CORONAVIRUS Zou Rutte 's nachts dubben over wat hij de natie gaat zeggen? 5 Hoe zorg je ervoor dat je niet tegen elkaar aan loopt in een bouwmarkt, op een druk strand of in een trein? 4. Lichamelijk contact Die 1,5 metersamenleving is wel het nieuwe woord van 2020. Geen fysiek contact (nee singles, ook geen casual seks) is een belangrijk onderdeel van de strategie om het coronavirus te temmen. Deze maatregel is het moeilijkst te handhaven. Want hoe zorg je er voor dat je - zeker als we weer on beperkt naar buiten mogen - niet tegen elkaar aan loopt in een bouwmarkt, op een druk strand of in de trein? Natuurlijk valt er veel leed te voorkomen door mensenmassa's in goede banen te leiden. In Co lombia mogen vrouwen op de ene dag op straat, mannen op de an dere dag. Dat gaat ons waarschijn- lijk te ver, maar mondkapjes wor den ook hier steeds vaker ge noemd als remedie; alhoewel het kabinet daar niet aan wil, vanwege de huidige tekorten. En dit is nog steeds geen oplos sing voor ouderen in verpleeghui zen. De mensen daar leven gemid deld nog negen tot twaalf maan den. Blijf je het verlangen naar aanraking van deze groep mensen negeren? Toch is de verwachting dat de verpleeghuizen voorlopig grotendeels op slot blijven. 5. Horeca evenementen Al sinds half maart, toen eet- en drinkgelegenheden plotseling hun deuren moesten sluiten, schreeuwt Koninklijke Horeca Ne derland van de daken dat er mini maal 5 miljard euro nodig is om horecaondernemers te redden. Ondanks steunmaatregelen van het kabinet is de nood inmiddels hoog. ,,Als er niet snel wordt inge grepen, moet twee derde van de horecazaken vóór 1 juli zijn deuren sluiten", aldus de organisatie. Ondertussen maken onderne mers hun terrassen vast klaar, zo dat er toch bezoekers kunnen ko men in de 1,5 metersamenleving. Iedereen borrelt of eet straks op gepaste afstand van elkaar en be diening aan tafel is voortaan uit den boze. Het eten en de drank wordt dan door de ober op een apart tafeltje neergezet, waar je het zelf af kunt pakken. De evenementenbranche wil vooral duidelijkheid van het kabi net. Is het (festival)seizoen afgelo pen door een verbod tot dit najaar? Dan is dat maar zo, maar organisa toren moeten leveranciers dan nu afzeggen en verzekeringen aan spreken. Ze krijgen steun van de burgemeesters, die vrezen anders deze zomer de openbare orde niet te kunnen handhaven door afwe zig politiepersoneel. 6. Werk Thuiswerken en vergaderen via vi deo zal volgens trendwatchers een opmars maken door deze crisis. Al is het maar omdat vooral mensen met kantoorbanen vaak helemaal niet in die betonnen kolos hoeven zijn om te werken. Waar dat wél geldt, op bijvoorbeeld de bouw plaats, staan nu grote borden met waarschuwingen over afstand houden tijdens het werk en han den wassen. Mensen met contactberoepen buiten de zorg, denk aan kappers en nagelstylisten, kunnen waar schijnlijk weer open zodra er ge noeg mondkapjes beschikbaar zijn voor deze groepen. Maar veel zzp'ers en tijdelijke krachten blij ven zonder werk achter, omdat een crisis vooral zulke banen doet wegsmelten. Het reizen naar werk blijft in ie der geval de komende tijd relaxed. De coronacrisis remt de groei van het wegverkeer aanzienlijk. Op korte termijn betekent dat vooral bijna geen files meer. Ondertus sen start het openbaar vervoer weer langzaam op de komende weken. Maar door de gebrekkige controles, zitten treinen nu al vol met zwartrijders. Ook is de ruimte voor reizigers nog steeds te be perkt. Dat zal alleen maar erger worden, is de vrees van spoorbon den. y IN QUARANTAINE Zou Mark Rutte ook om vier uur 's nachts wakker worden? Even plassen, een aspirientje pakken tegen de hoofdpijn, daarna weer on der zijn dekbed kruipen? En dan toch nog een paar uur dubben over wat hij de natie vanavond gaat zeggen? Ver- moedelijk niet, hij slaapt uitstekend, zegt-ie altijd. Wij wel dus. Wakker worden. 'Slaap je?' 'Nee, jij?' Plassen, paraceta- molletje. En dan praten we over de opties die voorliggen, na vanavond. Die persconferentie waar heel het land naar uitkijkt. Wat gaat-ie zeg gen, wat gaat er gebeuren? Alhoewel de premier zelf al een week lang de verwachtingen tempert, zijn ze hoog. Veel mensen 'hebben het gehad' hoor ik. Die willen d'ruit, de zon schijnt. Begrijpelijk hoor, dat ongeduld. Als je kerngezond bent of denkt dat je de corona wel te boven komt met een weekje bed houden. Als de kinderen thuis je de strot uit komen. Als je wilt werken. Als je bang bent voor je baan, het voortbestaan van je bedrijf of be- drijfje. Als je het park in wilt of op vakantie. Je vrienden en familie wilt omarmen. Gooi open die scholen. Aan het werk! Voorzichtig, oké, maar we moeten door! Monster Dat zien wij 's nachts in bed en ook overdag trouwens, een tikkie anders. Alhoewel we bij tijd en wijle ook gek worden van die quarantaine. En we dit geen situatie vinden die de rest van ons leven mag bepalen. Maar voor nü? Als je het afpelt, is er niet zo veel veranderd sinds het dodelijke monster Covid-19 ons land binnen kwam. Er is nog geen vaccin. Er is geen spoor van een immuniteits- schild in het land. De ic's liggen nog vol, er sterven dagelijks rond de hon- Als je het afpelt, is er niet zo veel veranderd sinds Covid-19 ons land binnenkwam derd mensen aan het virus, dat dus nog gewoon rondwaart. Niemand weet echt zeker of kinderen virusdra gers zijn of niet. Het enige wat sinds de uitbraak is gebeurd, is dat we de situatie in de ziekenhuizen onder controle hebben. Elke maatregel die Rutte vanavond afkondigt is er dus een voor de economie en om het on geduld in de samenleving in toom te houden; maar niet per se in het be lang van mij, mijn vrouw, mijn kin deren. Als ze de scholen opengooien, kunnen mijn kinderen virusdragers worden, het mee naar huis nemen. Ik ben van mezelf niet bang, ik heb best al wat risico's genomen in mijn le ven, maar of ik dit met open ogen aan wil gaan? We wensen je veel wijs heid, Mark Rutte. dinsdag 21 april 2020 oude leventje is nog ver weg hockeywedstrijd spelen in de 1,5 metersamenleving? A Thuiswerken op Huis ten Bosch: koningin Maxima en koning Wil- lem-Alexander voeren videoge- sprekken in hun werkkamer. FOTO'S BSR, ANP Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 39.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5