CORONAVIRUS Politie daagt jonge hackers uit op gamesite 4 8 NIEUWS Ondanks een strenge lockdown, België lijkt zwaarder door corona getroffen dan Nederland. Of eigenlijk dan bijna elk ander land. En dat terwijl de regels erg streng zijn. Een tussenstand uit ons buurland, waar premier Sophie Wilmès meer en meer onder vuur komt te liggen. Tijdens middelbare schoolvakan ties ziet de politie standaard een stijging van het aantal cyberdelic ten. Tieners proberen dan uit balo righeid websites te hacken of inlog gegevens van bekenden te ontfut selen. Hoewel het nu nog te vroeg is voor harde cijfers, verwacht de politie zo'n zelfde piek nu de jeugd vanwege de coronamaatregelen noodgedwongen thuis achter de laptop zit. Om jongeren hun computerta lent positief te laten benutten, biedt de politie vanaf nu het digitale plat form Gamechangers aan. In verschillende games kunnen basis- en middelbare scho lieren zich verder bekwamen in het zogeheten 'ethisch hacken'. Want hac ken is strafbaar, ten zij je je aan be paalde regels houdt. Hacken door jongeren komt vaker voor dan gedacht: één op de drie 16- en 17-jarigen heeft be wust of onbewust een online mis drijf gepleegd, blijkt uit onderzoek van Safer Internet Centre Neder land. De vorige korpschef Erik Akerboom uitte begin dit jaar zijn zorgen over de vele tieners die on line criminaliteit begaan. „Kinde ren raken op het verkeerde pad. Als we niet ingrijpen, gaat dat maar door." Fanatiek ,,Het begint vaak bij fanatieke on line gamers", zegt Floor Jansen, strategisch adviseur van het Team High Tech Crime van de politie. ,,Ze willen koste wat kost winnen en gaan op zoek naar trucs of tools om te winnen. Bijvoorbeeld door een zogeheten ddos-aanval te plegen op een tegenstander, of door inlogge- Ben ji) goed in digitale challenges. Gamechangers gevens te stelen. Ze hebben vaak lang niet door dat er gevangenis straffen tot vier jaar staan op cyber crime. Als wij binnenvallen, zijn ze vaak compleet verrast." ,,Het begint vaak klein, als een hobby, maar sommige jongeren groeien door en kunnen uiteinde lijk tegen jdren gevangenisstraf aankijken", zegt Jansen. Ze noemt het voorbeeld van een 21-jarige stu dent informatiekunde uit Utrecht, die in februari een strafeis van acht tien maanden hoorde. De Utrechter bouwde malware-programma's die schade aanrichten op andere com puters. Hij verdiende er tiendui zenden euro's mee, tot de politie hem midden in een studiezaal ar resteerde. Toch heeft hacken niet alleen een schaduwzijde. ,,Die vaardigheden zijn hartstikke hard nodig", zegt Jansen. ,,Bijvoorbeeld om apps of websites te testen op mogelijke da- talekken. Zo lang je je aan de regels houdt, is het nuttig en leuk. Je kunt er legaal ook een goed inkomen mee ver dienen. Daarom is het zo zonde als jon geren het verkeerde pad op gaan en een strafblad oplopen. Het wordt dan een stuk lastiger om een baan te vinden." Om jong hacktalent een omgeving te bieden waar ze ongestraft kun nen oefenen, staan op Gamechan- gers drie verschillende hackgames, ontwikkeld door Deloitte, WeFit- ter, ESL en Stichting Hack in the Class. Scholieren kunnen puzzelen op het vinden van de juiste wacht woorden, of het ontbloten van een datalek in een fitnessapp. De win naar mag een dag meelopen bij de politie. Al spelend leren de jongeren bo vendien wat toegestaan is op cyber- gebied. „Niemand gaat zelf op zoek in het Wetboek van Strafrecht wat strafbaar is. Hier kun je dat vinden." Om nog meer jongeren te trek ken en het leuk te houden, wordt op het platform ook een FIFA-com- petitie gestart, waarin ze online voetbal tegen elkaar kunnen spelen. Platform: changeyourgame.nl. Kijk maar eens naar de kale cijfers. Die laten een weinig opwekkend beeld zien. Tot nu toe zijn er in België 5828 do den gevallen, iets meer dan 2000 meer dan in Nederland. Dat is veel, absoluut gezien zelfs nog meer dan in Duitsland, waar bijna acht keer zo veel mensen wonen. En als we toch bezig zijn: volgens de allerlaatste cij fers zijn de Belgen per 100.000 inwo ners zelfs het zwaarst getroffen van iedereen. Inderdaad: zwaarder zelfs dan de Spanjaarden en de Italianen. De ongemakkelijkheid daarover groeit. Hoe kan dat nou? Wordt er ei genlijk wel goed geteld? ,,Zo slecht doen we het toch niet?" klinkt er van uit de politiek. Virologen gaven deze week uitkomst. Het probleem zit hem in de woon- en zorgcentra (de verzorgingshuizen), zei de inmiddels overbekende Marc Van Ranst in De Standaard. „Bijna iedereen die in zo'n centrum overlijdt, en er sterven daar elke dag honderden mensen, komt in de statistieken terecht." Zijn collega Steven Van Gucht van Sciensano, het Bel gische RIVM, dat elke dag een toelichting geeft bij de cijfers, gaf deze week uitleg over de strategie daarachter. ,,Wij hebben bewust geko- Wezouden nu wel een ervaren gids kunnen gebruiken zen om zo open en transparant mogelijk te communiceren. Als een journalist over enkele we ken had ontdekt dat er in de rust huizen nog honderden doden wa ren gevallen die niet waren opge nomen in de cijfers, dan hadden we ook een probleem gehad." Nu trekt hij bij elke persconferentie de cijfers uit elkaar. Eerst het aantal bevestigde dodelijke coronaslachtoffers, dan het aantal vermoedelijke slachtoffers in de woonzorgcentra. Het hoge aantal slachtoffers en be smettingen (met bijna 40.000 onge veer 7000 meer dan in Nederland) kan enige verbazing wekken als je kijkt naar de maatregelen die zijn ge nomen. Dat zijn er heel wat, vervat in een document van 42 pagina's van het Nationaal Crisiscentrum. Er is nog steeds een samenscholingsver bod voor meer dan twee mensen, de meeste winkels zijn nog steeds dicht (behalve onder meer supermarkten, apotheken en krantenshops), de grenzen zijn gesloten voor niet-es- sentieel verkeer, mensen mogen al leen naar buiten als het per se moet. De lijst van verboden, geboden en adviezen is uitputtend lang en soms zeer gedetailleerd: 'Is de verkoop van planten en bloe men toegelaten in winkels die voeding en diervoeding verko- dinsdag 21 april 2020 GO M Floor Jan sen, adviseur van het Team High Tech Crime van de politie: „Jeugd heeft vaak niet door dat er lange celstraf fen op staan.'' FOTO ERIK VAN T Uit verveling dreigen jongeren tijdens de coronacrisis vaker cy- bercriminaliteit te plegen. Om dat te voorkomen, lanceert de politie het platform Gamechan- gers, waarop jonge hackers hun vaardigheden kunnen testen. Koen Voskuil Amsterdam België worstelt met corona en wegduikende regering Mark van Assen Brussel - kritiek op Sophie Wilmès, premier van België, in De Morgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8