CORONAVIRUS Ook Nederland voelt wereldwijde pijn olie-industrie NHG soepel voor huiseigenaren met problemen ECONOMIE 15 Minder werk voor havens, raffinaderijen, onderzoekers en offshore meer verkopen en dreigden ze te worden opgezadeld met miljoe nen liters olie, waar ze geen opslag voor hadden. Handelaren die wel opslagcapaciteit hadden inge huurd, waren spekkoper. Ze kre gen 40 dollar per vat voor de olie die ze kochten en kunnen die zelfde olie in juni leveren voor 20 dollar. Dat is dus 60 dollar verdie nen per vat in een paar dagen. Daar gaan de opslagkosten dan nog wel van af natuurlijk. Een analist van ING waar schuwde gisteren al dat dit circus zich eind mei weer kan voordoen. Als de vraag dan niet is aangetrok ken, zal er weer een opslagpro bleem zijn en zullen speculanten en handelaren opnieuw tegen elke prijs van hun contracten af moe ten. Maar vooralsnog overheerst het optimisme dat de vraag naar olie de komende tijd weer zal aan trekken - en daarmee de prijs. Opslag De kans dat de prijs van de in Eu ropa gebruikte Brentolie instort, is niet zo groot, denkt energiedes- kundige Hans van Cleef van ABN Amro. ,,Bij Brent heb je meer mo gelijkheden voor opslag en trans port. De olie zit vaker in tankers en die kunnen het overal naartoe transporteren. In de VS zit alles in de pijpleidingen." Widdershoven wijst er op dat er wereldwijd nog steeds vraag is naar 70 tot 75 miljoen vaten olie per dag. ,,Dat legt een fundament onder de olieprijs.'' Dat geldt dan voor Brentolie. De Amerikaanse oliemarkt is veel meer een bin nenlandse markt. Internationaal is er weinig vraag naar Amerikaanse olie, dus die profiteert niet van de wereldwijde vraag. Door die geïsoleerde positie hebben prijs- veranderingen op de Amerikaanse markt ook maar beperkte invloed op de prijzen elders op de wereld markt. Als in Oklahoma de lag vol zit, hebben de Amerikaanse producenten een probleem Geldverstrekkers kunnen hier door woningeigenaren oplossin gen aanbieden met behoud van het vangnet dat NHG biedt. Te rugbetaling van de achterstand gebeurt op basis van afspraken tussen de geldverstrekker en de consument. Geldverstrekkers kunnen de zo genoemde Woonlastenfaciliteit aanvragen bij NHG. Als een klant uitstel van betaling wordt ver leend - of als sprake is van een be talingsachterstand - dan staat NHG middels de Woonlastenfaci liteit borg voor een bedrag tot maximaal 9 procent van de oor spronkelijke hypotheeksom. Bij voorbeeld: als een klant een hypo theekschuld heeft van 200.000 euro, dan staat NHG borg voor een achterstand van maximaal 18.000 euro. Niet op straat NHG maakte onlangs met diverse partijen afspraken om ervoor te zorgen dat huiseigenaren niet op straat komen te staan ten tijde van de coronacrisis. Arjen Gielen, be stuurder van NHG, draagt zijn steentje graag bij: ,,Vanwege het coronavirus komen diverse con sumenten in de problemen. Ge lukkig verlenen geldverstrekkers drie maanden uitstel van betaling. Met de WLF-regeling geeft NHG zowel de woningeigenaar als de geldverstrekker de ruimte om de betalingsachterstanden langer dan drie maanden op te laten lo pen.'' Het is aan de geldverstrekker om met de consument te bekijken hoeveel ruimte wenselijk en ver antwoord is. ,,Daarmee zorgen we er samen voor dat we ruimte en rust bieden, maar wel op een ver antwoorde manier'', aldus Gielen. ,,Indien woningbehoud onver hoopt toch geen optie blijkt, dan biedt NHG een vangnet door een eventuele restschuld kwijt te schelden, als de woningeigenaar aan de criteria voldoet.'' Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken is blij met het initiatief van NHG. ,,In deze moeilijke tijd moeten we er met zijn allen voor zorgen dat mensen zo min mogelijk in financiële pro blemen komen. Daarom is het We zorgen op een verantwoorde manier samen voor ruimte en rust goed dat ook NHG bijspringt om huiseigenaren te helpen die in acute geldproblemen komen door de coronacrisis.'' NHG ontwikkelde de Woonlas tenfaciliteit (WLF) tijdens de kre dietcrisis van 2009. Vanwege de coronacrisis zijn de voorwaarden die tijdens de kredietcrisis werden gesteld, versoepeld. Zo geeft NHG geldverstrekkers toestemming om de WLF gedurende maximaal drie maanden toetsingsvrij toe te pas sen. Hierdoor maakt NHG het proces makkelijker en toegankelij ker. Als de coronacrisis dit vereist, kan deze periode met drie maan den worden verlengd. Indien de geldverstrekker en de consument langer gebruik willen maken van de WLF (tot maximaal de huidige 9 procent), dan moet de klant naar draagkracht betalen. De geldver- strekker zal hierover contact op nemen met de klant. woensdag 22 april 2020 Door de coronacrisis is de vraag naar olie met 25 tot 30 miljoen vaten per dag verminderd. En dat heeft grote gevolgen voor olie producenten. Landen als Venezuela en Nigeria, die erg afhankelijk zijn van olie-inkomsten, krijgen harde klappen. Ook een land als Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent ter wereld, wordt hard ge raakt. Met de huidige prijzen is er geen olieproducerend land dat er geen last van heeft. Vandaar dat de Opec-lan- den plus Rusland een his torische productieverlaging van tien miljoen vaten per dag hebben afgesproken. Maar dat is niet voldoende om de dalende vraag te compenseren, zeggen des kundigen. De olieprijs zal dus naar verwachting nog een tijd laag blijven. De fors gedaalde vraag heeft ook grote gevolgen voor Nederland. In de olie- en gassector werken 3000 mensen. Bij toeleveranciers nog eens 3200, blijkt uit een rapport van recruit- mentbureau Hays. Daar naast zijn er nog 10.000 banen bij aannemers die op zee werken. Dat zijn olieproducenten, maar bij voorbeeld ook aannemers die meebouwen aan boor- platforms. De Rotterdamse haven drijft voor een deel op olie en daar zit flink de klad in, waarschuwde het Haven bedrijf al. Ook voor de om geving van Rotterdam heeft dat gevolgen. Minder vraag naar olie betekent bijvoorbeeld minder vraag naar benzine en kerosine. Raffinaderijen zien de vraag naar hun producten dalen en zullen dus de pro ductie aanpassen. ,,Ook de opslag voor benzine en an dere brandstoffen raakt vol'', aldus energiedeskun- dige Cyril Widdershoven. Niet alleen de Shells en de BP's van deze wereld wor den geraakt. Een bedrijf als bodemonderzoeker Fugro uit Leidschendam werkt ook veel voor de olie-indu strie. Bij deze olieprijzen in vesteren oliemaatschap pijen minder geld in opspo ring en winning van olie. En dat betekent minder werk voor Fugro. Ook andere toeleveran ciers aan de olie-industrie zien de vraag inzakken. Hoe langer de malaise duurt, hoe groter de gevol gen zullen zijn. -Cyril Widdershoven, olieconsultant Door de coronacrisis kan de anders goed af te lossen hypo theek plotseling onbetaalbaar zijn. foto anp Nationale Hypotheek Garantie (NHG) schiet huiseigenaren te hulp die hun hypotheeklasten niet langer kunnen dragen door de coronacrisis. Deze mensen krijgen ruimte om maximaal 9 procent van het hypotheekbedrag aan achter stand op te lopen mét behoud van NHG. Economieredactie Utrecht -Arjen Gielen, bestuurder NHG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15