goede thuisverbinding 'In de praktijk zien we dat er zelden afspraken worden gemaakt over kosten voor gas, water en licht' is hard nodig om aan de keukentafel dan wel op zolder te kunnen werken. Of je de kosten daarvan kunt doorbe rekenen aan je baas, is niet wettelijk geregeld. ,,Maar als je het aan mij vraagt, is het aan de werkgever om bijvoorbeeld de upgrade van je ver binding te bekostigen als dat nodig is voor je werk'', zegt Van Gelderen. ,,Dit is nog onontgonnen terrein, maar uiteindelijk draait het om goed werkgeverschap en goed werkne merschap.'' Een jaar of zes geleden meldt zich een heer op leeftijd. Hij wil het huis verko pen dat hij na de dood van zijn ouders heeft geërfd. Met de opbrengst wil hij een serviceflat kopen. Er is al een kan didaat-koper, dus het lijkt een routinezaak. Maar zijn vader heeft het huis in 1931 laten bouwen, niet ver van een spoorlijn. En als ik de handgeschreven notariële akte van mijn verre voorganger doorspit - er moet een loep aan te pas komen - stuit ik op een bepaling uit de Spoorwegwet van 1875, die nog is ondertekend door Koning Willem III, de betovergrootvader van de huidige koning. De wet dateert uit de tijd dat alles moest wij ken voor het spoorwegnet en de oude akte verwijst specifiek naar artikel 36. Als ik dat opzoek, blijkt dat het artikel bepaalt dat binnen twintig meter van de spoorlijn niet mag worden gebouwd. De minister kan eisen dat alles wat toch binnen die afstand is gebouwd onverwijld moet worden afgebroken. De oude wet geldt nog steeds. Ook al staat het huis er ruim tachtig jaar, het kan wettelijk gezien nog steeds zomaar worden gesloopt. De koper is daar niet blij mee en de verkoop komt op losse schroeven te staan. Gelukkig brengt een tele foontje naar de afdeling juri dische zaken van ProRail uit komst: de soep wordt in deze tijd niet meer zo heet gegeten, klinkt het gerust stellend. De uitbreiding van de spoorlijn is sowieso niet aan de orde. Boven dien staat er een nieuwe Spoorwegwet op stapel, waaruit artikel 36 is ge schrapt. Koper en verkoper zijn opgelucht, de koop kan doorgaan. Nu moet de hypotheek verstrekker nog over de brug komen. Want die is ook not amused met dat vermaledijde artikel 36. Immers, als het huis 'zo maar' kan worden afgebroken - in theorie nog steeds mogelijk - verliest de bank het onder pand op de hypothecaire lening. Maar na intern overleg besluit de bank de hypothecaire lening toch te verstrekken. Het helpt dat de medewer ker van de bank de situatie ter plekke kent, om dat hij er elke werkdag met de trein langskomt. De verkoop gaat door, de oude heer betrekt zijn serviceflat en de koper woont met zijn gezin onbezorgd in zijn nieuwe huis. Ruim een jaar later, op 1 december 2015, treedt de nieuwe wet in werking en is de kou helemaal uit de lucht. Toch wijst deze zaak mij er eens te meer op dat ook oude wetten en bepalingen vandaag de dag nog gevolgen kunnen hebben. Wetten over spannen soms een eeuw of meer. Ooit inge voerd om zaken te regelen die destijds belang rijk waren, kunnen ze zoveel jaar later ingrij pende gevolgen hebben. Als notaris loop je daar soms tegenaan. woensdag 22 april 2020 GO \l- ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER - MAARTEN VAN GELDEREN Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17