Zömae een dag in april 9 Streektaal De eindproef voor haar masterdiploma koordirectie aan het conservatorium van Maastricht stond half maart op de planning in Goes. Maar door de coronamaatregelen valt haar concert Caleidoscoop in het water. Aleida Post (50) uit Vlissingen hoopt over enkele maanden alsnog haar studie af te ronden. ,,En dan ben ik de eerste vrouwelijke afgestudeerde dirigent van een oratoriumkoor." kreeg ik een tia en moest een hart operatie ondergaan. Mijn studieplan nen werden even opgeborgen, maar na een kritieke periode kwam mijn wens om te gaan studeren toch weer naar boven. Mijn zoon was volwas sen, ik was weer gezond en ik wilde het gewoon een jaartje proberen. Dat werden er dus meer.'' Bachelor Naast directielessen en theorievak ken, volgde Post ook pianolessen, or gellessen en zanglessen. Op 30 juni 2018 behaalde ze met veel succes haar bachelor koordirectie. Ze begon vol goede moed aan haar masterstudie koordirectie in Maastricht. Zij leidde in die jaren koren en cantorijen: het Bachkoor BWV, dat zij mede opge richt heeft, het kamerkoor Cantus Choralis en de Cantorij van de Koor kerk in Middelburg. Sinds november 2018 dirigeert zij ook de Christelijke Oratoriumvereniging (COV) in Goes. ,,Een dag voor de proefdirectie bij de COV ging ik naar de première van de film De Dirigente. Ik zag wel enkele parallellen. Ik slaagde voor de proef en werd aangesteld. De COV verwel komde me met de tekst 'Hoera, het is een meisje'. Na 22 mannelijke diri genten bij de oratoriumverenigingen in Zeeland mocht eindelijk een vrouw het stokje overnemen. Ik was dankbaar en trots", vertelt ze. „Mu ziek is alles voor mij.'' De 21ste april is de onderdent waalfde dag van het jaer. Nor maal is het de onderdenelfde dag, mae omdat het van de jaere een schrikkeljaer is, me dus een dag meêr ehad. Het is nie a 'k elken dag de daegen telle, mae ik kwam op de site van 21 april en daè bin aollerlei gegevens verzaemeld van belangrieke feiten uut de geschiedenis. Het oudste feit is de stichting van Rome. In 753 voe Christus. Een moai verhaal ligt 'r an ten grondslag. Hat gaè over Romulus en Remus, twi broers die a deur een wolf groat'ebrocht were. Ze krege ru zie over wiens naem een nieuw te bouwen stad zou kriege. Romulus won en zodoende kwam de stad Rome an z'n naem. A je dan vadder gaèt, kom je op 22 april. Volgens Wikipedia is het dan vuvennegentig jaer eleeë da de Ver eniging tot behoud van Natuurmo numenten op'ericht is onder leiding van Jacques P. Thijssen. Over vuuf jaer dus groat feêst vanwege het on- derdjaerig bestaen. Het is ok de dag dat in 1952 vraegen esteld wiere over een gedicht van Jan Hanlo. Het was de heer Wendelaar van de VVD die a het mae raorig vond dat het rijk het blad Roeping subidiëerde die a een gedicht mie de titel Oote oote boe 'epubliceerd ao. Het gaèt om een klankgedicht daè a kindergebrabbel in beschreve wordt: Oote, oote oote Boe Oote oote oote oote oote boe A Aaa oote aaa enz. Hanlo schreef meêr van die gedich ten. Bekend is ok z'n gedicht 'De Mus' dat a bestaèt uut alleêne vuuf regels mie Tsjielp. Leuke diengen voe de mensen, mae kennelijk bin d'r ok aoltied mensen die a d'r eigen daè vee an kunne er gere. Vadder is het op 22 april precies 20 jaer elee dat Toon Hermans is over- leeë. Van elke dag is t'r zó 'n lieste mie feiten uut de geschiedenis en wetenschap van min of meêr be kende mensen die a gebore of op die dag overleeë bin, van heiligen die a die dag herdocht worre en tenslotte van bijzondere weersomstandighe den. Zó ka je leze dat Karel Appel op 25 april negenennegentig jaer zou worre, mae die stierf in 2006. Johan Cruijff ao op die dag