Marjan Berk Vlaamse journalist vindt bij toeval twee vermiste zusjes terug NIEUWS 13 Meisjes 5 kilometer van huis aangetroffen DIERENTUIN NIEUW LEVEN Ik kijk naar de blauwe lucht zonder strepen, ik tel zachtjes mijn zegeningen Ik bracht een nacht in Ka- lenberg door. Het was koud, ik hulde mij in alle wollen vesten die ik kon vinden. Schapenwollen sokken aan mijn verkleumde voeten. enige radiostation dat ik op mijn draagbare radiootje kon ontvan gen, was BNR. Een inzichtgevende nacht. Er waren op de radio allemaal zor gelijke managers aan het woord. Eén manager onderscheidde zich door een opgewekte toon, vol liefdevolle dankbare boodschap pen voor zijn werknemers, die al lemaal thuiswerken: ,,Ik laat ze weten hoe ik hun inzet waardeer; sommigen werken thuis met kleine kinderen om zich heen, die het hen moeilijk maken zich te concentreren. Ik zorg voor een fles wijn, en een bloemetje voor de vrouwen. Ik praat met ze. Af en toe mogen ze de klaag-boa omhangen, om eens even hun hart te luchten, maar niet langer dan vijf minuten. Dan gaan we weer positief door! En wanneer iemand succes boekt, dan krijgen ze een fles champagne.'' Ondanks deze vrolijke goedma ker is de toon bij de managers realistisch. Dapper zien ze de on zekere toekomst onder ogen en bedenken allerlei oplossingen. Ze zetten als proef complete terras sen uit met de stoelen allemaal op anderhalve meter afstand van elkaar. Ik neem een hap schone lucht zonder grootstedelijke uitlaatgas sen, ik kijk naar de blauwe lucht zonder witte strepen, ik tel heel zachtjes mijn zegeningen. Wel héél zachtjes, want ik hoor de sceptici al roepen: ,,Marjan! Het leven is geen padvinderij! Word wakker!'' denk aan alle boeken, alle mu ziek, aan alle vrienden, alle baby's die de toekomst nog gaan beleven. En ik pak nog maar eens het mooiste troostgedicht uit onze taal erbij, van een van onze nog steeds heel toegankelijke, tijdloze dichters, mijn vroegere dorpsgenoot Jacques Bloem. Hij woonde aan de overkant van de vaart waaraan ik nu 51 jaar heb gebivakkeerd. Hij ligt op het kleine kerkhof in Paasloo, waar heel veel dorpsge noten die ik nog heb gekend ook liggen. Op zijn graf een van zijn onvergetelijke zinnen: 'Voorbij, voorbij, o en voorgoed voorbij. Hier volgt een van zijn mooiste troostgedichten. Ik heb van 't leven vrijwel niets verwacht, 't Geluk is nu eenmaal niet te achterhalen. Wat geeft het? - In de koude voorjaarsnacht Zingen de onsterfelijke nachtegalen. i-T «larirrmmt .*r*ïï» 'T -siSM»1 v - De zusjes waren kort voor de mid dag thuis vertrokken om te wande len, maar keerden niet terug naar huis. Toen het donker werd, ver spreidde Belgische justitie samen met het vermissingsplatform Child Focus een opsporingsbericht. Mariotti schreef voor de krant over de zaak en stapte maandag avond zijn wagen in. ,,Ik was onder weg naar de ouders, aangezien de meisjes nog altijd niet waren ge vonden'', vertelt de regiojournalist van Het Laatste Nieuws. ,,Ik besloot om een bepaalde route naar Hout- halen-Helchteren te nemen; mis schien zou ik de politie daar tegen komen. Ik reed van Helchteren tot aan de E314 in Houthalen. Toen ik daar niets opvallend zag, draaide ik terug richting Eindhoven.'' Daar stond de reporter een ver rassing te wachten. ,,Op een plek waar geen huizen waren, langs een braakliggend terrein, zag ik plots twee donkere schimmen wande len. Hoewel het behoorlijk donker was, zag ik dat de ene persoon een kop