CORONAVIRUS OZCAN AKYOL Servicebericht voor abonnees 6 Even op de bonnefooi naar de kapper, het pretpark of de sportschool? Zeker niet. Veel ondernemers die nu nog op slot zitten, voeren een tijdslot in voor hun klanten om de 1,5 meter economie in te gaan. Ruim dertig sectoren zijn er klaar voor, zodra het mag van Rutte, maar de horeca heeft nog een probleem. P,J Column Het zal u zijn opgevallen dat verveling en frustraties de overhand krijgen in ons land. Een lockdown is prima, vooral als hij een goed doel dient, in dit geval de volksgezondheid, maar het moet allemaal niet te lang duren. Op sociale media pakken drif tige burgers elke dag een podium om Bekende Nederlanders te he kelen die elke dag een podium pakken. Vrolijk is de isolatie niet. Daarom zullen miljoenen men sen aan de lippen hangen van pre mier Mark Rutte, die naar alle waarschijnlijkheid een kleine ver sobering van de maatregelen gaat aankondigen. In de tussentijd werd er al wel een 'appathon' georganiseerd: een soort Idols voor techbedrijven die allemaal een applicatie willen bouwen waarmee we het gezel schap in onze omgeving kunnen screenen op Covid-19. In Aziati sche landen werkt dat goed, naar het schijnt. Hier niet. De appathon werd een debacle. Deskundigen hadden minister Hugo de Jonge al ge waarschuwd; het is té kort dag om die techniek te bouwen. Als ik zo de berichten lees, komt er eerder een vaccin dan een app. Dat verbaast me niet. In andere Europese landen blijkt het een grote opgave om software in elkaar te knutselen die niet te hacken is, geen gevoelige privacy-informatie deelt en helemaal verstoken blijft van technische onvolkomenheden. Misschien moeten wij in Neder land gewoon accepteren dat we helemaal geen land zijn voor een mobiele app die ons gaat 'tracken en tracen', zoals je dat ook zo han dig kan doen met een pakketje van PostNL - dat werkt ook nooit. In onze neiging om terug te ke ren naar het oude normaal wordt erg vaak de vergelijking met an dere landen getrokken. Niet toe vallig gaat het dan altijd om plek ken waar het reguliere leven enigszins terugkeert (Zuid-Korea) of nooit weg was (Zweden). Maar zoals er schijnveiligheid bestaat, is er ook zoiets als valse hoop. Elk land heeft te maken met zijn eigen bevolkingsdichtheid, de karakters van inwoners en natuur lijk de geldende ethiek van regi mes. Nog los van het ontwikke lingsproces, zijn wij hier in Neder land veel te opstandig om ons te laten volgen door een systeempje op onze telefoons. Terugkeren naar ons vorige le ven is een kwestie van maatwerk. Het zal overal, zelfs op hetzelfde continent, in een ander tempo ge beuren. Wie zich daarbij kan neer leggen, hoeft ook niet gefrustreerd te zijn. Het komt goed, alleen duurt dat even. Terugkeren naar ons vorige leven is een kwestie van maatwerk aximaal acht spor ters mogen elk kwartier naar bin nen. Maar niet voordat ze thuis een afspraak hebben gemaakt. Omkleden doe je ook daar: kleed ruimtes en douches blijven op de sportschool dicht. Eigenaar Cees Arendse van de gelijknamige sportschool uit Tilburg heeft er alles voor over om weer open te gaan. Felgele stickers op vloeren en muren geven de looprichting aan. Gasten gaan via de voordeur naar binnen, via de achterdeur naar buiten. Arendse heeft veel sport- toestellen buiten bedrijf moeten stellen om aan de 1,5 metereis te voldoen: van de 24 fietsen zijn er nog maar 10 in gebruik. De rest heeft geen zadel meer, om te voorkomen dat mensen toch plaats gaan nemen. Zijn plan ligt ter goedkeuring bij het kabinet. Vanavond hoopt hij op groen licht van Mark Rutte. ,,Zo moet het veilig kunnen, denken wij.'' Hij is niet de enige die de vlucht naar voren neemt. Ook kappers zijn in rap tempo aan de slag gegaan om een manier te vinden waarin ze toch weer veilig Mensen kunnen beter hier terecht dan op die drukke fitnessveldjes open kunnen. Kapper Sissie Ploegmakers uit het Brabantse Schaijk is de zaak nog aan het ver bouwen. Tussen de wasstoelen komen straks glazen schermen. Op de bonnefooi binnenwaaien kan niet meer. Alles op af spraak. ,,En we hebben de mond kapjes en handschoenen al in huis om zelf veilig te kunnen knippen. We hebben er ook alle maal zin in." De kappers en sportscholen zijn niet de enige die er 'klaar' voor zijn. Zo'n 35 sectoren heb ben hun plannen bij het ministe rie van Economische Zaken lig gen. Dierentuinen, bioscopen, musea, sportclubs, vakantiepar ken, jachthavens, makelaars, cam pings, noem maar op. Eén rode draad in de plannen is: op af spraak komen, online tickets ko pen, de ondernemer moet grip krijgen op wie komt en wanneer. LET OP! Nog niet alle abonnees maken volledig gebruik van hun abonnement. U heeft recht op onbeperkt digitale toegang. De voordelen op een rij: Digitaal onbeperkt toegang tot aLle extra's zoals alle Premium artikelen, columns, interviews en puzzels. Geef makkelijk en snel uw vakantie, adreswijzigingen of bezorgmelding door. Lees uw vertrouwde krant digitaal op uw computer, tablet of mobiele telefoon. Om als abonnee optimaal gebruik te maken van uw abonnement dient u een profiel aan te maken en uw abonnement hieraan te koppelen. Dit regelt u in 2 eenvoudige stappen: Stap 1: Maak een profiel aan met uw e-mailadres op pzc.nl/inloggen (als u al een profiel heeft kunt u deze stap overslaan) Stap 2: Koppel uw abonnement aan uw profiel. Ga naar pzc.nl en klik rechtsbovenaan op het profiel icoon en vervolgens op 'Instellingen'. Hier dient u uw abonnement te koppeLen met uw abonnementsnummer. Zo maakt u ook online optimaal gebruik van uw abonnement! Bij vragen: pzc.nl/service dinsdag 21 april 2020 PC $0 @OzcanAkyol Valse hooD Sporten en naar de bioscoop op afspraak, oké. Maar hoe moet het in de kroeg? Raymond Boere Victor Schildkamp Tilburg/Schaijk - Sportschooleigenaar Cees Arendse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6