CORONAVIRUS 5 miljard extra voor verhelpen stikstof NIEUWS 3 Het begon bij een arts van een Dordts ziekenhuis en zestig rollen heel speciaal materiaal. Het ging verder bij vijftig vrouwen uit Dordrecht en omgeving die van die rollen nu honderden beschermingspakken maken voor het zorgpersoneel. Bijna niemand kende elkaar, nu vormen ze sinds enkele weken een WhatsApp-groep van onge veer vijftig vrouwen. Van Heer- jansdam tot Oud-Alblas, van Dor drecht tot Rotterdam. De groep is gevormd om te overleggen over het bijzondere, vrijwillige werk dat ze delen, achter hun naai-en lockmachines, met naald en draad. Over de problemen die ze tegenkomen, en de oplossingen die anderen aandragen. Over een solidaire daad die hen de laatste weken heeft verenigd. Aanstichter is Xandra Schyns- Van den Berg, anesthesioloog van het Albert Schweitzer-ziekenhuis in Dordrecht. De specialiste ver baasde zich over hoe in sommige landen de opvang en de acute be handeling van coronapatiënten onder optimale bescherming van het behandelteam plaatsvindt en in Nederland minder. ,,De daar gebruikte witte Tyvek-overalls worden in Nederland niet nodig geacht, ook niet voor risicovolle procedures aan de luchtwegen. Het RIVM beschouwt een spat- waterdicht schort met lange mou wen, FFP2-masker en spatscherm afdoende'', zegt Schyns. Bovendien zijn die speciale pak ken nog schaarser dan mondkap jes. ,,Maar waarom zouden we hier niet kunnen maken wat ook in China wordt gemaakt?'' Dat vroeg Schyns zich af, bezorgd als ze was om te zien dat de mensen van haar team niet dezelfde be scherming genoten. Ze vond na wat speuren op de 'markt' twee rollen van 50 meter van het speci ale Tyvek-materiaal, een patent van multinational Dupont, en kocht ze. Al snel vond ze andere vrouwen bereid daarvan 'ruimte- pakken' te maken, naar een pa troon van een Tyvek-overall die ze nog had weten te bemachtigen. ,,Het was heel bijzonder. Via collega's van het ziekenhuis wer den familieleden en kennissen in- 1 geschakeld, en de bal ging rollen, tot er vijftig vrouwen hun vrije tijd aan het maken van die pakken wilden besteden.'' Een aantal dat wel nodig was, omdat Xandra Schyns nog eens zestig rollen op de kop tikte. Ze betaalde de 12.000 euro uit eigen zak. ,,Dat geld zal ik vermoedelijk nooit terugzien, maar ik mocht de kans niet laten lopen om goede beschermings- pakken te kunnen laten maken." Uitstekend En die zijn hard nodig, blijkt ook uit cijfers van het RIVM. Van alle mensen die positief zijn getest op het coronavirus werkt 28 procent in de zorg; ongeveer 8000. Du- pont maakt die pakken zelf, maar de vraag ernaar is in de hele we reld veel groter dan het aanbod. De 'pakken uit de Alblasser- waard', zoals de vrouwen ze zelf gekscherend noemen, zijn niet of ficieel getest en goedgekeurd, Die 12.000 euro zie ik vermoedelijk niet terug, maar ik kon de kans niet laten lopen maar Schyns is bij verschillende specialisten te rade gegaan. Zoals Gert-Jan van Spanje, spe cialist met ruim twintig jaar erva ring in beschermkleding als Cate gory ManagerWorkwear bij Inter- safe. ,,Ik kan ze niet keuren, maar als ervaringsdeskundige wel be oordelen. En ze ogen uitstekend, zien er goed gemaakt uit, de af werking toont heel netjes. Het is in ieder geval talloze keren beter dan het zorgpersoneel slechte of helemaal geen bescherming ge ven. Wil je ze laten certificeren, dan ben je zo een jaar kwijt." Met andere experts is anesthesi oloog Schyns, tussen haar lange diensten in het ziekenhuis door, bezig te onderzoeken of de pak ken meer dan eenmaal gebruikt kunnen worden. ,,Normaal wor den ze na één keer weggegooid, maar met onder anderen een mi crobioloog en een ingenieur van de TU Delft willen we aantonen dat door een behandeling met bleekwater of waterstofperoxyde de pakken vaker te dragen zijn." In totaal kunnen van de zestig rollen materiaal zo'n negenhon derd beschermingsoveralls wor den gemaakt. Vijftien ervan kwa men in vier dagen van de tafel van Gabrielle Tielenburg, een lerares Nederlands uit Dordrecht, een van de vrijwilligsters. ,,Ik werd door