Acties voor mensen die het niet breed hebben in tijden van corona Terneuzenaren opgelet: visdiefjes komen er aan 7 FOTOGRAFEN PORGY EN BESS HOMMAGE De huisfotografen van cultuurpodium Porgy en Bess in Terneuzen brengen een hommage aan muzikanten en schrijvers die op het podium van de jazzclub hebben gestaan. De rolluiken van de naastgelegen, sinds enkele jaren leegstaande schoenenzaak is hun uithangbord geworden. De kleurrijke fotocol lage voor het winkel pand in de, zeker nu maar stille, Noord straat springt in het oog. Hoewel het plan van City- marketing voor de fotowand er al langer lag, komt deze nu precies op het goede moment: alle optredens in 'Porgy' zijn voorlopig afgelast en dus zitten veel artiesten hoogstwaarschijnlijk werkloos thuis. Fotograaf John Bosch vindt het dan ook mooi om juist nu de spot- lichten op de vooral lokale musici te richten. Tegelijkertijd ziet hij de foto's ook een beetje als erkenning voor het eigen team van fotografen dat sinds enkele jaren elk optreden belangeloos vastlegt. John Bosch vormt samen met Evelien Noens, Jon Slabbekoorn, Marja Moeliker en de Belg Hugo Lefèbre de vaste ploeg fotografen van Porgy en Bess. John - in dage lijks leven crisismanager bij de GGD - was al langer vrijwilliger bij het poppodium en opperde drie jaar geleden aan het bestuur om met een aantal collega's alle optredens consequent te gaan vastleggen. ,,Doe maar, kreeg ik te horen." Jon - technisch tekenaar van be roep - reageerde enthousiast op Johns oproepje op Facebook. ,,Gek misschien, want ik kom nota bene uit Terneuzen, maar ik was nog nooit in Porgy en Bess geweest!" En klassieke muziek, waarvoor hij nu regelmatig wordt ingeschakeld, kende hij al helemaal niet. ,,Ik ging vaak naar rockconcerten om te fotograferen. Ik had nog nooit van een violist als Matthieu van Bellen gehoord." Inmiddels waardeert hij klassieke muziek des te meer. Maar toen zangeres An neke van Giersbergen in Terneu- zen was, maakte het hart van Jon echt een sprongetje. ,,Ik vind haar geweldig." Evelien Noens - die overdag Ik had nog nooit van een violist als Matthieu van Bellen gehoord douanezaken afhandelt bij Dow - is dol op literatuur en fotografeert dan ook het liefst schrijvers; Ro nald Giphart is haar favoriet. ,,Ik zit in het laatste jaar van de kunstacademie en portretfotogra fie is echt mijn ding, liefst in zwart-wit. Ik ben altijd gespitst op gezichten. Het is een uitdaging om van een relatief statische setting, die een voordracht of lezing meestal heeft, toch iets moois te maken." John krijgt vooral kippenvel van goede jazzmuzikanten zoals saxo fonist Benjamin Herman. Kun je wel geconcentreerd fotograferen en toch genieten van de muziek? Zeker wel, beaamt John. ,,Soms leg ik ook bewust de camera even aan de kant." Porgy is wel een lastige locatie om te fotograferen. vinden ze alle drie John: ,,Die paal staat altijd in de weg. Het licht is voor een foto graaf slecht. En de ruimte is na tuurlijk maar klein. Ik stel me al tijd een beetje verdekt op, naast de geluidsman, want ik wil het pu bliek maar ook de artiesten niet storen. Soms fluister ik hem toe: kun je even wat licht bij zetten? We zijn een beetje terughoudend, willen geen stoorzender zijn. Het draait niet om ons, maar om de gene die op het podium staat." TERNEUZEN Terneuzenaren met een plat dak moeten weer aan de bak: de visdiefjes ko men er aan. De gemeente Ter- neuzen verstrekt dit jaar geen linten om de vogels van platte daken in de binnenstad te we ren. De beschermde vogels arrive ren rond half april en broeden van mei tot eind juli. In de binnenstad van Terneuzen strijken de visdiefjes graag op platte daken met kiezels of schelpen neer om te broeden, wat voor overlast zorgt. Ze schreeuwen, schijten en kun nen agressief worden als ze ge- hinderd worden bij het maken van een nest. Door linten op het dak te spannen, worden visdiefjes afgeschrikt. Rood-witte linten worden vanwege de coronamaatrege len niet verstrekt bij het ge meentehuis. Die kunnen in woners zelf halen bij een bouwmarkt. Ook draaimolen tjes zijn effectief. Op grotere daken werken netten goed. De visdiefjes wijken vervolgens uit naar locaties die voor hen zijn ingericht. Er zijn broed plaatsen bij het sluizencom- plex, in de Margarethapolder en broedeilanden bij Dow. Van honderden potten kwark voor Zeeuws-Vlamingen tot voedsel pakketten voor de Filipijnen. Er worden door Zeeuws-Vlamingen grote acties op touw gezet, voor mensen die het niet breed hebben in coronatijd. Stichting Doe Iets houdt om het jaar festival Doe Iets op camping Perkpolder, waarvan de opbrengst naar kleinschalige projecten in de Filipijnen gaat. Het festival staat in september van dit jaar gepland, maar het bestuur doet nu ook een oproep voor hulp. Het coronavirus slaat hard toe in de Filipijnen en zorgt in arme wijken voor grote problemen, laten Ingrid en Charles Heiszler weten. Voedselpakket Mensen kunnen niet gaan werken en dat betekent dat er geen geld is om eten te kopen. De stichting schonk zelf al 1200 euro voor voed selpakketten, die zijn uitgedeeld door lokale organisaties waar Doe Iets mee samenwerkt. Het doel is om wekelijks voedselpakketten voor ruim duizend gezinnen te ver strekken. Een voedselpakket kost 5 euro en een gezin kan daar een week van eten. Via festivaldoeiets.nl/noodhulp- donatie kan er gedoneerd worden. Dichter bij huis helpen onderne mers ook om eten op de juiste plaatsen te krijgen. Lynn van der Grift van de Boerderijautomaat in Hulst haalde meer dan vierhonderd potten kwark van een liter naar Zeeuws-Vlaanderen. Ze meldde zich aan om produc ten te verdelen die blijven liggen in coronatijd en zuivelproducent FrieslandCampina had een partij kwark beschikbaar. Via Stichting de Melkkan uit Hulst, Nemen of Ge ven, Share Care Terneuzen, het Leger des Heils en Durf te vragen tijdens het coronavirus Hulst/Ter- neuzen zijn 432 potten kwark ver deeld onder 325 gezinnen en alleen staanden. dinsdag 21 april 2020 VL Kleurrijke fotocollage in stille straat Pascalle Cappetti Terneuzen -Jon Slabbekoorn Sophie Stockman Hulst mrmm Huisfotografen van Porgy en Bess, Jon Slabbekoorn, Evelien Noens, Marja Moeliker en John Bosch (vlnr) worden nu zelf op de foto gezet. Ze staan voor de kleurrijke collage waarvoor zij de foto's leverden. Alleen Hugo Lefèbre ontbreekt op de foto, omdat de Belg de grens niet over mag. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43