drieënzeventig eworre, die stierf in 2016. De meêste mensen die a op die dag gebore of es- turve bin ken ik nie. Behalve Michiel de Ruijter die rocht op die dag doadelijk gewond in een slag bie Agosta tegen de Fransen. Dat was in 1676. A je die lange liesten ziet en leest dan bekruupt je een ge voel van betrekkelijkheid. Geboorte en doad, overwinning en verlies, rampen en ontdekkingen, het gaèt en het komt en zelf zit je d'r middenin en ka je j'n eigen afvraege op 21 april of a je 22 april za aele of nie. met de paplepel ingegoten. Haar va der zong thuis en in de kerk, zij leerde zingen op de Regenboog- school. Ze kreeg piano- en accorde- onles en werd lid van een kinder koor. Na het behalen van haar havo diploma wilde Post naar het conser vatorium, maar de scheiding van haar ouders gooide roet in het eten. Ze besloot te gaan werken en voor haar moeder te zorgen. ,,Ik bleef mu siceren. Toen ik twintig was, ben ik samen met mijn echtgenoot John lid geworden van de Vlissingse Orato rium Vereniging. Daar heb ik de Pas sionen ontdekt en dat maakte me nieuwsgierig en leergierig. Ik ging daarom de 'meerjarige dirigentenop leiding' volgen. Elke zaterdag naar Rotterdam. Onze zoon Yannick was toen vier jaar en John ging daar re gelmatig met hem zwemmen in Tro- picana." Met steun van haar man, tenor in drie van haar koren, weet Aleida Post uiteindelijk toch haar droom te reali seren. ,,De uitspraak 'Het leven be gint bij 40' slaat echt op mij. Na de amateuropleiding in Rotterdam en vele zomercursussen wilde ik echt verder. Ik ontmoette tij dens de Bachdagen in Brugge Ludo Claesen, een inspire rend musicus. Ik vroeg hem of ik bij hem kon studeren aan het conservatorium in Maastricht. Maar toen het kamerkoor Cantus Choralis, red), drie besturen, en een orkest van 37 musici.'' Zee Aleida Post neemt haar verlies en probeert intussen het beste van de situatie te maken. ,,De termen post poned en post-corona geven nu wel andere kleur aan mijn achternaam'', grapt ze. Het is jammer. Maar ik ben gelukkig gezond en ik kan tot nu toe elke dag naar de zee wandelen en mijn geliefde schelpjes, de wentel trapjes, zoeken. Ik hoop dat ik over enkele maanden nieuwe afspraken kan maken om de muzikale kroon op mijn werk te kunnen zetten. En dan ben ik de eerste vrouwelijke afgestu deerde diri gent van een orato rium- koor.'' Mu ziek is Aleida Post Het was allemaal zo veel belovend. Zaterdag 7 maart dirigeerde Aleida Post het kamerkoor Cantus Choralis, als op maat tot haar afstudeerproject. Vijf dagen later werden alle uitvoeringen afgelast en moesten de concertzalen en theaters hun deuren sluiten. ,,Daarna was ik alleen maar bezig om het concert van 18 april naar een an der tijdstip te verplaatsen. Maar voorlopig staat alles op losse schroe ven. Ook de repetities met mijn vier koren zijn afgelast. Van het ene op het andere moment kwam voor mij alles stil te liggen, mijn studie, de wekelijke repetities, en drie concer ten die nog vóór 18 april gepland wa ren." De dirigente bekijkt nu wat de re gels van het conservatorium zijn be treffende het (gedwongen) uitstel van haar examen. ,,En dan moet ik een andere datum kiezen. Dat is niet gemakkelijk, want ik moet rekening houden met drie koren (De Christe lijke Oratoriumvereniging Goes, het Bach koor BWV en dinsdag 21 april 2020 Hoera, het is een meisje! Aleida Post leidt ka merkoor Cantus Cho- ralis in de Middel burgse Koorkerk. foto FLIP FEIJ Aleida Post moet haar eindexamen koordirectie vanwege corona nog even uit stellen. FOTO KARIN DEN BOER Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Jeanette Vergouwen Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33