CORONAVIRUS Onvoorspelbaarheid van het virus maakt ons artsen onzeker 7 dierentuinen en attractieparken. Maar bij elke ondernemer knaagt de vraag: hoe rendabel is het? ,,Daar zal de overheid rekening mee moeten houden'', zegt Ed win van Scherrenburg, die de woordvoering namens VNO- NCW en MKB-Nederland doet. ,,Veel bedrijven gaan verlies lij den. Dat zal gecompenseerd moeten worden, want dit alles is wel het gevolg van overheidsbe leid." Veldjes Zo verwacht sportschoolhouder Cees Arendse nog maar minder dan de helft van zijn sporters te kunnen ontvangen. ,,Maar alles wat wij kunnen verdienen, bete kent dat we minder steun nodig hebben. En als ik zie hoe druk het is op veldjes met fitnessapparaten in de openbare ruimte, dan kun nen ze beter hier binnen terecht waar wij er wél alles aan doen om mensen afstand te laten houden.'' Grootste pijnpunt in de 'nieuwe samenleving' is de ho reca. ,,Ook wij hebben concept protocollen klaar liggen, maar duidelijk is al: voor 85 procent van de cafés en restaurants moet echt een compensatieregeling komen, veel ruimer dan nu'', zegt Rober Willemsen van Konink lijke Horeca Nederland (KHN). ,,Dus: of geld erbij, of gewoon hardop zeggen: we saneren een groot deel van de horeca." Wil- lemsen maakt er geen geheim van eigenlijk niet te geloven in de 1,5 meterhoreca. ,,Ik zie het niet. Gasten moeten naar de wc en lo pen langs elkaar, keukens moe ten ruimer, anders kan er maar één kok in, horeca is sowieso een plek om dicht bij elkaar te zijn." Horeca op 1,5 meter, ik zie het niet. Het is sowieso een plek om dicht bij elkaar te zijn Een uitzondering binnen de ho reca zijn de hotels, waar op 1,5 meter opereren 'een ander ver haal is', erkent Willemsen. Bij voorbeeld de honderd Fletcher Hotels in Nederland staan klaar. Bar en restaurant zijn zo aange past dat gasten altijd ruim uit el kaar blijven, compleet met 'afzet- tafels', waardoor het bedienend personeel ook op 1,5 meter meter blijft. ,,Wij mógen zelfs al open. Ja, ook onze restaurants, maar al leen voor hotelgasten," zegt ceo Rob Hermans. ,,Alleen heeft opengaan nu nog weinig zin. Maar zodra Rutte afstapt van het blijf-thuisadvies, gaan onze deu ren weer open." OP DE INTENSIVE CARE w 1 oor het eerst heb ik op een vrije dag uitgeslapen. Nou ja, ik werd om acht uur wakker. Maar normaal gespro ken gaat mijn natuurlijke wekker vroeger af. Mijn dienst zondag was ook wel intensief. We hebben een CT-scan ge maakt van een patiënt die er nu al een maand ligt. We zien nog steeds ernstige afwijkingen in de longen, de vraag is of het ooit nog goed gaat komen. Een kamer even verderop een heel ander verhaal. Een patiënt die drie weken op de ic ligt en, nog wel met een buisje in de luchtpijp, rechtop in bed zit. Ze zwaaide vrolijk en kan met een rollator al stukjes lopen. Deze twee patiënten hebben precies dezelfde behandeling ge kregen. Toch reageren ze er totaal verschillend op. We weten dat leeftijd en voorgeschiedenis van invloed kunnen zijn, maar het is niet allesbepalend. Ik sprak erover met een internist die Covid-patiënten opvangt als ze naar het ziekenhuis komen. Een dokter met veel ervaring, maar het virus maakt haar onzeker. Ze kan Patiënten reageren totaal verschillend op precies dezelfde behandeling niet meer varen op haar klinische vaardigheden. Normaal weet ze door te kijken en voelen wat er mis is met haar patiënt. Nu zijn er mensen bij wie ze denkt: dit gaat de verkeerde kant op. En de vol gende dag zijn ze opgeknapt. Heel indrukwekkend en lastig, om schreef ze het. Ik herken haar ge voel. Aan het einde van de dienst ging ik moe, maar wel voldaan naar huis toe. Toch opgelucht dat een van de vijftien patiënten aan de beterende hand is. En dat we twee mensen konden overplaatsen naar ic's in Limburg en Brabant. Dicht bij waar ze vandaan komen, zodat de familie niet meer naar Dor drecht hoeft te komen. 's Avonds heb ik op straat nog met wat buren staan praten. Netjes op 1,5 meter afstand. Dat was wel even fijn. Sinds de uitbraak van het virus heb ik buiten mijn familie en col lega's niemand meer gesproken. Ik had er geen tijd voor en mijn hoofd stond er ook niet naar. Belasting Ik ben benieuwd naar de perscon ferentie van premier Rutte. Ga daar samen met mijn gezin naar kijken. Als de overheid de regels versoepelt, neemt de belasting voor de ziekenhuizen toe. Dat is een feit. De vraag is alleen: hoe groot is de belasting én kunnen we die aan?" Zelfs bij pretparken bijvoorbeeld. ,,Alleen zo kunnen we organise ren dat er op een mooie dag niet te veel mensen naar de parken komen'', zegt directeur Kees Klesman van de Club van Elf. Veel details geeft hij verder nog niet prijs, zoals veel branches te rughoudend zijn. Maar ook bios- copen bijvoorbeeld, zullen gaan werken met looplijnen, vaste (en minder) zitplaatsen en een slimme spreiding van de popu lairste films. Niet twee blockbus ters tegelijk draaien dus. Het heeft voor dagjesmensen ook voordelen. Extreem druk zal het niet meer zijn in de musea, dinsdag 21 april 2020 Kapper Sissie Ploegmakers oefent alvast met mondkapje en handschoenen. Tussen de klanten komen nog glazen schermen. FOTO KOEN VERHEIJDEN -Rober Willemsen, Koninklijke Horeca Nederland Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft dagelijks een inkijkje in zijn werk. Deel 25: 'Ik was moe, maar voldaan.' 'V - Jamaica Vink Meer dan de helft van de fietsen is buiten gebruik, de kleedkamer ook. Eigenaar Cees Arendse heeft tal van maatregelen genomen om contact tussen klanten in zijn sportschool te voorkomen. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7