'Hoe meer brillen, hoe beter' 8 ZEELAND Informatie of aanmelden? krantenbezorgen.nl CBK lanceert webshop kunstbezorgd.nl Even niets om handen? Kun jij wel wat extra's gebruiken in deze onzekere tijd? Kom kranten bezorgen! 's Ochtends voor 7.00 uur bezorgen zaterdag voor 8.00 uur Startpremie 200/ Vergoeding afhankelijk van de wij kg rootte Gratis deze krant lezen ledereen is welkom vanaf 15 jaar BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Eurobonds Eerst schrijven Italiaanse bur gemeesters een brief in een Duitse krant. Vorige week stond een brief van de Duitse en Franse ambassadeur in Ne derlandse kranten. Een aantal landen, zoals Spanje, Italië en Frankrijk dat zich nooit aan welke begrotingsregel dan ook houdt, eist dat Nederland wel meedoet aan de Eurobonds. Dat kan onze belastingbetalers minimaal 6 miljard euro per jaar kosten. Bovenop de vrijwel zekere belastingverhogingen die eraan komen om de miljar den die nu uitgegeven worden om de economie te ondersteu nen te financieren. De laatste 10 jaar zijn onze pensioenen niet geïndexeerd, die zullen waarschijnlijk zelfs ten on rechte gekort worden zoals we konden lezen. En dan ook nog meebetalen voor profiteurs? Wel moeten we meebetalen aan de bestrijding van de coro nacrisis. Maar waar ik tegen ben is de financiering van lan den die niet hervormen. Vol- gend jaar verkiezingen, graag een Nexit.graag een Nexit. A. de Waele, Koewacht Eendentelling De eendentelling (7 april) kan mijns inziens achterwege gela ten worden. Het is niet moei lijk de oorzaak van de krimp van de eendenpopulatie te ver klaren. De eieren van de wilde eend worden belaagd door dui zenden kraaiachtigen, die lus ten ze rauw. Wilde eenden broeden vaak aan de slootkant. De slimme vos, waarvan er duizenden te veel zijn, weet dat en aangezien hij niet alleen muizen eet vindt hij een hap klare brok op zijn pad. De rat- tenpopulatie aan de slootkan ten neemt jaarlijks toe, ook voor hen is ieder eendje een lekkernij. Dan nog de predato- ren in de lucht. Sperwer, havik, kiekendief, ja te veel om op te noemen zijn in groten getale aanwezig om hun maag met eendenbout te vullen. Afname van insecten speelt geen enkele rol aangezien eenden vooraf een nestgelegenheid kiezen waar voldoende voedsel voor het kroost is. Oorzaak van ver mindering is dan ook een totaal verstoorde verhouding. Helaas. N. Boone, Hoedekenskerke *na drie maanden goecfbezorgen ,,Wat een fantastisch initiatief", jubelt de Middelburgse kunstena res Juul Kortekaas. ,,Ik krijg vleu geltjes van verbazing en blijheid." Zowel kunstenaars als kopers rea geren uitgelaten op het initiatief, vertelt directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland. ,,Het hele cultu rele leven is met piepende banden tot stilstand gekomen door de maatregelen tegen het coronavi rus. Dat raakt kunstenaars keihard. Ze kunnen niet exposeren, maar bijvoorbeeld ook geen cursussen geven. Voor velen valt het hele in komen weg. Er zijn allerlei mooie regelingen opgetuigd, maar dat is nog lang niet voldoende. Dit is een eenvoudige manier om toch enig inkomen te genereren. We zien ook veel goodwill bij de kopers." CBK Zeeland had al plannen om zich meer op internet te ont plooien. Door de coronacrisis zijn die in een stroomversnelling ge raakt. ,,We realiseerden ons dat we nu heel snel actie moesten on dernemen", zegt Ginsberg. Alle kunstenaars die bij CBK Vanaf de eerste dag werden er werken verkocht Zeeland staan ingeschreven - en dat zijn er honderden - kregen een oproep om mee te doen. De opzet is eenvoudig. Ze maken nieuw werk dat past in een enve lop. Ze leveren een foto aan en een korte beschrijving. Die plaatst CBK Zeeland in de shop op Kunstbezorgd.nl. Gistermid dag stonden daar 133 werken op van 43 verschillende kunstenaars. De bezoeker kan het werk in zijn of haar virtuele winkelwagentje plaatsen. Alle prijzen zijn het zelfde: 100 euro, inclusief btw en verzendkosten. CBK Zeeland re- kent geen commissie, dus de kun stenaar incasseert het maximale bedrag. Voorschot ,,De respons is hartstikke goed" aldus Ginsberg. ,,Vanaf de eerste dag werden er werken verkocht. Natuurlijk verkoopt de ene kun stenaar beter dan de andere. Dat is bij gewone exposities niet an ders. Iedereen die meedoet heb ben we een voorschot gegeven. CBK koopt sowieso van iedereen een werk aan. Dat voegen we toe aan de collectie en komt in de kunstuitleen." Doordat de meeste galeries en musea gesloten zijn en kunste naars nauwelijks de mogelijkheid hebben hun werk te tonen, staat de motivatie om nieuwe dingen te maken onder druk. Daarom is dit initiatief zo welkom, vertelt Kortekaas. ,,Ik vind 100 euro al een flink bedrag, maar ik word hierdoor ook aan het werk gezet. Ik heb nog nooit zulk klein werk gemaakt, maar ik heb er meteen twee verkocht. Kunstenaars wor den geprikkeld door aandacht. Normaal gesproken krijg je die tijdens exposities, nu door dit prachtige plan. Ik ben heel blij." MIDDELBURG De 3D-printers van Nehalennia in Middelburg (afdeling Kruisweg) draaien ook in de meivakantie op volle toeren. Ict-docenten van de middelbare school produceren veiligheidsbril- len voor het zorgpersoneel. Initiatiefnemer is docent Rik Eckhardt, die op Facebook zag hoe een vmbo-school in Rotterdam al bezig was met de productie van de brillen. ,,Ik heb contact gezocht met de ict-docent van die school en we hebben toen bestanden uit gewisseld om de brillen te kunnen maken", vertelt Eckhardt. Afgelopen week was de testfase, waarin Eckhardt en zijn collega's 25 brillen maakten. Dat aantal wordt de komende weken opge schroefd. ,,Omdat de leerlingen in coronatijd thuis werken, hebben we als docent tijd over die we in de brillen kunnen steken. We doen dat deze week om de beurt en gaan er sowieso mee door. Zelfs als de scholen weer opengesteld worden voor de leerlingen." De brillen worden overgedragen aan de Veilgiheidsregio Zeeland die voor de verdeling zorgt. dinsdag 21 april 2020 GO Voor 100 euro een kunstwerk in je bus Musea zijn dicht, net als de kunstuitleen en de meeste ga leries. Daarom heeft het Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland vorige week de site Kunstbezorgd.nl in het leven geroepen. Voor 100 euro krijgt je een werk van een Zeeuwse kunstenaar in de bus. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Kathrin Ginsberg, directeur CBK Zeeland Kijk op de site bij /video Veiligheidsbrillen voor zorg dankzij 3D-printer Juul Kortekaas met haar 100 euro kunstwerkjes. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32