CORONAVIRUS Hoge boetes voor iets wat ooit heel normaal was I 9 veel slachtoffers. Veel kritiek op premier Sophie Wilmès pen?' (Ja, mits iedereen afstand houdt) Of: 'Mag er private verhuur van springkastelen plaatsvinden? (Nee). En: 'Mag ik mijn drone gebrui ken?' (Enkel op uw privéterrein). Deze week werden sommige maat regelen wat versoepeld, maar dat leidde onmiddellijk tot een hoop ru moer. Met name over wat inmiddels de 'rusthuisblunder' is gaan heten. Premier Sophie Wilmès maakte be kend dat bewoners van verzorgings huizen weer bezoek mochten ont vangen: één vaste bezoeker per per soon. De sector reageerde als door een wesp gestoken. Niet alleen was die niet in de versoepeling gekend, het is volgens de sector nog veel te gevaarlijk. ,,Net daar waar het brandt, worden de maatregelen versoepeld", fulmineerde vakbond BBTK. Ook de regionale ministers hoorden het nieuws pas op de persconferentie en waren not amused. Het is niet voor het eerst dat Wil mès de wind van voren krijgt. In een striemend commentaar was de hoofdredacteur van De Morgen deze week ongenadig hard: 'Er is momen teel geen politiek gezag in België. We kunnen het niet anders zeggen.' Vol gens Bart Eeckhout heeft de regering in deze crisis de overheidscommuni catie uitbesteed aan de wetenschap. Dat kan een gebaar zijn van politieke bescheidenheid, schrijft hij. 'Maar in België wordt het stilaan een manier om je te verstoppen voor je verant woordelijkheid. Je moet heus geen hang naar autoritair gezag heb ben om te durven vaststellen dat we nu wel een ervaren gids zouden kun nen gebruiken.' Wilmès lag begin april al onder vuur vanwege het circus rond drie miljoen bestelde mondkapjes, die bij levering niet bleken te voldoen aan Europese regels. De kapjes waren door het Belgische bedrijf Life via een Chinese tussenpersoon uit Gent besteld bij de Chinese luierprodu- cent Daddybaby. Een enorme mis koop, terwijl er zo'n groot tekort was. Daarna volgden een paasweekend vol coronaovertredingen en aanzwellend gemopper over vergaderingen van de zogenoemde superkern (de rege ringstop plus de partijvoorzitters) die veel te lang duren. Kritiek De kern van de kritiek: we horen haar niet. 'Wat vooral gemist wordt', zo luidt een analyse in De Morgen, 'is een leider, een baken van gezag in een periode van onzekerheid. Dat gebrek valt pas goed op wanneer je de aan pak van Wilmès vergelijkt met die van haar Europese collega's, zoals de Franse president Emmanuel Macron en de Nederlandse premier Mark Rutte. Zij grijpen deze crisis aan om hun imago als leider nog wat extra kracht bij te zetten.' Het allerlaatste nieuws biedt ge lukkig wel een lichtpuntje voor Wil- mès en de Belgen. Er overlijden nog steeds veel mensen, maar het zoge noemde reproductiegetal (het aantal besmettingen dat een al besmet per soon veroorzaakt) is gezakt naar 0,8. ,,Zonder maatregelen gaat het gemid deld om twee tot drie nieuwe geval len'', zei Steven De Gucht van Scien- sano. ,,Er worden dus geleidelijk aan minder mensen besmet, waardoor de epidemie krimpt." DAGBOEK ITALIË Elke periode in de geschiede nis kent iconische foto's. De foto bij dit artikel is er zo één, twee agenten op quads die een badgast aanhouden op een verder verlaten strand van Rimini. Het zegt veel, zo niet alles, over het Italië van april 2020. De man is te gen de regels zijn huis uitgegaan en dus is hij aangehouden. De scène zegt veel over de toestand van het land. De man was geen ge vaar voor een ander, toch is hij be boet. Niemand die ervan opkijkt en ook ik vind het normaal, had hij zich maar aan de regels moeten houden. Thuisblijven, alleen voor je werk de deur uit of als je bood schappen moet doen of de apo theek moet be zoeken. Maar zelfs dan loop je nog het risico door overijverige ambtenaren te wor den aangesproken. Zoals die ver pleegster in Genua die zich door haar man liet ophalen in het zie kenhuis waar ze op de corona afdeling werkt, omdat ze geen rij bewijs heeft en het openbaar ver voer te risicovol vindt. De agent vond het geen goede reden en slingerde haar op de bon. Het pro ces-verbaal werd geannuleerd. Of de wat oudere vrouw in de rij voor een Romeinse supermarkt, ze was even op een bankje gaan zit ten omdat het nog wel een tijdje ging duren. Ze werd gesommeerd te gaan staan, toen ze tegenwierp dat ze slecht ter been was vroeg de agent om een doktersverklaring. Die kon ze niet overleggen en dus kreeg ze een boete van 280 euro. Duizenden Italianen kregen al een boete, omdat ze zich niet aan de quarantaineregels hielden, ter wijl ze deden wat tot begin maart volstrekt normaal was, namelijk: gewoon dagelijks leven, zoals naar het strand gaan bijvoorbeeld. Dit is het nieuwe normaal, maar dat is het natuurlijk niet. dinsdag 21 april 2020 Klanten in het Belgische Drogen- bos staan met tus senruimte in de rij voor een super markt. Een ergothera peut bedankt een verpleeghuisbewo ner voor getoonde moed. foto's afp en epa Gemelde gevallen België 000 39 983 15 mrt 20 apr Totaal aantal doden door Corona tnn ^5 f y 1 II wr'Jw 15 mrt 210420 Bron: Sciensano, Johns Hopkins University 20 apr Angelo van Schaik Rome De lockdown gaat in Italië de ze vende week in. Met recht een quarantaine, ooit bedacht om Venetië voor epidemieën te be hoeden. Bemanningen van vreemde schepen moesten in de haven wachten voordat ze van boord mochten. Daar werd streng op gecontroleerd, zoals nu consequent wordt toegezien op de lockdown. Correspondent Angelo van Schaik bericht van uit Rome. Ouderen in tehuizen, zoals hier in Brussel, zijn extra kwestsbaar. FOTO REUTERS deon ME fax 1 Ut r/ous EWVOYERi Gevallen per 1000 inwoners per provincie 2,5 3,0 3,5 4,0 4,5 5,0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9