CORONAVIRUS Versoepeling wordt 'duivels dilemma' 4 Update Aantal besmettingen wereldwijd: 2.447.920 Aantal doden wereldwijd: 168.500 Aantal mensen genezen wereldwijd: 643.245 Aantal besmettingen in Nederland: 33.405 Aantal doden in Nederland: 3751 Kunnen we van de zomer nog op vakantie? Of desnoods een weekje weg in eigen land? Op zijn grote persconferentie, eind maart, zei Rutte het heel beslist: ,,Als je het mij nu zou vragen, zou ik zeggen: boek niet." Maar toen had hij het over de meivakantie. Of de pre mier vandaag ook al een advies geeft voor de zomervakantie? Die is nog wel heel ver weg. Voorlopig zijn (verre) reizen so wieso praktisch onmogelijk: er zijn nauwelijks vluchten en veel landen houden de grenzen sim pelweg gesloten voor buitenlan ders. Een kleine meerderheid van de Nederlanders (57 procent) denkt vanaf augustus wel weer op reis te kunnen, bleek vorige week uit een peiling van de Vakantie Discounter. Boeken doen we voor alsnog in elk geval niet, melden de reisorganisaties. Waar wel op gespeculeerd wordt: versoepelde (reis)regels in bepaalde delen van Nederland. Bijvoorbeeld in Noord-Nederland, waar veel minder coronabesmet tingen zijn dan in de rest van Als het kabinet vandaag al met een versoepeling van maatregelen komt, is dit wel zeker: we gaan niet gelijk terug naar het leven van voor corona. Sterker nog, de 1,5 metersamenleving wordt 'het nieuwe normaal'. Wat willen we dan weer kunnen en hoe reëel is dat? 1. Reizen net gevraagd alle grote evenemen ten (dus ook voetbalwedstrijden) tot 1 september of 1 oktober te ver bieden. Voetbalbond KNVB stelde juist eerder half juni de competitie te willen hervatten. De bond zegt nu na te denken over maatregelen om het voetbal 'coronaproof te maken'. Een mogelijkheid die ook boven de markt hangt: spelen in lege stadions. Maar, ook voetballen met 1,5 meter afstand gaat nu een maal niet. Ondertussen zijn sportscholen druk bezig hun clubs zo in te rich ten dat ook daar weer gesport kan worden als er (deels) groen licht komt vanuit het kabinet: sporttoe- stellen op 1,5 meter afstand van el kaar plaatsen, bijvoorbeeld. Voor amateurverenigingen is dat een stuk ingewikkelder: trainen zon der direct contact kan misschien nog wel, maar hoe moet je een Gaan de scholen na de meivakan tie weer open? Toen premier Rutte op 15 maart alle scholen liet slui ten, was dat niet op verzoek van de (medisch) deskundigen, maar vanwege de onrust onder de be volking. Wat dat inhoudt voor de beslissing die vandaag bekend wordt gemaakt? De Nederlanders zijn er, na een maand thuisonder- wijs, verdeeld over, bleek uit opi niepeilingen: de helft wil de scho len weer open, maar 40 procent wil dat niet. Het Outbreak Management Team schreef vorige week aan het kabinet: ,,Het openen van kinder- Wanneer kunnen we weer naar het stadion? Nog lange niet, als het aan de burgemeesters van de grote steden ligt. Die hebben het kabi- het land. Maar of ze daar zitten te wachten op een massa vakan- tievierders uit brandhaard Noord Brabant? 2. Onderwijs dagverblijven en basisscholen laat in de modellen nauwelijks een verschil zien in de bezetting op de ic's in de ziekenhuizen. De mid delbare scholen bedienen een gro ter gebied en dragen zo meer bij aan mogelijke bovenregionale ver spreiding van het virus." Maar het RIVM waarschuwde zaterdag in deze krant: „Zomaar even de scholen opendoen, kan niet. Als je al aan openen denkt, zal het onder strikte voorwaarden moeten." In Denemarken zijn ze er al wel uit: daar gaan sinds woensdag kinderen tot 11 jaar weer naar school. 3. Sport Dat we verlangen naar verlichting, blijkt in elk geval wel uit een inter- netpeiling van de deze krant. Lezers hopen dat Mark Rutte vanavond aankondigt dat de regels soepeler worden. Van de bijna 77.000 lezers hoopt dik 58 procent op meer vrij heid, waar slechts een kwart hoopt dat de huidige regels van kracht blijven. Hopen is echter iets anders dan verwachten, want slechts 46 procent verwacht ook echt dat Rutte de teugels wat laat vieren. Van de huidige maatregelen valt dan ook vooral het niet kunnen be zoeken van familie en vrienden ons zwaar (36 procent), blijkt uit de pei ling. Dat kinderen niet meer naar school of de kinderopvang kunnen, staat op twee, met 13 procent. Thuiswerken wordt door de minste mensen als bezwaarlijk gezien (2,5 procent). Frenk van Harreveld, gedragspsy choloog van de Universiteit van Amsterdam, onderzoekt momen teel het effect van alle maatregelen. ,,Tot nu toe was er veel begrip. Het was crisis", zegt Van Harreveld. ,,Maar hoe we hier weer uit moeten komen, wordt een duivels di- lemma. Want dit is niet tot septem ber vol te houden. Solidariteit, dat wordt vanaf nu hét onderwerp. Dat kan heel polariserend gaan werken tussen diegenen die veel maatrege len willen en diegenen die juist weinig maatregelen willen." Of mensen streng in de leer blij ven, hangt van twee zaken af, zegt Van Harreveld. ,,Het gaat erom wat mensen vinden van de maatregel, maar belangrijk is ook de sociale norm. Houden vrienden en familie zich aan de regels?" En daarvoor is het vertrouwen in de autoriteiten essentieel, stelt Van Harreveld: ,,Wees daarom zo transparant mo gelijk en maak duidelijk waarom een nieuwe maatregel nodig is", roept hij het kabinet op. dinsdag 21 april 2020 In Italië is het aantal nieuwe coronabesmet tingen in een etmaal flink afgenomen. De gezond heidsautoriteiten noteer den gisteren 2256 nieuwe infecties, de geringste toename in ruim een maand. Het dodental door Covid-19 steeg met 454 tot 24.114. Het kan nog weken of zelfs maanden duren voordat de metropool New York weer opengaat, zei burgemeester Bill de Blasio (foto) gisteren. Dat komt volgens hem door een groot gebrek aan co ronatests, zelfs nu over heden elders de beper kende maatregelen al be ginnen terug te draaien. Duitse leerlingen roepen op tot stakingen omdat scholen geleidelijk weer open mogen, hoewel de coronacrisis nog lang niet voorbij is. De jongeren wil len zich niet laten dwin gen. Ook schooldirecties scharen zich achter de kritische leerlingen. In Groot-Brittannië zijn er in een etmaal bijna 450 coronadoden bij ge komen. Het gaat om de laagste dagelijkse stijging in twee weken. Een paar dagen geleden waren er nog ruim zeshonderd doden. Het aantal in zie kenhuizen geregistreerde sterfgevallen is inmiddels ruim 16.500. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Eén ding staat vast: ons Edwin van der Aa Cyril Rosman We willen zo graag weer bij fa milie en vrienden op bezoek, maar het afbouwen van de coro namaatregelen stelt ons voor haast onmogelijke keuzes. Bart Gotink Amsterdam Van de bijna 77.000 deelne mers aan de internetpeiling van deze krant hoopt 58 procent dat het kabinet de coronamaatrege len iets terugschroeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4