GELD Meer sporten als je tijdelijk thuiswerkt In overleg met je werkgever valt veel 16 GOEIEKOOP Smartwatch €284 €240 Werken vanuit huis heeft zo z'n voor- en nadelen. Feit is dat je wel extra kosten maakt. De verwarming gaat overdag ook aan, en de wc wordt vaker doorgetrokken. Is het redelijk om dat bij de baas in rekening te brengen? En wat gebeurt er met je reiskostenvergoeding? Garmin Vivoactive 4(s) Samsung Galaxy Watch Active 2 €260 Polar Vantage M n plaats van naar kantoor af te reizen, loop je nu na het ontbijt de trap op naar je nieuwe bureau met dito stoel op de zolderkamer, waar je dankzij de wifi-repeater goed online kunt werken. J e installeert j e met een vers kopje koffie. Het is koud vandaag, dus zet je de verwarming een graadje hoger. Thuiswerken is voor veel mensen goed te doen, maar zorgt wel voor kosten die je anders niet had ge maakt. Wie betaalt die? Kort gezegd is er één belangrijk regel: de werkge ver is verantwoordelijk voor een veilige en gezonde werkplek. Dat is bepaald in de Arbeidsomstandig hedenwet die dateert van 1999. Voor de rest gelden vooral de afspraken die zijn vastgelegd in de cao of in het arbeidscontract. Maar wat betekent dat concreet? Experts vertellen per categorie wie verantwoordelijk is voor de extra thuiswerkkosten. Meubilair Thuiswerkers hebben goed meubilair nodig. Weken met een gebogen rug achter een laptop aan de keukentafel zitten, is niet gezond. ,,Als je daar door rugklachten krijgt, is de werk gever aansprakelijk", zegt advocaat Mariska Aantjes. Omdat de bureaus en ergonomische bureaustoelen op veel kantoren nu niet gebruikt wor den, brengen veel bedrijven het kan toormeubilair en beeldschermen langs bij hun werknemers, ziet een woordvoerder van de Arbo Unie. ,,Dat adviseren wij ook. Maar het gebeurt nog niet overal.'' Als jouw bedrijf dat niet doet, kun je dan als werknemer een ergono misch bureau aanschaffen en de rekening naar de baas sturen? Ja, dat kan, zegt Verkuijlen. ,,Al is het be langrijk om dat wel eerst met je werkgever te bespreken.'' De werk gever kan de aanschafkosten van de REISKOSTEN belasting aftrekken. ,,Dat valt onder de arbo-regeling.'' Toch ziet advocaat Aantjes dat werknemers soms huiverig zijn om in deze periode de werkgever te wij zen op de noodzaak voor een ge zonde werkplek. ,,Want werkgevers zijn nu vooral bezig om hun bedrijf overeind te houden.'' Toch is het belangrijk dat wel te doen, stelt Aan- tjes. ,,Een verkeerde houding kan op de lange termijn gevolgen hebben. Het is daarom zowel in het belang van de werkgever als de werknemer om goed te zitten.'' Aantjes raadt bedrijven aan om een 'thuiswerkovereenkomst' op te stel len. Hierin spreken het bedrijf en de werknemer bijvoorbeeld af dat de werknemer thuis veilig en verant woord werkt, welke kosten worden vergoed en welke spullen de werkne mer in bruikleen krijgt. ,,Maar bij voorbeeld ook wanneer de thuiswer ker bereikbaar moet zijn.'' 'Goed zitten is in het belang van werknemer en werkgever. Want een verkeerde houding kan op de lange termijn gevolgen hebben' Overigens is de werkgever niet overal verantwoordelijk voor. ,,Er geldt thuis een soort 'arbo-regime- light''', zegt arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen. ,,Op kantoor moet de werkplek een bepaalde afmeting hebben. Dat hoeft thuis niet.'' Ook is de werkgever niet ver antwoordelijk voor de brandveilig heid in het huis van zijn werknemer. Een nieuwe rookmelder kun je dus niet declareren. ,,En als jij een was mand voor de vluchtweg in de weg woensdag 22 april 2020 GO Mocht je vanwege de corona maatregelen tijdelijk veel thuiswerken, dan heb je misschien ook meer tijd om te sporten. De reistijd die je nu niet hebt, kun je inzetten om te wandelen, te hardlopen of te fietsen. Voor wie het leuk vindt z'n prestaties bij te houden, kan een smartwatch interessant zijn. Die kan ook registreren hoe je hebt geslapen en hoe fit je bent vandaag. Experts van testsite Hard ware Info onderzochten zeven smartwatches die op sport zijn gericht. Hieronder de beste keus, de beste tradi tionele smartwatch en de beste smartwatch voor de actieve sporter. O De beste keus. O Prima all round en stoer model. O Registreert en analyseert sportactivi teiten, en brengt dage lijkse bewe ging, calorie- verbruik, stress en vochtverlies in kaart. O Accu houdt het vier tot vijf dagen vol. O Bediening deels via touchscreen, minder ideaal voor water sporten. O Beste traditi onele smart- watch. O Bijbehorende app toont het aantal stap pen en hoe lang je in elke fase slaapt. O Fraai oled- scherm. O Beperkte data beschik baar bij work outs. O Data in detail bekijken op pc kan niet, minpunt voor wie z'n voort gang nauw gezet wil analyseren. O Accu binnen een dag leeg. O Geschikt voor triatle ten. O Dankzij het transflectieve scherm en knopbedie- ning in zeer uiteenlo pende situa ties goed te lezen/bedie nen. O Gedetaill eerde slaap- gegevens als hartslag, hartslagvaria- biliteit en beweging. O Relatief grote behuizing met dikke rand rond het scherm. Wie betaalt kosten van thuiswerken? MARJOLEIN KOOYMAN Thuiswerken zorgt voor extra kosten, maar je bespaart ook. Wie nu forenst tussen slaapkamer, eet tafel en het bureau op zolder, maakt geen reiskosten. Moeten werkne mers de vergoe ding voor hun woon-werkverkeer (standaard 19 cent per kilometer) nu terugbetalen? Nee,zeggen de experts. Maar de werkgever kan er wel voor kiezen die niet meer te beta len. Arbeidsrecht advocaat Maarten Van Gelderen: ,,Hij mag zeggen: als je geen reiskosten hebt, ga ik ze ook niet vergoeden.'' Wel is de reiskos tenregeling ver soepelt, zegt fis calist Verkuijlen. Zolang de corona maatregelen van kracht zijn, hoeft de werkgever geen belasting over de vergoe ding te betalen. Werknemers met een doorlopend ov-abonnement krijgen de kosten vergoed, zegt Van Gelderen. ,,Als het tenminste speci fiek is bedoeld om van en naar het werk te reizen.'' -MARISKA AANTJES Meer informatie op Hardware Info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16