12 ZEELAND Natuurstroken maken op landbouwgrond om dieren meer ruimte te geven. Dat heet natuurinclusieve landbouw. Steeds meer boeren in West Brabant zijn hiervoor te porren: 'We zitten nu op 422 deelnemers in onze regio'. Kentallen van het agrarisch natuurbeheer met hoeveel werk je eraan hebt om de natuurstroken te onderhouden en hoeveel minder grond je kunt gebruiken voor het verbouwen van je eigen gewas. Maar we hopen dat het daarnaast ook een positief effect heeft op het koopgedrag van men sen. Dat ze beseffen hoe belangrijk het is om regionaal te kopen bij boe ren die hieraan meewerken." Volgens boer In 't Groen zijn de opbrengsten van zijn aardappelen hoger dan de vergoeding voor de natuurstroken. ,,Maar ik wil ook graag leven blijven zien op mijn land. Ik kan enorm genieten als ik op mijn trekker aan het werk ben en overal vogels zie vliegen. Als er een stokje staat dan weet ik dat er vrij willigers op mijn land zijn geweest om nesten te markeren en rij ik er vervolgens omheen." De verenigingen bestaan uit vrij willigerswerk. Van Schie: ,,Maar het landbouwbeleid gaat op korte ter mijn veranderen. Wat wij nu vrij willig doen, wordt steeds meer een verplichting vanuit de overheid. Ik denk dat we hiervan het nodige gaan terugzien in het nieuwe land bouwbeleid, want iedereen erkent het belang van het behouden van onze flora en fauna." Dit is tevens de drijfveer van Van Schie. ,,Als boerenzoon weet ik hoe belangrijk de natuur is en het voelt als een verplichting om deze be roepsgroep ten dienste zijn. Daarbij vind ik het heerlijk om het effect van ons werk te zien. Mijn vrouw rijdt altijd, zodat ik uit het raam kan kijken naar onze schitterende leef omgeving." Van Schie: ,,Bij boer Kees gaat het De randen van de ak- om landbouwgrond, maar we kij kers van boer Kees in ken ook naar water- en bodembe- 't Groen (60) uit heer bij waterrijke gebieden en pol Made zien er zó uit: ders." In 't Groen: ,,Negen meter eerst een strook met breed is het minimale wat j e kunt hoog gras, dan een stuk grond met toepassen op j e perceel. Ik heb geko- laag gras en vervolgens een strook zen voor een rand van 15 meter die braakliggende grond. In 't Groen: is opgedeeld in drie randen. Naast ,,Deze stukken natuur zorgen er- de sloten staat hoog gras met bloe voor dat dieren ongehinderd kun- men, daarnaast een strook met kort nen eten, drinken en schuilen. gras en kruiden en daarnaast een Hierdoor blijven vele diersoorten rand met braakliggende grond. Dit behouden." is warme grond die geschikt is voor Sinds vijfjaar werken agrarische insecten", vertelt In 't Groen. natuurverenigingen in West-Bra- Hij verbouwt maïs, aardappelen bant (van Biesbosch tot Brabantse en suikerbieten en is blij dat hij iets Wal) samen om meer stroken na- kan doen voor de natuur. ,,Ik werk al tuur in de landbouw aan te bren- heel mijn leven buiten en kan er gen. ,,De zes verenigingen doen echt van genieten als ik dieren te- dit onder de naam het Coöperatief genkom. Daarnaast vind ik het ook Collectief Agrarisch Natuurber- een toevoeging voor de verkoop van heer", legt voorzitter Sjaak van mijn producten. Ik kan aangeven Schie (67) uit Drimmelen uit. dat het van een gezond stuk land Samen kijken de verenigingen komt en als mensen bij mij kopen hoe ze hun (landbouw)grond het helpen ze mee de natuur te behou- beste kunnen inrichten voor meer den." biodiversiteit. Landeigenaren te- Van Schie: ,,Aan elk pakket zit een kenen in voor zes jaar. Hiervoor vergoeding vast. Dit heeft te maken Ik kan er echt van genieten als ik dieren tegenkom dinsdag 21 april 2020 VL Natuur in de landbouw: 'Als boer wil je ook leven op je land zien' Cobine van der Louw krijgen ze een vergoeding én blijven Drimme|en vele diersoorten behouden. Het aantal deelnemers in West Brabant is 422 en het totaal agrarisch natuurbeheer beslaat 1620 hectare. De zes agrarische natuurvereni gingen die West-Brabant telt (Altena Biesbosch, Baarle Nas sau e.o., Brabantse Wal, Drim melen Moerdijk e.o., Slagen- land en tussen Baronie en Mar- kiezaat) werken hiervoor samen. Het agrarische natuurbeheer is onderverdeeld in natuurbeheer op akkerranden en volle perce len (935 hectare), waterbeheer voor verbetering van oppervlak tewater in watergangen (388 hectare), bodembeheer voor vasthouden van water en ver mindering van uitspoeling van stoffen naar bodem en opper vlaktewater (297 hectare). Agrarisch waterbeheer wordt gedaan in samenwerking met de waterschappen Brabantse Delta en Rivierenland. Het agrarisch waterbeheer voor verbetering van oppervlaktewa ter betreft bijna 1000 kilometer lengte aan akkerranden. Die zijn 4 meter breed en liggen langs grote watergangen als beken en grote sloten. -Kees in 't Groen Links Sjaak van Schie en rechts Kees in 't Groen op zijn land in Made. Het hoge gras aan de rechter kant is pas gemaaid, maar het verschil in de drie stroken is duide lijk zichtbaar. foto rené SCHOTANUS/PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44