groter was dan de andere. Ze hadden een trolley bij zich. Ik dacht: 'Het zal toch niet waar zijn!' Mariotti had het signalement van de vermiste meisjes gelezen en be sefte na één seconde wat er gaande was. ,,Er schoot adrenaline door me heen. Ik heb meteen gebeld naar de redactie. Ik zei dat ik nu even uit mijn rol van journalist zou stap pen." De meisjes waren zo'n 5 kilo meter van hun huis verwijderd. Struikgewas Hij greep naar zijn telefoon en belde het noodnummer. ,,Ik liep ondertussen naar de meisjes toe. Zij sloegen natuurlijk op de vlucht. Niet veel later hoorde ik iets ritselen in het struikgewas. Ik keek om en zag ze op de grond liggen, verstopt. Ondanks het hoge gras en de netels tussen ons in, kon ik ze goed zien. Toen ze doorhadden dat ik hen in de gaten hield, kropen ze verder weg.'' Hij vervolgt: ,,De politie raadde me aan om iets tegen hen te zeggen. Gelukkig herinnerde ik me hoe de oudste zus heette. Ik riep haar naam en zei dat haar ouders naar hen aan het zoeken waren. Ik zei niet dat ik van de krant was, maar wel dat ik ook uit de buurt ben om hen gerust te stellen.'' ,,Om hen niet af te schrikken, heb ik de situatie een beetje verbloemd. Ik zei dat ik begreep dat ze wilden gaan wandelen, maar dat iedereen erg ongerust was. Ze moesten niet bang zijn, want niemand was kwaad op hen.'' De kleinste leek overtuigd en bleef staan, zegt Mariotti. Ze sprak haar zus toe en vroeg of ze toch niet beter hier zouden wachten op hun ouders. „De oudste dacht er an ders over en uit eindelijk namen ze de benen." On dertussen had de politie een pa trouillewagen ge stuurd. „We wisten dat ze zich schuilhiel den in de struiken, maar vonden ze niet meteen.'' Een stukje verderop zag de repor ter opnieuw iets bewegen. ,,Ik kon zien hoe een rugzakje nog snel ach ter een schutting verdween, waar achter tuinen van enkele huizen la gen. ,,Ik schreeuwde: 'Daar zitten ze'. De politie snelde er meteen naartoe. Na vijf minuten waren de meisjes terecht. Ze hadden zich verscholen in een tuinhuis.'' Opluchting Dat voelde als een enorme opluch ting, vertelt Mariotti. ,,Een agent zei me dat ze de hele dag met man en macht naar de twee hebben ge zocht, zonder succes. Hij kon het maar niet loslaten en was nu ge rustgesteld dat ze terecht waren." ,,Sommigen bestempelen dit als een heldendaad, maar zo zie ik het niet. De situatie was schrijnend. Mijn enige doel was om de meisjes niet bang te maken.'' Waarom de meisjes op pad waren gegaan en niet teruggingen naar huis, is niet bekendgemaakt. woensdag 22 april 2020 GO roostaedich De televisie deed het niet. Het Hallo! Ik ben klaarwakker! En ik De nachtegalen faOÊ '^1®' SStZ. —■■Wlrt» «.•J® ml**? uil Volop vrolijkheid in de dierentuin van Wupper- tal, Duitsland. Moederolifant Tika beviel dins dagnacht van dochter Kimana. Het jong is ge zond en de kudde gedraagt zich voorbeeldig ten aanzien van de nieuwe spruit, aldus een woordvoerster van Wuppertal Zoo. Voorlopig is Kimana alleen via de webcam te bewonderen. De dierentuin is nog gesloten. foto reuters De Belgische journalist Marco Mariotti stuitte gisteren op de twee meisjes van 12 en 7 jaar uit Houthalen-Helchteren die de zelfde dag als vermist waren op gegeven. ,,Er ging golf adrena line door me heen.'' Emily Nees Houthalen-Helchteren 'V3»S Journalist Marco Mari otti zag de meisjes lopen op een braaklig gend terrein. FOTO MINE DALEMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13