i: 'Gezapig doek' is toch een aanwinst Elektronisch afval niet in prullenbak mikken 'Ik ben Vlissingen' gebundeld Veere trekt geld uit voor laptops zodat scholieren thuisonderwijs kunnen volgen 7 MERCUUR BLIKVANGER ,*ir De ketting voor de loopplank naar de Mercuur blijft voorlopig gesloten. Maar als het museumschip weer toegankelijk is, kunnen bezoekers een historisch schilderij bewonderen. MtiJktW Het schilderij is nageschilderd van een afbeelding van De Werf der Ad miraliteit van Zeeland te Vlissingen in 't Jaar 1779. Het hing tot voor kort in de werkkamer van het Ge- meentearchiefVlissingen. De waarde werd door de archivarissen niet erg hoog ingeschat getuige de opmerking dat het om 'een enigs zins naïef aandoend maar kleur rijk schilderij van de hand van G. Brakkee' gaat. Blikvanger Het oordeel van archiefmedewer kers dat het geschilderde tafereel van het zicht op de Vlissingse scheepswerf eind achttiende eeuw 'een gezapige voorstelling' opleverde, doet ook niet vermoe den dat het museumschip een bij zonder kunst(historisch) werk binnen heeft gesleept, geeft woordvoerder Niek Peters direct Het is ook goed te zien hoe zo'n oorlogsschip destijds werd gebouwd toe. Maar het grote schilderij (zo'n 2.30 meter bij ruim een meter) kan straks wel een mooie blikvan- ger in de voormalige torpedo werkplaats zijn. Oorlogsschip De originele gravure is in 1779 ge maakt, wanneer Brakkee het schilderij maakte, is Peters niet bekend. ,,Maar dat het om een Vlissingse werf ging, die ongeveer op de plaats lag waar de Mercuur nu is aangemeerd, is natuurlijk leuk. Dat we weten dat het schip in aanbouw het oorlogsschip Goes of de Stad Goes was, dat tussen 1779 en 1781 werd gebouwd, is ook mooi. Vooral ook omdat heel goed te zien is, hoe zo'n oorlogsschip destijds werd gebouwd. Zonder tekeningen, maar geheel op het oog. Voor ons is dit doek dus wel een aanwinst." VLISSINGEN Tweehonderd ge zichten uit de bevolking van Vlis- singen kijken je aan in het nieuwe boekje dat Helge Prinsen en haar partner, fotograaf Ruben Oreel, begin mei uitbrengen. De wekelijkse column 'Ik ben Vlis- singen' is in boekvorm gevat. Helge Prinsen maakt de column nu voor het zesde jaar voor week krant de Vlissingse Bode en voor de Facebookgroep Hart van Vlis singen. De rubriek is al jaren heel populair. Prinsen laat Vlissingers in zeven korte tekstfragmenten van 140 tekens elk vertellen over zichzelf en hun stad. Ruben Oreel fotografeert daarbij. Ze maakt bij voorbaat excuses aan de honderd Vlissingers die ze de afgelopen jaren wel geportret teerd heeft maar die zich niet in het boekje zullen terugzien. ,,Het werd gewoon te veel. We wilden een toegankelijk boekje, in om vang en in prijs." Het uitkiezen was dan ook een lastig karwei. ,,De foto's zijn leidend geweest. Het eerste jaar fotografeerde ik zelf. Gewoon met mijn mobiel, daar zaten veel slechte foto's bij. Daarna is Ruben gaan fotografe ren. Het beeld moet ook wat af wisselen. Soms hadden we ge woon te veel grijze mannen in zwarte jassen." Kakafonie De portretten kwamen tot stand tussen september 2014 en april 2020. Eindredacteur Eugene de Kok van de Bode noemt de verza meling portretten in zijn voor woord een 'kakofonie aan karak ters'. Het zijn inderdaad allemaal zeer uiteenlopende types. In een kakofonie komen dingen bij el kaar die niet bij elkaar passen, maar juist die verscheidenheid valt in Vlissingen samen. In vrij wel alle mini-interviews komt de liefde voor die weerbarstigheid en vrijheid van Vlissingen naar voren. De bundel geeft zo een mooi tijdsbeeld van de stad. Het eerste exemplaar ligt vanaf een week voor moeder dag voor 15 euro in de Zeeuwse boekhandels. DOMBURG Veerse basisscho lieren die geen laptop hebben om thuis onderwijs te kunnen volgen, krijgen er een van de ge meente. B en W trekken 6375 euro uit voor de aanschaf van, in eerste instantie, zeventien lap tops. De Primas scholengroep trok eerst aan de bel. Onder de leer lingen zijn 22 Syrische kinde ren, die niet de beschikking hadden over een laptop. Primas sprak de eigen voorraad laptops aan en kreeg er zeven van het waterschap. Voor de ontbre kende acht computers deed de scholengroep een beroep op de gemeente. Het college besloot vervolgens te inventariseren of zich op andere basisscholen ook problemen voordeden. Op enkele Archipelscholen en de Eben Haëzerschool bleken een paar scholieren ook moeilij ker thuisonderwijs te kunnen volgen door gebrek aan een lap top. In totaal zijn er zeventien computers nodig. B en W stel len de benodigde 6375 euro (375 euro per laptop) beschikbaar en geven de portefeuillehouder onderwijs alvast toestemming voor de aanschaf van maximaal acht extra computers mochten die nodig zijn voor thuisonder- wijs van scholieren. Het Veerse college is zich er van bewust dat het niet vaststaat dat de ge meente het geld later van het Rijk terugkrijgt. Maar het kost te veel tijd en geld om oude computers van welzijnsorgani satie Porthos geschikt te maken voor gebruik op scholen en B en W meldden eind vorige maand alles op alles te zetten om ook kwetsbare kinderen thuison- derwijs te laten volgen. Een lap top is onmisbaar om dat streven te laten slagen en daarom mo gen scholen zo snel mogelijk een computer aanschaffen voor leerlingen die er geen hebben. Dat het belangrijk is om elektro nisch afval niet zomaar in de vuil nisbak te mikken, leren kinderen van twintig basisscholen de ko mende tijd. En wel via een online programma: de E-waste Race. Normaal gesproken zouden zij nu fysiek bezig zijn met het inza melen van klein elektronisch afval, maar door het sluiten van de scho len kon dit niet doorgaan. Via vi deo's, quizzen en online opdrach ten leren kinderen alsnog wat er zo belangrijk is om elektronische ap paraten in te zamelen en te recy clen. Dat is nodig vindt de OLAZ, een samenwerking tussen alle Zeeuwse gemeente op het gebied van afval. Want nog te vaak belandt e-waste bij het restafval. Nu dat niet meer ingezameld kan worden op scholen gaan de leerlin gen zelf aan de slag om de bood schap aan hun omgeving te vertel len. Ze maken bijvoorbeeld zelf een campagne en zetten social media in bij hun project. Vorig jaar werd de eerste E-waste Race gehouden in Zeeuws Vlaan deren. Kinderen van tien basis scholen verzamelden daar ruim 22.000 kilo elektronisch afval dat via de Zeeuws Vlaamse milieustra ten is afgevoerd. dinsdag 21 april 2020 WA Niek Peters van de Mercuur bij het schilderij van Brakkee. foto dirk jan gjeltema René Hoonhorst Vlissingen - Niek Peters, woordvoerder Mercuur Michiel Bouwman Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31