II 6 AFNAME AANTAL WILDE EENDEN Vogelonderzoeker Erik Kleyheeg spot wilde eenden bij Zonnemaire. Goed voorbeeld doet goed volgen, hoopt hij. En roept iedereen in Zeeland op mee te doen aan de nationale telling van eendenkuikens. de kinderen." Moeder eend heeft het maar druk met alle belangstel ling. Niet alleen van ons. Een bruine kiekendief zweeft spie dend over de sloot. Vijand num mer zoveel. Meeuwen, kraaien, snoeken, vossen, ratten, huiskat ten: voor een hapje kuiken kun je ze wakker maken. Gisteren waren er nog acht kuikens vertelt een passerende boer. Erik Kleyheeg had een opa in Dreischor, opa Kommer. Dat maakt het voor hem extra leuk om op Schouwen naar eenden te speuren, de streek zit in zijn jeugdherinne ringen. Zelf woont hij bij Haast recht in een boerderij in de polder. In de tuin heeft hij vijf eendennes ten, afgelopen zondag kwamen de eerste kuikens uit. Erik studeerde biologie aan de Universiteit van Utrecht. Hij promoveerde in 2015 op een onderzoek naar de rol van watervogels in de verspreiding van plantenzaden. Die specialisatie heeft hem een bijnaam opgeleverd: Doctor Duck. ,,Ik zie het als een ere naam", zegt hij, ,,net zoals ik het Jaar van de Wilde Eend nu ook een beetje als mijn jaar beschouw." Kuikenteller.org Dat hij Zeeland bezoekt heeft nog een reden. Sovon en de Vogelbe scherming willen zo veel mogelijk gegevens verzamelen over eenden kuikens. Iedereen kan via de web site kuikenteller.org melden of en hoeveel jonge eendjes er in de om geving zijn. Landelijk zijn er inmid dels duizend meldingen binnen. Zeeland blijft in die telling tot nu toe wat achter. ,,Het is vooral mooi als iemand meerdere dagen achter elkaar de kuikens van steeds het zelfde gezin telt en doorgeeft. Dan krijgen we idee van het verloop." Het weer kan niet beter. Blauwe lucht, warm voorjaarszonnetje, geen wind van beteke nis. Een topdag voor wie buiten kan en mag zijn. Een topdag ook voor de wilde eend, zou je denken. Tenminste, dat was de voorspelling. Dus spraken we af met Erik Kleyheeg, de eendenman van Nederland. Kies maar een wa tertje een beetje aan de noordkant van Zeeland, dat is voor mij han dig vanuit Gouda, liet hij via de mail weten. We kwamen uit op het Kaaskenswater aan de rand van Zierikzee. Mooi open water, begroeide oevers, volop sloten in de directe omgeving. Moeder met kroost Een eldorado, constateren we ter plekke. Erik met een speciale vogel verrekijker rond zijn nek. Maar de eenden delen ons enthousiasme niet. Een paar koppeltjes zien we, zonder kuikens. De mannetjes hebben een donkergroene kop en j een grijs lijf, de vrouw tjes zijn bruin. Aan de overkant van het water zien we een groep woerden - 'mannen- soos', zegt Erik. Bij aankomst had hij in een sloot langs de Banninklaan een moeder met kroost gespot. We gaan er kijken, lopen langs ker, de kuikens zijn het kwetsbaarst in hun eerste drie weken. Als ze die leeftijd halen, overleven ze meestal. De meeste halen dat niet." Een blauwe reiger strijkt neer in een sloot die op het Kaaskenswater uit komt. Hongerig kijkt hij om zich heen. Ook voor hem geen eenden hapje. Vorstslachtoffers Het klinkt cru. Toch is het de na tuur. De wilde eend wordt niet voor niets een prooidier genoemd. Het komt erop neer dat eenden voor zoveel mogelijk nakomelingen zorgen in de hoop dat er enkele van overblijven. Een eend kan tien jaar worden. Om de soort stabiel te houden hoeven ze in hun hele le ven maar twee kuikens groot te zien worden. Liever vier, want in een winter die zijn naam eer aan- De kuikens zijn het kwetsbaarst in hun eerste drie weken doet willen er nog weleens vorst- slachtoffers vallen. We besluiten het op het platte land te proberen. Bij Zonnemaire, langs de Oostweg. Daar heeft Erik meteen een moedereend met vijf kuikens in het vizier. Verschrikt zwemt het gezinnetje naar veiliger oorden. Vader eend is nergens te bekennen. ,,Dat is meestal zo", zegt Erik, ,,het mannetje bevrucht en laat verder alles aan de vrouw over. Daarom zie je in deze tijd zo veel alleenstaande woerden. De vrouwtjes broeden en passen op 2020 uitgeroepen tot het Jaar van de Wilde Eend. Zoals te verwach ten is dat niet meteen met een po sitieve reden. Het aantal eenden is de afgelopen dertig jaar met een derde afgenomen. Drastische ver mindering van het aantal insecten - eendenkuikens leven van insec ten - zou één van de oorzaken kunnen zijn. In heel Nederland zijn er nog tweehonderd- tot drie honderdduizend broedparen. Het aantal individuele overwinteraars komt met vele 'gasteenden' uit Oost-Europa uit op zeshonderd tot achthonderdduizend. Blauwe reiger Dat er steeds minder wilde eenden worden gesignaleerd, merken we bij het Kaaskenswater. We hadden ons verheugd op een moedereend met acht of meer van die pedde lende pluizenbollen in haar kielzog. Enkele eendenkoppels zien we wel. Steeds zonder kroost. ,,Grote kans", zegt Erik, ,,dat de kleintjes al opge geten zijn." Gaat dat zo snel? ,,Jaze- het water zover als we kunnen. Maar de vogels zijn gevlogen. Er is best een aanlei ding om met Erik Kley heeg (1987) op een denexcursie te gaan. Hij is se nior-onderzoe ker bij Sovon Vo- gelonderzoek Nederland. Zijn organisatie en Vogelbescher ming Neder land hebben dinsdag 21 april 2020 WA Eendenkuikens tellen met Dr. Duck Jan van Damme Zonnemaire Vogelonderzoeker Erik Kleyheeg bij een eendengezinnetje in Zonnemaire. fotos ernesta verburg -Erik Kleyheeg met vijf kuikens. M Erik Kleyheeg Moeder eend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30