Kopen we straks met z'n allen een kaartje voor dagje strand? :mi EUWS 11 #NL BLIJFT THUIS Nu online: De lucht is aanzienlijk schoner 2019 Kushandjes, we willen meer kushandjes 'Niemand verveelt zich in Kornhuys' „Ik dacht dat je dood was", zei ze, verrast leek het, met vreemd verwijt in haar stem, en ik besefte dat nog niemand dit ooit tegen me gezegd had. /nlblijftthuis Wetenschappers: 36 tips voor een gezonder huis VIDEO Zo ziet het leven eruit in Zweden - dat geen lockdown zoals Nederland kent VIDEO Zo zorg je als je thuiswerkt voor een goede zithouding Nederland houdt de moed erin. U ook? Mail ons uw tips en bijdragen: NLblijftthuis@dpgmedia.nl Dominique duikt in data De eerste zin Denk mee met de premier Als een vakantie er voorlopig niet in zit, wat doen we dan bij zomers weer? Kunnen we ruim 500 kilometer strand in ons land netjes verdelen? Er wordt hard nagedacht over verdere versoepelingen van de coronabeperkingen. Ze ker met de zomer op komst. Mo gen we dan wat meer? En zo ja, hoe beperken we dan die onver mijdelijke mensenstroom rich- ting het strand als het weer nog lekkerder wordt? In Vlaanderen zijn ze al een paar dagen met een zonnige op lossing bezig. Oostende bijvoor beeld onderzoekt de mogelijk heid een strandpas in te voeren. Daar zitten veel haken en ogen aan want wie krijgt zo'n pas? Hebben mensen die aan zee wo nen of er een tweede apparte ment hebben voorrang? Dat zou niet eerlijk zijn. Tegelijk wil je voorkomen dat mensen uit an dere gebieden massaal naar het westen trekken. Omdat veel mensen hun reizen naar het buitenland hoogstwaar schijnlijk moeten laten schieten, wordt aan de Hollandse en Zeeuwse kust rekening gehouden met veel dagjesmensen. Hele m families komen eraan, want 'we gaan met vader met moeder met broertje en met zusje, met ome Piet en tante Griet', zoals Louis Davids het al zong voor de Tweede We reldoorlog. Halverwege die oorlog werden de stranden trouwens ontruimd door de Duitse bezetter vanwege een mogelijke landing door de geallieerden. Het strandtoerisme in goede banen leiden - met nog steeds coronabesmettingen op de loer - wordt een uitdaging. Want al zeg gen veel eigenaren van strand tenten voorbereid te zijn op de 1,5 meterrichtlijn, pootjebaden op een zonovergoten strand kun je niet zomaar annuleren. Het geeft ons wel alvast energie om met premier Rutte mee te denken. Hoe zou u het aanpakken? Moe ten we straks een kustkaartje ko pen? Wat verder uit elkaar zitten of liggen, in elk geval. Met z'n al len hutjemutje bakken in de zon lijkt niet slim, je hebt zomaar te maken met een nieuwe golf be smettingen. Dus, hoe gaan we dat doen? Wie mogen er komen er en wanneer? Mail ons uw zonnigste voorstellen. Wat mag blijven na de coronacrisis Iedereen houdt zich keurig aan de voorgeschreven anderhalve meter. Schapen blaten, vogels zin gen, een haan kraait, lammetjes trekken hun eerste sprintjes in het weiland, midden in de stad. De villa van het Instituut ligt er in volle pracht bij. Idyllisch. En dan is er ineens een houten brug, pak weg één meter breed. Niet echt coronaproof dus. Vanuit de an dere richting komen mensen aan gelopen. Voorop vader en moeder, dik in de corona-risicoleeftijd. Op veilige afstand daarachter een moeder met haar drie kinderen. Wat te doen? Zij zijn eerder bij de brug dan wij. Hier is enige so- cialeafstandsintelligentie vereist. We wachten, want we hebben geen haast en we willen vooral geen paniek zaaien. Als de groep bijna over de brug is, zien we een breed glimlachende vrouw, naast een al even verrukte man. De vrouw werpt ons van anderhalve meter kushandjes toe en zegt en- thousiast: ,,Dank jullie wel lie verds, jullie zijn schatten.'' En nog meer kushandjes, die wij met veel plezier op afstand beantwoorden. Ook de vrouw met haar drie kin deren is blij dat we hebben ge wacht en bedankt ons uitbundig. Dat was natuurlijk helemaal niet nodig, maar die kushandjes, die blijven ons bij als een van de mooiste momenten in deze rampzalige coronacrisis. Gewoon, omdat het zo'n lief gebaar was van deze vrouw, het kwam recht uit haar hart. Zullen we elkaar wat vaker kushandjes sturen? -Wilko Voordouw Trots op... ,,Wij zijn enorm groos op de medewerkers van Het Korn- huys in Dussen. Dit is een kleinschalig wooninitiatief waar acht volwassenen met een beperking wonen. Het is voor hen moeilijk om niet naar de dagbesteding te kunnen. Er zijn bewoners die het begrijpen. Er zijn ook bewoners die dit niet begrijpen, zij hebben het extra moeilijk. Als moeder van een bewoner zie ik dat de mede werkers hun uiterste best doen om de bewoners een leuke dag aan te bieden. Ze knutselen, doen aan karaoke, dansen, wan delen, fietsen. Regelmatig krij gen wij als ouders er leuke filmpjes van te zien. We heb ben veel bewondering voor de medewerkers, ze mogen echt wel in het zonnetje worden gezet.'' Wim Daniëls In het kader van de 1,5 metersamenleving moeten uitdrukkingen met het woord hand aangepast worden, zoals: aan het handje lopen van iemand; de hand van een meisje vragen; iemand op handen dragen; uit iemands hand eten; handjeklap spelen. Wie pakt de handschoen op? woensdag 22 april 2020 Datajournalist Dominique Voss laat zien hoe we ons ge drag aanpassen tij dens de coronacrisis. Onze dagelijks routine, de industrie en econo mie staat op de rem en dat zien we terug in de luchtkwaliteit (rechter kaart). De hoogste con centratie stikstofdioxide is in het zuiden te vin den. Veel komt uit de Rotterdamse haven, Antwerpen en het Ruhrgebied. Rond Schiphol is de uitstoot nu zo goed als weg. Voldoende Matig Onvoldoende Slecht Bron: Caeli, Esri Nederland, ESA Bob van Huët v Ieder een kuil, op anderhalve meter afstand. foto dirk jan gjeltema Zondagmorgen, park Clingen- dael in Den Haag. Met de fiets aan de hand lopen we door het weelderige groen. Wachten bij de brug en een bedankje toe. foto frank van rossum Schrijvers bedenken de eerste zin van een boek over corona. Vandaag Thomas Verbogt (67), laatste boek Als je de stilte ziet (2020). Ilze Geerts. Taalliefhebber Wim Daniëls verzint vermakelijke thuisop- drachten tegen de verveling, om alleen of samen te doen. twitter.com/wimdaniels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11