mijn schoonzus gevraagd. Eerst was ik een beetje sceptisch, want ik wilde niet kano's voor mensen in de woestijn maken, iets waar niemand iets aan zou hebben. Maar al snel was me dui delijk dat dit soort pakken echt noodzakelijk is." Nu ze, net als vele anderen, van uit huis werkt, kan Tielenburg extra tijd vrijmaken om aan het project mee te werken. Ook reist ze daarvoor af en toe naar Heer- jansdam om samen met enkele anderen in een school de al vele gemaakte pakken te 'keuren'. ,,Ze zijn vrij eenvoudig te maken. Het zijn grote pakken, in twee maten, waarin volwassen mannen en vrouwen met hun kleren aan in moeten passen." Intuberen Opdat de pakken inderdaad geen kano's in de woestijn worden, moeten ze de komende tijd kun nen worden afgezet. Het eigen Albert Schweitzer-ziekenhuis van Xandra Schyns heeft ze niet no dig, heeft de Raad van Bestuur haar meegedeeld, maar de nood zaak ervan is op vele plaatsen groot, zegt ze. ,,Uit onderzoek is gebleken hoe belangrijk het bij voorbeeld is dat ook de hals van de professional is beschermd als een patiënt geïntubeerd moet worden. Dan heb je vaak het effect van 'sproeien', vliegt het virus overal heen." Haar doel is nog ambitieuzer dan alleen het goed afzetten van die negenhonderd pakken. ,,Met professionele hulp en financiële steun kan hiervoor een goede pro ductielijn worden opgezet, want er zijn nog wel Tyvek-rollen te vinden. Je hoeft niet zomaar te ac cepteren dat er niet genoeg over alls zijn. Met een beetje inzet en inventiviteit blijkt dat ze hier in Nederland te maken zijn, zonder van China, de Verenigde Staten of andere landen afhankelijk te zijn." Dat bevestigen Haagse bronnen aan deze krant. De nieuwe maat regelen worden later deze week officieel bekendgemaakt. On danks het coronavirus wil het kabinet doorgaan met de aanpak van de stikstofcrisis. Dat is vol gens ingewijden nodig om hui zen- en wegenbouw door te la ten gaan, als het land weer uit het dal klimt na de coronacrisis. Tot 2030 wil het kabinet 3 mil jard euro besteden aan de ver sterking van natuurgebieden in Nederland. Dat geld wordt on der meer gebruikt om verzuurde stikstofgrond af te graven en grondwaterstanden te verhogen. De overheid heeft de laatste ja ren veel te weinig werk gemaakt van natuurherstel, zo conclu deerde de commissie-Remkes vorig jaar. »3miljard gaat naar verbeteren van natuurgebieden, bijvoorbeeld door stikstofgrond af te graven Nog eens 2 miljard euro is be doeld voor maatregelen waar mee het kabinet de uitstoot van stikstof wil verlagen. Het groot ste deel van het bedrag gaat naar opkoopregelingen voor boeren bedrijven. Ook kunnen boeren subsidie krijgen om hun bedrijf te verduurzamen. Verder gaat er geld naar extra maatregelen in de industrie en de scheepvaart. Het miljardenplan van het ka binet komt bovenop de 700 mil joen euro die eind vorig jaar werd gereserveerd voor de stik- stofaanpak. Premier Rutte noemde het stikstofprobleem toen 'een crisis van ongekende omvang'. Zo is inmiddels de maximumsnelheid op snelwe gen overdag omlaag gegaan naar 100 kilometer per uur. De stikstofcrisis ontstond na dat door een uitspraak van de Raad van State duizenden bouwprojecten stil kwamen te liggen. In de verleende vergun ningen werd te weinig rekening gehouden met stikstofvervui ling. Het kabinet concludeerde dat de landbouw met 41 procent de grootste bijdrage aan de stik stofneerslag in de natuur veroor zaakt. Dat leidde tot grote en felle boerenprotesten, onder meer op het Malieveld. dinsdag 21 april 2020 GO Zorgpersoneel helpen met een naaimachine Edwin Winkels Dordrecht Buurvrou wen Ellie en Betty zijn twee van de vrijwilli gers die druk bezig zijn met het maken van de bescher mende pak ken. FOTO'S SANNE -Xandra Schyns, initiatiefnemer De komende tien jaar trekt het kabinet 5 miljard euro extra uit om de stikstofcrisis aan te pakken. Daarvan is 3 miljard euro voor natuur- herstel, zo'n 2 miljard euro gaat naar regelingen om onder meer boeren uit te kopen en boerenbedrijven te verduurzamen. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3