II Elektronisch afval niet in prullenbak mikken Zomerconcerten afgelast vanwege de coronacrisis 7 AFGEWEZEN NOW-REGELING Als het Rijk de regels voor steunmaatregelen niet wat soepeler gaat hanteren, ziet het er somber uit voor het Lunchcafé in Goes. Door bureaucratische regels valt de horecavoorziening nu buiten de boot. De Mercuur krijgt schilderij van werf Het Lunchcafé onder het voormalige stad huis aan de Grote Markt bestaat al 47 jaar. Maar sinds een kleine twee maanden heeft het nieuwe eigenaren. De zaak werd op 1 maart overgenomen door Anita Maas en Yamina Abdoun, die ook de eigenaren zijn van Slot Oostende. Bij die overname kreeg het Lunchcafé onder meer een nieuw nummer bij de Kamer van Koophandel. Heel frustrerend Het gevolg is dat de horecazaak is afgewezen voor de zogeheten NOW-regeling, waarbij het Rijk in tijden van corona een deel van de loonkosten voor het personeel overneemt. Want met dat nieuwe KvK-nummer kunnen de 'oude' gegevens, zoals de loonkosten en de omzetgegevens van de vorige eigenaar, niet meer worden opge haald. En die gegevens zijn nodig voor een succesvolle aanvraag. ,,Heel frustrerend'', zegt Maas. ,,Het is niet dat het Lunchcafé een nieuwe onderneming is, waarvan nog niet bekend is of hij wel goed loopt. Ik vind trouwens dat er ook voor dat soort zaken een regeling moet zijn, hoor. Laat dat duidelijk zijn. Maar het Lunchcafé is al heel lang een succesvolle zaak. Alle ge gevens die ze nodig hebben, kun nen we gewoon aanleveren." Volgens Maas dreigen de mede werkers de dupe te worden, enkel omdat de zaak toevallig onlangs is overgenomen. Want als er geen hulp komt, kunnen zij binnenkort niet meer worden betaald en loopt het slecht af met het Lunchcafé, zo voorspelt de mede-eigenaresse. ,,De eerste salarisronde hebben we nog kunnen uitbetalen door het geld uit allerlei hoeken en gaten te halen, maar de tweede wordt al een groot probleem. Zonder in komsten is het gewoon niet vol te houden. Maar ik wil geen mensen ontslaan!'' Slot Oostende Voor Slot Oostende is de aanvraag wél toegewezen. Volgens Maas bedragen de loonkosten daar pak weg een ton per maand. ,,Daarvan komt ook met de regeling nog 35 procent voor eigen rekening, maar de hulp maakt het wel draaglijker.'' In het Lunchcafé lo pen de maandelijkse loonkosten ook in de tienduizenden euro's. Als daarvan niet een deel door het Rijk wordt overgenomen, voor- Zonder inkomsten is het gewoon niet vol te houden ziet Maas dat ze toch mensen moet ontslaan. ,,Ik zou dat ver schrikkelijk vinden. We zijn slechts tien dagen open geweest na de overname en waren net een fijne band met elkaar aan het op bouwen. Het is bovendien in ie ders belang dat deze mensen hun baan behouden. Als wij ze moe ten ontslaan, zullen ze aanklop pen voor een uitkering. Dan kost het ook veel geld.'' Volgens Maas is de situatie van het Lunchcafé exemplarisch voor veel ondernemingen die net zijn begonnen of overgenomen. Toch hoopt ze dat het tij nog zal keren. Ze zegt dat de gemeente en de provincie in Den Haag goed heb ben gelobbyd om het probleem aan te kaarten. ,,Ik krijg signalen dat het daar begint door te drin gen.'' VLISSINGEN Museumschip de Mercuur krijgt een groot schilde rij dat tot voor kort in de werkka mer van het Gemeentearchief Vlissingen hing. Het schilderij is door G. Brakkee nageschilderd van een afbeelding van De Werf der Admiraliteit van Zeeland te Vlis- singen in 't Jaar 1779. De originele gravure is in 1779 gemaakt, wan neer Brakkee het schilderij maakte, is niet bekend. Op het schilderij is een Vlissingse werf te zien. Het schip in aanbouw is het oorlogsschip Goes of de Stad Goes dat tussen 1779 en 1781 werd gebouwd. De Mercuur is mo menteel niet te bezoeken van wege de coronamaatregelen. THOLEN De afgelopen zeven jaar waren er twintig weken lang elke zaterdag concerten in de Thoolse Grote Kerk, Rooms-Katholieke kerk of de Gasthuiskapel: de zomercon- certen. Die kenden veel be langstelling. Maar dit jaar gaan deze niet door vanwege de co ronacrisis. De organisatie baalt daar flink van, laat secretaris Anja Elen- baas weten. ,,Maar als be stuur vinden we dat we de ver antwoordelijkheid voor de ge zondheid van musici en pu bliek met het oog op het be smettingsgevaar van corona niet kunnen nemen." Daar naast vermoedt de organisatie dat veel musici zich als gevolg van de maatregelen minder hebben kunnen voorbereiden. ,,Het is heel jammer'', verzucht Elenbaas. ,,We waren al ver met de voorbereidingen. De contouren van een gevarieerd, boeiend, vertrouwd en tevens vernieuwend programma stonden al klaar. Het beloofde een mooi seizoen te worden.'' De organisatie hoopt dat een groot deel van het programma verplaatst kan worden naar volgend jaar. Michiel Bouwman Goes Dat het belangrijk is om elektro nisch afval niet zomaar in de vuil nisbak te mikken, leren kinderen van twintig basisscholen de ko mende tijd. En wel via een online programma: de E-waste Race. Normaal gesproken zouden zij nu fysiek bezig zijn met het inza melen van klein elektronisch afval, maar door het sluiten van de scho len kon dit niet doorgaan. Via vi deo's, quizzen en online opdrach ten leren kinderen alsnog wat er zo belangrijk is om elektronische ap paraten in te zamelen en te recy clen. Dat is nodig vindt de OLAZ, een samenwerking tussen alle Zeeuwse gemeente op het gebied van afval. Want nog te vaak belandt e-waste bij het restafval. Nu dat niet meer ingezameld kan worden op scholen gaan de leerlin gen zelf aan de slag om de bood schap aan hun omgeving te vertel len. Ze maken bijvoorbeeld zelf een campagne en zetten social media in bij hun project. Vorig jaar werd de eerste E-waste Race gehouden in Zeeuws Vlaan deren. Kinderen van tien basis scholen verzamelden daar ruim 22.000 kilo elektronisch afval dat via de Zeeuws Vlaamse milieustra ten is afgevoerd. dinsdag 21 april 2020 Lunchcafé vangt bot in Den Haag Rob Paardekam Goes hier samen met Rob Spelier, van wie ze de horecavoorziening overnam. foto johan van der heijden Anita Maas (r) in het Lunchcafé, - Anita Maas, Lunchcafé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42